O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-sentyabr kuni Finlyandiya Prezidenti Aleksandr Stubb bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston bilan Finlyandiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiy va gumanitar sohalarda yanada kengaytirish masalalari Finlyandiya Prezidentining mamlakatimizga bo‘lajak tashrifiga tayyorgarlik nuqtayi nazaridan atroflicha ko‘rib chiqildi.
Konstruktiv siyosiy muloqotlar va parlamentlararo almashinuvlar davom etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. 2024-yilda tovar ayirboshlash 24 foizga oshdi. 2022-yildan mamlakatimizda Finlyandiyaning "Nordik" universiteti muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda, maktab ta’limini rivojlantirish bo‘yicha loyihalar amalga oshirilmoqda.
Qishloq xo‘jaligi, kimyo, energetika, konchilik, telekommunikatsiya va boshqa innovatsion tarmoqlarda kooperatsiyani yo‘lga qo‘yish, jumladan, ta’lim tizimiga ilg‘or texnologiyalarni joriy etish imkoniyatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Aniq loyihalarni tayyorlash uchun Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari ishtirokida biznes forumini o‘tkazish taklif qilindi.
Xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi. Nizolarni xalqaro huquq normalari asosida tinch yo‘l bilan hal etish muhimligi ta’kidlandi.

Leaders of Uzbekistan and Finland discuss opportunities to expand bilateral cooperation
On September 9 a telephone conversation was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Finland Alexander Stubb.
Issues related to the further expansion of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Finland, primarily in the trade, economic and humanitarian spheres, were discussed in detail in the context of preparations for the upcoming visit of the President of Finland to Uzbekistan.
The ongoing constructive political contacts and interparliamentary exchanges were noted with satisfaction. In 2024, trade turnover grew by 24 percent. Since 2022, the Finnish Nordic University has been successfully operating in our country, and projects in the field of school education development are being implemented.
Particular attention was paid to opportunities for cooperation in such areas as agriculture, chemicals, energy, mining, telecommunications and other innovative industries, including the introduction of advanced technologies into the education system.
To prepare specific projects, it was proposed to hold a meeting of the Intergovernmental Commission and a business forum with the participation of leading companies from both countries.
An exchange of views took place on the current international agenda. The importance of peaceful conflict resolution based on international law was emphasized.