Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 сентябрь куни ўзининг иқтисодий тараққиёт, самарали бошқарув ва халқаро ҳамкорлик масалалари бўйича маслаҳатчиси Сума Чакрабартини қабул қилди.
Учрашувда мамлакатимиздаги иқтисодиёт ва бошқарувни ислоҳ қилиш доирасида эришилган натижалар ва бу борадаги келгуси режалар кўриб чиқилди.
Маслаҳатчи Чакрабарти Ўзбекистон етакчисини Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Самарқанд саммити муваффақиятли ўтказилгани билан табриклаб, Президентимиз томонидан илгари сурилган Умумий хавфсизлик ва фаровонлик йўлида Самарқанд бирдамлиги ташаббусини юксак баҳолади.
Давлатимиз раҳбари устувор йўналишлардаги янгиланишларни биргаликда пухта тайёрлаш ва кейинчалик амалга ошириш жараёнини давом эттириш зарурлигини таъкидлади. Иқтисодиётнинг муҳим тармоқларини модернизация қилиш ва рақобатбардошлигини ошириш, давлат бошқарувини трансформация қилиш ва самарадорлигини кучайтириш, жамият ҳаётининг барча жабҳаларини рақамлаштириш, қулай инвестицион ва ишбилармонлик муҳитини яратиш, янги кадрларни тайёрлаш шулар жумласидан.
Сума Чакрабарти ушбу масалаларда Ўзбекистон Ҳукуматига бундан буён ҳам фаол кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Эслатиб ўтамиз, Сума Чакрабарти Ўзбекистон Президентининг маслаҳатчиси этиб тайинланишидан аввал саккиз йил давомида Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти лавозимида фаолият юритган.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 сентября принял своего советника по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества Суму Чакрабарти.
На встрече были обсуждены достигнутые результаты и дальнейшие шаги в рамках экономических и управленческих реформ в нашей стране.
Советник Чакрабарти поздравил лидера Узбекистана с успешным проведением Самаркандского саммита Шанхайской организации сотрудничества, высоко оценил выдвинутую Президентом нашей страны Самаркандскую инициативу солидарности во имя общей безопасности и процветания.
Глава нашего государства отметил необходимость продолжения тщательной совместной подготовки и последующей практической реализации преобразований по приоритетным направлениям. Это, в частности, модернизация и повышение конкурентоспособности ключевых отраслей экономики, трансформация и повышение эффективности государственного управления, цифровизация всех сфер жизни общества, создание благоприятной инвестиционной и деловой среды, подготовка кадров новой формации.
Сума Чакрабарти выразил готовность и далее активно содействовать Правительству Узбекистана в этих вопросах.