Prezident Shavkat Mirziyoyev 4-sentyabr kuni qishloq xo‘jaligida qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
So‘nggi yillarda bu soha tarkibiy jihatdan isloh qilinib, samaradorlikni oshirish choralari ko‘rildi. Paxta va g‘alla maydonlari qisqartirilib, oziq-ovqat mahsulotlari uchun ajratildi. 160 ming gektar yangi bog‘ va tokzor barpo etildi. 1 milliard dollarlik 1 ming 500 ta oziq-ovqat loyihasi ishga tushirildi.
Lekin qishloq xo‘jaligida hamon yashirin iqtisodiyot ulushi yuqori. Yetishtirilgan mahsulotning hammasi ham hisobotlarda qayd etilmaydi. Oziq-ovqat mahsulotlarini sotishda qo‘shilgan qiymat solig‘i 12 foizni tashkil etmoqda.
Mazkur masala O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tadbirkorlar bilan ochiq muloqotida ko‘tarilgan edi. Davlatimiz rahbari bu borada dehqon va fermerlarga qulaylik yaratish, soliq yukini yengillashtirish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatma bergandi.
Shunga muvofiq, Xalqaro valyuta jamg‘armasi, malakali xorijiy va mahalliy ekspertlar ishtirokida qishloq xo‘jaligini “soya”dan chiqarish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.
Unga ko‘ra, kelasi yil 1-yanvardan boshlab, qishloq xo‘jaligi korxonalari dehqon va fermerlarga o‘zi yetishtirgan qishloq xo‘jaligi mahsulotini (g‘alla va paxtadan tashqari) sotishda qo‘shilgan qiymat solig‘i nol stavkada bo‘ladi.
Shu bilan birga, mahsulotni yetishtirishda urug‘, o‘g‘it, yoqilg‘i, transport, elektr kabi xarajatlar uchun hisobga olingan QQSni qaytarib berish amaliyoti ham saqlanib qoladi.
Natijada fermer va dehqonlar ixtiyorida yiliga 300 milliard so‘m mablag‘ qoladi, yana 400 milliard so‘mlik soliqni qaytarib olish imkoniyati bo‘ladi.
Umuman, bu yengilliklar soha vakillarining shaffof ishlashiga turtki beradi, joylarda yirik sanoatlashgan plantatsiyalar va qayta ishlash korxonalarining ko‘payishiga mustahkam zamin yaratadi.
Mutasaddilarga bu yangi tizimni dehqon va fermerlarga tushuntirib, samarali yo‘lga qo‘yish, oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirishni rag‘batlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 4 сентября ознакомился с презентацией по мерам создания цепочки добавленной стоимости в сельском хозяйстве.
В последние годы в аграрной сфере проведены структурные реформы и приняты меры по повышению ее эффективности. Посевные площади хлопка и зерновых сокращены и переориентированы на выращивание продовольственных культур. Заложено 160 тысяч гектаров новых садов и виноградников. Реализовано 1,5 тысячи проектов в сфере производства продуктов питания на общую сумму 1 миллиард долларов.
Вместе с тем доля теневой экономики в сельском хозяйстве все еще остается значительной. Не вся произведенная продукция отражается в официальной отчетности. Сегодня при продаже продовольственных товаров ставка налога на добавленную стоимость составляет 12 процентов.
Эта проблема была поднята на открытом диалоге Президента Республики Узбекистан с предпринимателями. Глава государства поручил ответственным ведомствам создать для фермеров и дехкан более благоприятные условия и снизить налоговую нагрузку.
В связи с этим при участии Международного валютного фонда, а также зарубежных и местных экспертов подготовлены предложения по выводу аграрного сектора из «тени».
Согласно ним, с 1 января следующего года для фермеров и дехкан при продаже собственной продукции налог на добавленную стоимость будет применяться по нулевой ставке. Эта льгота будет действовать на реализованные фрукты, овощи, мясо, молоко, яйца и другие сельхозпродукты, за исключением хлопка и зерна.
При этом сохранится практика возврата уплаченного НДС на семена, удобрения, топливо, транспорт, электроэнергию и другие производственные расходы. В результате у фермеров и дехкан ежегодно будет оставаться дополнительно около 300 миллиардов сумов. Еще 400 миллиардов сумов они смогут вернуть через новую льготу.
В целом эти меры будут стимулировать прозрачную работу в отрасли, создадут основу для увеличения количества крупных плантаций промышленого типа и предприятий по переработке сельхозпродукции.
Ответственным лицам даны указания разъяснить новый порядок фермерам и дехканам, наладить его эффективное применение, а также активнее стимулировать производство продуктов питания.