Prezident Shavkat Mirziyoyev 4-sentyabr kuni qishloq xo‘jaligida qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
So‘nggi yillarda bu soha tarkibiy jihatdan isloh qilinib, samaradorlikni oshirish choralari ko‘rildi. Paxta va g‘alla maydonlari qisqartirilib, oziq-ovqat mahsulotlari uchun ajratildi. 160 ming gektar yangi bog‘ va tokzor barpo etildi. 1 milliard dollarlik 1 ming 500 ta oziq-ovqat loyihasi ishga tushirildi.
Lekin qishloq xo‘jaligida hamon yashirin iqtisodiyot ulushi yuqori. Yetishtirilgan mahsulotning hammasi ham hisobotlarda qayd etilmaydi. Oziq-ovqat mahsulotlarini sotishda qo‘shilgan qiymat solig‘i 12 foizni tashkil etmoqda.
Mazkur masala O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tadbirkorlar bilan ochiq muloqotida ko‘tarilgan edi. Davlatimiz rahbari bu borada dehqon va fermerlarga qulaylik yaratish, soliq yukini yengillashtirish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatma bergandi.
Shunga muvofiq, Xalqaro valyuta jamg‘armasi, malakali xorijiy va mahalliy ekspertlar ishtirokida qishloq xo‘jaligini “soya”dan chiqarish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.
Unga ko‘ra, kelasi yil 1-yanvardan boshlab, qishloq xo‘jaligi korxonalari dehqon va fermerlarga o‘zi yetishtirgan qishloq xo‘jaligi mahsulotini (g‘alla va paxtadan tashqari) sotishda qo‘shilgan qiymat solig‘i nol stavkada bo‘ladi.
Shu bilan birga, mahsulotni yetishtirishda urug‘, o‘g‘it, yoqilg‘i, transport, elektr kabi xarajatlar uchun hisobga olingan QQSni qaytarib berish amaliyoti ham saqlanib qoladi.
Natijada fermer va dehqonlar ixtiyorida yiliga 300 milliard so‘m mablag‘ qoladi, yana 400 milliard so‘mlik soliqni qaytarib olish imkoniyati bo‘ladi.
Umuman, bu yengilliklar soha vakillarining shaffof ishlashiga turtki beradi, joylarda yirik sanoatlashgan plantatsiyalar va qayta ishlash korxonalarining ko‘payishiga mustahkam zamin yaratadi.
Mutasaddilarga bu yangi tizimni dehqon va fermerlarga tushuntirib, samarali yo‘lga qo‘yish, oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirishni rag‘batlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

On September 4, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on measures for creating a value-added chain in agriculture.
In the past years, structural reforms were conducted in agrarian sphere and measures were taken on increasing its effectiveness.
The areas planted with cotton and grain have been reduced and reoriented towards food crops. 160 thousand hectares of new orchards and vineyards have been planted. 1,5 thousand projects in the food production sector have been implemented, with a total value of $1 billion. At the same time, the share of the shadow economy in agriculture remains significant. Not all production is reflected in official reports. Today, the value-added tax rate on food sales is 12 percent.
This issue was raised during an open dialogue between the President of the Republic of Uzbekistan and entrepreneurs. The Head of State instructed the responsible agencies to create more favorable conditions for farmers and dekhkans and reduce the tax burden.
In this regard, proposals have been prepared with the participation of the International Monetary Fund, as well as foreign and local experts, to bring the agricultural sector out of the “shadow”.
According to these proposals, from January 1 next year, farmers and dekhkans will be exempt from value added tax when selling their own products. This exemption will apply to fruit, vegetables, meat, milk, eggs, and other agricultural products, with the exception of cotton and grain.
At the same time, the practice of refunding VAT paid on seeds, fertilizers, fuel, transport, electricity, and other production costs will remain in place. As a result, farmers and dekhkans will have an additional 300 billion soums annually. They will be able to recover another 400 billion soums through a new tax break.
Overall, these measures will encourage transparency in the industry and lay the foundation for an increase in the number of large industrial plantations and agricultural processing enterprises.
The responsible officials have been instructed to explain the new procedure to farmers and dekhkans, ensure its effective implementation, and actively promote food production.