Hurmatli ustoz va murabbiylar!
Avvalo, siz, azizlarni yurtimizdagi 10 mingdan ziyod maktablarda O‘zbekiston mustaqilligining 34 yillik bayramiga uyg‘un holda o‘tayotgan Bilimlar kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Ushbu shukuhli ayyomda “Birinchi qo‘ng‘iroq”lar jarangi ostida ilk bor maktab ostonasiga qadam qo‘yayotgan
720 mingdan ortiq o‘g‘il-qizlarimiz va nabiralarimizni, ularning ota-onalarini alohida qutlab, o‘zimning eng ezgu tilaklarimni izhor etishdan g‘oyat mamnunman.
Hech shubhasiz, keyingi yillarda butun yurtimiz kabi maktablarimiz qiyofasi ham tubdan o‘zgarib, ular tom ma’noda Yangi O‘zbekiston timsoliga aylanib borayotgani barchamizni cheksiz quvontiradi. Chunki maktab qanchalik obod va charog‘on bo‘lsa, jamiyat hayoti shunchalik farovon, mazmunli va ma’rifatli bo‘ladi.
Shu ma’noda, mamlakatimizda ta’lim-tarbiya jarayonlari tobora takomillashib borayotgani, har yili ko‘plab yangi o‘quv maskanlari barpo etilayotgani, ularning moddiy-texnik bazasi mustahkamlanib, maktab ishi umumxalq harakatiga aylangani – keyingi davrda erishgan eng katta yutuqlarimizdan biri, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Chindan ham, ko‘zlari ilmga havas va hayajon bilan chaqnab turgan sizdek azmu shijoatli yoshlarimizga yuksalish va kamolot, baxt va saodat eshiklarini ochib beradigan muqaddas dargoh – maktablarimiz ravnaqida biz xalqimiz, millatimizning yorug‘ kelajagini ko‘ramiz. Bugungi kunda o‘z oldimizga qo‘yayotgan katta-katta maqsadlarga erishishning asosiy omili, bosh kalitini, avvalo, ta’limda, maktablarimizda, deb bilamiz.
So‘nggi yillarda o‘quvchi yoshlarimiz hurmatli ustoz va murabbiylari bilan birgalikda ana shunday yuksak e’tiborni chuqur his etib, o‘qishda, ijodda, sportda, jamoat ishlarida muhim g‘alabalarni qo‘lga kiritayotgani bizga albatta qo‘shimcha kuch-g‘ayrat, ilhom va ishonch bag‘ishlaydi.
Ko‘plab maktab bitiruvchilari mamlakatimizdagi nufuzli oliy o‘quv yurtlari bilan birga xorijdagi yetakchi universitetlarga yuqori ball bilan o‘qishga kirayotgani, hayotda o‘z munosib o‘rnini topib, Yangi O‘zbekiston taraqqiyotiga ulkan hissa qo‘shayotgani hayotimizda maktabning, ustoz-murabbiylarning ahamiyati yanada ortib borayotganini ko‘rsatadi.
Ishonchim komil, siz, azizlar ana shunday ezgu an’analarni munosib davom ettirasiz va yuksak bosqichga ko‘tarasiz.
Hech qachon unutmang, maktab – bu mo‘jiza, kitob, ustozlar o‘tadigan har bir dars – beqiyos xazinadir.
Oldingizga aniq maqsad qo‘yib, bor kuch-g‘ayratingiz, bilim va qobiliyatingiz bilan harakat qilsangiz, ko‘zlagan marralarga albatta yetasiz.

Искренне, сердечно поздравляю вас с Днем знаний, проходящим в более 10 тысячах школ страны в дни празднования 34-й годовщины независимости Узбекистана.
Очень рад от всей души приветствовать и выразить свои самые добрые пожелания свыше 720 тысячам наших первоклассников, которые в этот торжественный праздничный день под звуки «первого звонка» впервые переступают порог школы, а также их родителей.
В последние годы кардинально преображается облик наших школ, как и всей страны, которые поистине становятся символом Нового Узбекистана. Ведь насколько благоустроенной и комфортной будет школа, настолько процветающей, наполненной содержанием и просвещенной будет жизнь всего общества.
В этом смысле дальнейшее совершенствование в стране процесса образования и воспитания, ежегодное строительство множества новых учебных заведений, укрепление их материально-технической базы, превращение развития школьного образования в общенародное движение, несомненно, являются одним из самых больших наших достижений в последнее время.
В развитии школы – священной обители, открывающей широкие возможности для физического и духовного роста и совершенствования, счастья такого, как вы, энергичного, стремящегося к знаниям молодого поколения, – мы видим будущее нашего народа, нации. Мы считаем, что основной фактор, главный ключ к достижению великих целей, которые мы сегодня ставим перед собой, – это прежде всего образование, наши школы.
В последние годы учащаяся молодежь с помощью своих учителей и наставников, ощущая такое постоянное внимание, достигает значительных рубежей в учебе, творчестве, спорте, общественной деятельности, что, безусловно, придает нам еще больше сил и энергии, вдохновения и уверенности в завтрашнем дне.
Множество выпускников школ с высокими баллами поступают как в ведущие высшие учебные заведения страны, так и в известные зарубежные университеты, обретают достойное место в обществе, вносят огромный вклад в развитие Нового Узбекистана, что свидетельствует о возрастающей роли и значении школы, учителей и наставников в нашей жизни.
Убежден, что вы, мои дорогие, с честью продолжите эти благородные традиции, выведете их развитие на еще более высокий уровень.
Никогда не забывайте, что школа – это волшебство познания, книга жизни, каждый урок, преподанный учителем – это бесценное духовное сокровище.
Если вы поставите перед собой конкретную цель, задействуете все свои силы, знания и способности, то обязательно достигнете намеченных целей.