Pekin shahriga rasmiy tashrif doirasida 2 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning XXR Davlat kengashi Bosh vaziri Li Syan bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Ko‘p qirrali amaliy hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiy, moliyaviy-investitsiyaviy va gumanitar sohalarda yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari XXR Davlat kengashi Bosh vaziri va butun Xitoy xalqini buyuk G‘alabaning 80 yilligi hamda Shanxay hamkorlik tashkilotining Tyanszin sammiti muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan samimiy tabrikladi.
Ikki mamlakat yetakchilarining siyosiy irodasi va birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli O‘zbekiston – Xitoy munosabatlari yangi davrda barcha sharoitlarda strategik sheriklik va ko‘p qirrali “yetuk” hamkorlik darajasiga ko‘tarilgani ta’kidlandi.
O‘tgan yili tovar ayirboshlash 14 milliard dollarga yetdi va barqaror o‘sishda davom etmoqda. Bu ko‘rsatkichni mahsulot yetkazib berishni ko‘paytirish, eksport va import mutanosibligini ta’minlash orqali 20 milliard dollarga yetkazish imkoniyati borligi qayd etildi.
Shu maqsadda O‘zbekistonda standartlarni uyg‘unlashtirish va mahsulotlarni Xitoy talablari asosida sertifikatsiyalash uchun qo‘shma Kvant metrologiya markazi va Mintaqaviy sanoat standartlashtirish markazini ochish taklif qilindi.
Qo‘shma loyihalar portfeli 60 milliard dollardan ziyodni tashkil etmoqda.
Bu galgi tashrifga tayyorgarlik doirasida “yashil” energetika, geologiya, kimyo, noyob metallarni chuqur qayta ishlash, ko‘mir kimyosi, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish va raqamlashtirish, qishloq va suv xo‘jaligi, urug‘chilik, agrovoltaika sohalarida yangi loyiha takliflari shakllantirildi.
Ilmiy tadqiqotlar va istiqbolli startaplarni ilgari surish maqsadida O‘zbekiston – Xitoy sun’iy intellektni rivojlantirish markazini tashkil etish taklif qilindi.
Xitoyning yetakchi bank-moliya institutlari bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Kambag‘allikka qarshi kurashish bo‘yicha maxsus quyi qo‘mita yig‘ilishi va joriy yilda O‘zbekistonda o‘tkazilayotgan ikkinchi Hududlar forumi yakunlariga yuqori baho berildi.
“Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” strategik temir yo‘lini qurish loyihasi bo‘yicha O‘zbekiston pudrat tashkilotlarini jalb etgan holda amaliy ishlar olib borilmoqda.
Bu galgi tashrif doirasida Madaniyat markazlarini o‘zaro ochish to‘g‘risida bitim imzolangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Joriy yil O‘zbekistonda ikkinchi Ta’lim forumi bo‘lib o‘tadi. Chunsin shahrida ilk bor Kasb-hunar ta’limi forumi o‘tkazildi, ushbu yo‘nalishda “O‘zbekiston – Xitoy alyansi” tuzildi. O‘zbekiston hududlarida “Lu Ban ustaxonalari” ochiladi.
Toshkent va Samarqanddagi Konfutsiy institutlari samarali faoliyat yuritayotgani ta’kidlandi.
Tomonlar aviaqatnovlar sonini yanada ko‘paytirish va sayyohlar almashinuvini faollashtirish muhimligini qayd etdilar.
Yakunda Prezidentimiz XXR Davlat kengashi Bosh vazirini rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga kelishga taklif etdi.

President of Uzbekistan meets with the Premier of the State Council of China
In the framework of the official visit to Beijing, on September 2 a meeting was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Premier of the State Council of the People's Republic of China Li Qiang.
Matters of further expanding multifaceted practical cooperation, primarily, in trade and economic, financial and investment, humanitarian spheres, were reviewed.
In the beginning of the meeting the Head of our state sincerely congratulated the Premier of the State Council of the People's Republic of China and the Chinese people with the 80th anniversary of the Great Victory, as well as successful organization of the SCO summit in Tianjin.
It was emphasized that thanks to the political will and joint efforts of the leaders of the two countries, Uzbek-Chinese relations have reached the level of an all-weather comprehensive strategic partnership in a new era and a “mature” multifaceted cooperation.
Last year, trade turnover reached $14 billion and continues to grow steadily. The potential for increasing this figure to $20 billion was noted, including through expanding supplies and ensuring a balance between exports and imports.
For these purposes, it was also proposed to establish in Uzbekistan a joint Center for quantum metrology and a Regional center for industrial standardization to harmonize regulations and certify products based on Chinese requirements.
The portfolio of joint projects exceeds $60 billion.
In preparation for the current visit, a package of new project proposals was formed in the field of “green” energy, geology, chemistry, deep processing of rare earth metals, coal chemistry, modernization and digitalization of transport infrastructure, agriculture and water management, seed production and agrivoltaics.
It was proposed to create an Uzbek-Chinese center for the development of artificial intelligence to promote scientific research and promising startups.
Issues of deepening practical cooperation with leading banking and financial institutions of China were also considered.
High praise was given to the outcomes of the meeting of the special Subcommittee on poverty reduction and the second Regional forum held this year in Uzbekistan.
Practical work is underway on the project for the construction of the strategic Uzbekistan–Kyrgyzstan–China railway, including with the involvement of Uzbek contracting organizations. The signing during this visit of the Agreement on the mutual opening of cultural centers was noted with satisfaction.
This year, the second Educational forum will be held in Uzbekistan. For the first time, a Vocational education forum was held in Chongqing, the “Uzbekistan–China Alliance” in this field was established. “Lu Ban Workshops” will be opened in the regions of Uzbekistan.
The fruitful activities of Confucius institutes in Tashkent and Samarkand were noted.
The sides also called for a further increase in the number of flights and the intensification of tourist exchanges.
In conclusion, the President of our country invited the Premier of the State Council of China to pay an official visit to Uzbekistan.