15-16 sentyabr kunlari Samarqandda SHHT davlat rahbarlari sammiti bo'lib o'tdi. Bu avvalgilaridan boy dastur, keng qamrovli kun tartibi, shuningdek, davlatlar, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlarning keng vakili bilan ajralib turardi. Uning ishida 20 ga yaqin davlatlar rahbarlari va yuqori vakillari, 10 dan ortiq xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar rahbarlari ishtirok etdi.
Sammitning misli ko'rilmagan natijasi 44 ta hujjatni, shu jumladan strategik va kontseptual xarakterdagi hujjatlarni qabul qilish edi. Ular o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada chuqurlashtirishning asosiy yo'nalishlari sifatida o'zaro savdoni har tomonlama kengaytirish, infratuzilmani rivojlantirish, sanoat kooperatsiyasi, yashil va raqamli transformatsiyani jadallashtirish, yuqumli kasalliklarga qarshi birgalikda kurashish, iqlimning salbiy oqibatlari va boshqalarni aniqladilar.
Ishlab chiqilgan jamoaviy echimlar bugungi kunda xalqaro hamjamiyat oldida turgan muammolarga javoblarni o'z ichiga oladi, dunyo xalqlarining ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy barqarorlikni tiklashga bo'lgan ehtiyojini qondirishga qaratilgan.
Shubhasiz, o'tgan Samarqand sammiti o'zaro ishonch, tenglik, bir-birlarining manfaatlarini hurmat qilish va o'zaro manfaat tamoyillari asosida iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy va gumanitar xarakterdagi umumiy muammolarni hal qilish bo'yicha qo'shma istakka asoslangan xalqaro munosabatlar tizimini yanada o'zgartirish jarayonida tarixiy yangi bosqichning boshlanishini belgilab berdi.
Forumda turli xil tashabbuslar e'lon qilindi, ularni amalga oshirish, shubhasiz, SHHT makonida o'zaro manfaatli ko'p qirrali hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirishga yordam beradi.
Shu bilan birga, tashkilotning barcha mamlakatlari tomonidan umumiy qo'llab - quvvatlangan va sammitning yakuniy hujjati-Samarqand deklaratsiyasining yakuniy qismida alohida o'rin egallagan asosiy tashabbusni O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan umumiy xavfsizlik va farovonlik yo'lida ilgari surilgan Samarqand birdamlik tashabbusi deb atash mumkin.
Ushbu tashabbusning o'ziga xos xususiyati shundaki, u bugungi xalqaro munosabatlarning bunday fundamental muammosini hal qilishga qaratilgan bo'lib, davlatlarning global va mintaqaviy kun tartibining turli masalalari bo'yicha samarali va o'zaro manfaatli hamkorligini o'zaro ishonch tanqisligi sifatida cheklaydi.
Aynan davlatlar o'rtasidagi munosabatlarda ishonch va o'zaro tushunishning etishmasligi bugungi kunda xalqaro hamjamiyat oldida turgan global murakkab inqirozning asosiy sababidir.
Biz geosiyosiy qarama-qarshilik va qarama-qarshi raqobatning guvohi bo'lmoqdamiz, blokli fikrlash stereotiplarining tiklanishi va o'zaro begonalashuvning kuchayishi, xalqaro huquq printsiplari va normalariga e'tibor bermaslik, bu esa o'z navbatida xalqaro xavfsizlik va barqarorlik me'morchiligining yo'q qilinishiga olib keladi, turli xil keskin mintaqaviy va mahalliy nizolarni kompleks va muvofiqlashtirilgan yondashuvlar asosida hal qilish imkoniyatlarini cheklaydi.
Bu ko'p tomonlama institutlarning disfunktsiyasini keltirib chiqaradi, ularning hozirgi zamonning dolzarb muammolarini hal qilishda eng muhim qo'llanma bo'lib xizmat qilish qobiliyatini yo'qotishiga olib keladi, xalqaro maydonda noaniqlikni keltirib chiqaradi, shuningdek, davlatlarning barqaror rivojlanishiga ko'plab tahdid va tahdidlarni kuchaytiradi. Ular orasida iqlim o'zgarishining salbiy oqibatlari, suv va tabiiy resurslarning etishmasligi, pandemiyaning ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlari, iqtisodiy muvozanat va ijtimoiy notinchlikka olib keladigan energiya va oziq-ovqat xavfsizligi muammolarining kuchayishi.
Ko'rinib turibdiki, xalqaro hamkorlikning asosiy asoslarining tobora kuchayib borayotgan xatosi, uning parchalanishi hamma va hamma manfaatlariga mos kelmaydi.
Bunday sharoitda, Prezident Shavkat Mirziyoyev ta'kidlaganidek, o'zaro ishonch, adolat va birdamlik uchun global talab ortib bormoqda. Ochiq va konstruktiv muloqotni davom ettirish, xalqaro hamkorlikning ko'p tomonlama formatlarini tiklash har qachongidan ham talabga aylanib bormoqda.
Shu bilan birga, zamonaviy voqeliklar shundan iboratki, siyosat, xavfsizlik va iqtisodiyot masalalarida dunyoning etakchi davlatlari o'rtasidagi qarama-qarshiliklar shu qadar kuchayganki, yaqin kelajakda ular uchun o'zaro maqbul murosalarni topishni kutish mumkin emas. Biroq, umumiy xavfsizlik va barqarorlik uchun o'zaro manfaatli echimlarni izlash to'xtamasligi kerak, bu, albatta, muloqotni davom ettirish va izchil chuqurlashtirishni talab qiladi.
Bu Samarqand tashabbusining dolzarbligi va alohida ahamiyati bo'lib, uning asosiy maqsadi barcha manfaatdor davlatlarni global madaniyatlararo muloqotga jalb qilish, izchil yondashuv va yechimlarni izlash, xalqaro hamkorlikni yo'lga qo'yish maqsadida global keskinlik, noaniqlik va oldindan aytib bo'lmaydiganlikni bartaraf etish orqali ishonchni bosqichma-bosqich va shu bilan birga izchil tiklashdir.
Ushbu maqsadlarga erishish uchun samarali platforma mafkuraviy kun tartibi va siyosiy-iqtisodiy manfaatlar bilan og'irlashtirilmagan madaniyatlararo va madaniyatlararo munosabatlar va muloqotni o'rnatishdir. Prezident Shavkat Mirziyoyev ta'kidlaganidek, bugungi kunda geosiyosiy raqobat, mafkuraviy qarama-qarshiliklar va tortishuvlardan xoli bo'lgan bunday muloqotga talab katta.
Shunday qilib, Samarqand tashabbusi tenglik, hamkorlik, bag'rikenglik, adolat, insonparvarlik, umuminsoniy qadriyatlarning ustuvorligini tan olish, madaniy, milliy, diniy xilma-xillikni hurmat qilish tamoyillari asosida madaniy-sivilizatsiya, millatlararo, dinlararo o'zaro munosabatlarni o'rnatish orqali mavjud ziddiyat va kelishmovchiliklarni yumshatish uchun dunyo davlatlari va xalqlarining sa'y-harakatlarini birlashtirishga qaratilgan.
Ushbu tashabbusni amaliy amalga oshirish algoritmlarini ishlab chiqish maqsadida O'zbekiston rahbari 2023 – yilda siyosiy yetakchilar, jamoat, biznes akademik va ekspert doiralarining nufuzli vakillaridan tortib ruhoniylar, madaniyat va san'at arboblarigacha bo'lgan keng doiradagi aktyorlar ishtirokida xalqaro Samarqand forumini o'tkazishni taklif qilmoqda.
Samarqand forumi Samarqand tashabbusining asosiy muloqot maydoni bo'lib, ataylab inklyuziv xarakterga ega bo'ladi. Bu turli darajadagi turli xil ijtimoiy guruhlar, madaniyatlar va tsivilizatsiyalar orasida barcha darajadagi manfaatlar, ishonch va tushunishni har tomonlama hisobga olishni ta'minlaydi.
Shu bilan birga, forum ishining markazida eng dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolar bo'yicha o'zaro maqbul echimlarni topish, shuningdek, muloqot, o'zaro tushunish, hurmat va ishonch ruhini mustahkamlash, siyosiy, diplomatik, iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha chora-tadbirlar majmuini o'z ichiga olishi mumkin bo'lgan boy harakatlar dasturi bo'ladi. Bu, o'z navbatida, Samarqand tashabbusini amalga oshirish jarayoniga tizimli xarakter beradi, uning ochiqligi, shaffofligi, inklyuzivligi va samaradorligini ta'minlaydi.
Ushbu yondashuv, shubhasiz, davlatlarning ko'p asrlik madaniy va tsivilizatsiya qadriyatlarini saqlab qolish, ko'paytirish va kelajak avlodlarga etkazish ehtiyojlariga javob beradi. Bu maqsadlarni qo'llab-quvvatlash, rivojlantirish va ularga erishishga yordam beradigan asosiy omillardan biri, taklif etilayotgan platformada hamkorlikning mustahkamligi va ishonchliligi kafolati.
Aslida, Samarqand tashabbusi BMTning 2001 yilda qabul qilingan tsivilizatsiyalar muloqoti to'g'risidagi Deklaratsiyasining amaliy timsoliga aylanadi.
Shuni ta'kidlash kerakki, Samarqand tashabbusi global xarakterga ega bo'lsa-da, Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasida ilgari surilishi bejiz emas. ShHT tashkil topganidan beri doimiy ravishda "Shanxay ruhi" va uning asosiy tamoyillariga sodiq qoldi – blokdan tashqari maqom, uchinchi davlatlarga qarshi yo'naltirilmaslik, ochiqlik, konsensus, ishonch, o'zaro foyda, tenglik va madaniyatlarning xilma-xilligi va birgalikdagi farovonlikka hurmat.
Bundan tashqari, Prezident Shavkat Mirziyoyev ta'kidlaganidek, SHHT mamlakatlarni turli madaniy-tsivilizatsiya kodlari, o'zining tashqi siyosati va milliy rivojlanish modellari bilan birlashtirishga muvaffaq bo'lgan noyob davlatlararo tuzilmadir. SHHT muvaffaqiyatining formulasi ko'p qirrali hamkorlikni rivojlantirish, uning faoliyatida mafkuraviy dogmaning yo'qligi va universal qadriyatlarga, umume'tirof etilgan me'yorlarga sodiqlikdir.
"Shanxay ruhi" va SHHT Xartiyasi tamoyillariga qat'iy rioya qilgan holda va ko'plab dolzarb masalalarni hal qilishda turli davlatlar, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar bilan samarali hamkorlik qilib, ShHT tarixiy me'yorlarga ko'ra qisqa vaqt ichida uzoq yo'lni bosib o'tdi va zamonaviy global dunyo tartibining ajralmas qismiga aylandi.jozibadorlik qutblari.
O'zbekiston raislik qilgan yili "Shanxay ruhini" saqlab qolish va ko'paytirishga muvaffaq bo'ldi, buni Samarqand sammitida davlatlar va xalqaro tashkilotlarning keng vakili, Eron, Belarus Respublikasi, Saudiya Arabistoni Qirolligi, Misr, BAA, Qatar, Bahrayn kabi yangi a'zolar, muloqot hamkorlari va kuzatuvchilar hisobiga ShHTni kengaytirish jarayoni boshlangani tasdiqlaydi, Quvayt, Maldiv orollari, Myanma va boshqalar, ko'pincha bir-biriga qarama-qarshi qarashlarga ega.
O'zbekistonning SHHT doirasidagi o'zaro hamkorlik tajribasini barcha manfaatdor tomonlarga etkazish istagi Samarqand tashabbusini ilgari surish uchun ushbu saytni tanlashni tushuntiradi.
Shu bilan birga, Samarqandni tashabbusning ajralmas qismi sifatida tanlash chuqur ma'noga ega. Prezident Shavkat Mirziyoyev ta'kidlaganidek, qadim zamonlardan buyon bu shahar Sharqiy Osiyodan Shimoliy Afrika, yaqin Sharq va Yevropagacha bo'lgan makonda yashovchi xalqlar o'rtasida ma'naviy, iqtisodiy, madaniy va ilmiy almashinuv markazi bo'lib kelgan. Ushbu shahar asrlar davomida bag'rikenglik tamoyillari va turli xalqlarning urf-odatlari va qadriyatlariga hurmat bilan munosabatda bo'lish amalda qanday amalga oshirilganiga yaqqol misoldir.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning dinamik va faol diplomatiyasida Samarqand O'zbekistonning eng muhim xalqaro va diplomatik tashabbuslarini ilgari surish uchun noyob platforma bo'lib xizmat qilib, o'ziga xos o'lchovga ega bo'ldi.
Samarqandda mintaqaviy hamkorlik va yaqinlashish jarayoni boshlandi. Xususan, 2017 yilda BMT shafeligida tashkil etilgan "Markaziy Osiyo: bir o'tmish va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va o'zaro farovonlik uchun hamkorlik" tarixiy konferensiyasi natijasida "Samarqand ruhi" shakllandi, buning natijasida Markaziy Osiyo yaxshi qo'shnichilik va ishonch, o'zaro manfaatli hamkorlik va barqaror rivojlanish makoniga aylana boshladi.
Ushbu jarayon BMT tomonidan ham qo'llab-quvvatlandi. 2018 yilda BMT Bosh Assambleyasi "Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta'minlash bo'yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash" maxsus rezolyutsiyasini qabul qildi, bu Markaziy Osiyo mamlakatlari muloqotining mintaqada tinchlik, barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta'minlashda, shuningdek mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni rag'batlantirishdagi muhim rolini tan oldi.
Shu munosabat bilan Samarqand tashabbusi "Shanxay ruhi" va "Samarqand ruhi"simbiozidir. Agar birinchisi o'zaro ishonch, o'zaro manfaat, tenglik, madaniyatlarning xilma-xilligi va birgalikdagi taraqqiyotga hurmat tamoyillari asosida qurilgan bo'lsa, ikkinchisi, Prezident Shavkat Mirziyoyev ta'kidlaganidek, konstruktiv muloqot, o'zaro tushunish, yaxshi qo'shnichilik va do'stlik timsolidir.
Samarqand tashabbusining asosi va mazmuniga aylanishi kerak bo'lgan ushbu tamoyillarga tayanish uning muvaffaqiyatli amalga oshirilishining kafolati bo'lib xizmat qiladi.
Ushbu tashabbusning muvaffaqiyatiga ishonch bildiruvchi yana bir omil-bu O'zbekiston mintaqaning barqarorligi, xavfsizligi va barqaror rivojlanishi, shuningdek, konstruktiv muloqot olib borish, umumiy muammolarni birgalikda hal etish borasida erishilgan siyosiy-diplomatik tajriba uchun yuqori darajadagi mas'uliyatdir.
Shunday qilib, tarixiy qisqa vaqt ichida Toshkent qo'shni davlatlar bilan yaxshi qo'shnichilik munosabatlarini o'rnatishga va chegara, suv resurslari, energetika, transport-kommunikatsiya va boshqa masalalar bilan bog'liq o'tkir tizimli-tugunli muammolarni birgalikda hal qilishga hamda Afg'onistonni ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlashtirish masalalarida xalqaro hamjamiyatning sa'y-harakatlarini birlashtirishga muvaffaq bo'ldi.
Bundan tashqari, muvozanatli, ochiq, konstruktiv va pragmatik tashqi siyosatni amalga oshirib, O'zbekiston barcha global o'yinchilar bilan muvozanatli munosabatlarni o'rnatdi, XXR, Rossiya federatsiyasi, AQSh, Yevropa Ittifoqi, Janubiy Osiyo, ATR va Arab dunyosi mamlakatlari bilan amaliy hamkorlik qiladi.
Aslida, O'zbekiston turli davlatlar va xalqaro tashkilotlar o'rtasidagi muloqotning o'ziga xos "vositachisi" ga aylandi, o'zini konstruktiv hamkorlikni yo'lga qo'yish va o'zaro maqbul echimlarni topishga muhim hissa qo'sha oladigan mas'uliyatli davlat sifatida namoyon etdi.
Shuni ta'kidlash kerakki, ushbu tashabbusni ilgari surgan Prezident Shavkat Mirziyoyev ochiq, konstruktiv, tinchliksevar va pragmatik siyosatga sodiqligini yana bir bor namoyish etdi. Hatto ta'kidlash mumkinki, Samarqand tashabbusi ochiqlik, inklyuziv muloqot, pragmatizm, konstruktiv hamkorlik, tenglikni hurmat qilish va har kimning manfaatlarini hisobga olish va oqilona murosaga erishish tamoyillariga asoslangan siyosiy "Mirziyoyev doktrinasi" ning jamlangan ifodasidir.
Va shubhasiz, bugungi kunda ushbu yondashuv xalqaro munosabatlarda talabga ega. Bundan tashqari, siyosiy, iqtisodiy va moliyaviy munosabatlar tizimlarining tartibsizligi sharoitida o'z kelajagiga nisbatan noaniqlikka duch keladigan dunyo xalqlari muloqot, o'zaro tushunish va birdamlikni tiklashga katta ehtiyoj sezadilar.
Sammitda bu haqda davlat rahbarlari ham gapirishdi. Xususan, xalqaro munosabatlarda ishonchli muloqot falsafasini, nizoli vaziyatlarni hal qilishning tinch va muzokaralar usullarini, muayyan muammoli nuqtalarni ko'rib chiqishda manfaatlar muvozanatini saqlash zarurligi ta'kidlandi.
Xulosa qilib aytganda, ShHTga a'zo davlatlar tomonidan qo'llab-quvvatlangan Samarqand birdamlik tashabbusi umumiy xavfsizlik va farovonlik yo'lida davlatlar o'rtasidagi munosabatlarda ishonch va o'zaro tushunishni tiklash va mustahkamlashga yordam beradi, bugungi kunda insoniyat duch kelayotgan qiyinchiliklar va tahdidlarni bartaraf etishning muhim sharti sifatida muloqot va hamkorlikni rivojlantirishga salmoqli hissa qo'shishiga ishonch bildirmoqchiman.

Akramjon Nematov: The Samarkand Initiative is a concentrated expression of Mirziyoyev's political "doctrine”
On 15-16 September Samarkand held a very important event - summit of SCO Heads of State. It was different from previous ones due to its extensive program, comprehensive agenda, as well as broad representation of states, international and regional organizations. Leaders and senior representatives of about 20 states and heads of more than 10 international and regional organizations took part in the event.
The unprecedented outcome of the summit was the adoption of 44 documents, including strategic and conceptual ones. They identified comprehensive expansion of mutual trade, infrastructure development, industrial cooperation, acceleration of green and digital transformation, joint combating of infectious diseases, negative climate effects, etc. as the main directions of further deepening of mutually beneficial cooperation.
The developed collective solutions contain the answers to the challenges that the international community is facing today and are designed to meet the demand of the peoples of the world to restore socio-economic and political stability.
Undoubtedly, the Samarkand summit marked the beginning of a historically new phase in the process of further transformation of the system of international relations, based on the joint efforts to address common problems of economic, social, cultural and humanitarian nature on the principles of mutual trust, equality, respect for each other's interests and mutual benefit.
The forum highlighted a variety of initiatives, the implementation of which would undoubtedly facilitate expansion and deepening of mutually beneficial multifaceted cooperation in the SCO space.
At the same time, the Samarkand Solidarity Initiative for Common Security and Prosperity put forward by President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev can be honestly called a key initiative that has received extensive support by all the members of the Organization and was articulated in the final part of the Summit outcomes - the Samarkand Declaration.
The distinctive feature of this initiative is its focus on addressing the lack of mutual trust, a fundamental problem in international relations today that impedes effective and mutually beneficial cooperation between states on various issues of global and regional agenda.
It is the lack of trust and understanding in relations between states that causes the global complex crisis facing the international community today.
We are witnessing geopolitical confrontation and rivalry, the revival of block thinking stereotypes and the growth of mutual alienation, disregard to the principles and norms of international law, which in turn leads to the destruction of the international security architecture and sustainable development, limiting opportunities to resolve various acute regional and local conflicts through comprehensive and coordinated approaches.
This causes the dysfunction of multilateral institutions, leads to the loss of their ability to serve as critical agents in addressing the pressing problems of our time, generates uncertainty in the international arena, and exacerbates numerous challenges and threats to the sustainable development of states. Among these are the negative consequences of climate change, the scarcity of water and natural resources, the socio-economic consequences of pandemics, the aggravation of problems of energy and food security, which lead to economic imbalances and social upheaval.
It is becoming clear that the growing fracture in the foundations of international cooperation and its fragmentation are not in anyone’s interest.
Under these conditions, as President Shavkat Mirziyoyev notes, there is a growing global demand for mutual trust, justice and solidarity. The continuation of an open and constructive dialogue and the restoration of multilateral formats of international cooperation are in demand more than ever.
At the same time, the current realities are such that the contradictions among the leading states in political, security and economic issues are so aggravated that it is unlikely to find a mutually acceptable compromise on them in the foreseeable future. However, in the interests of common security and stability the search for mutually beneficial solutions must not cease, which of course requires maintaining and consistently deepening dialogue.
This is the relevance and exceptional importance of the Samarkand Initiative, the main goal of which is the gradual and at the same time progressive restoration of trust through the involvement of all interested states in a global dialogue among civilizations, the search for coordinated approaches and solutions, the removal of global tensions, uncertainty and unpredictability in order to establish international cooperation.
To achieve these goals, the establishment of inter-civilizational and inter-cultural relations and dialogue unencumbered by ideological agenda and political-economic interests serves as an effective platform. As President Shavkat Mirziyoyev noted, such a dialogue, free from geopolitical rivalry, ideological contradictions and disputes, is in great demand today.
The Samarkand Initiative is called upon to consolidate efforts of the states and peoples of the world to alleviate existing contradictions and disagreements by building cultural-civilizational, international, inter-religious interaction based on equality, cooperation, tolerance, justice, humanism and recognition of the priority of universal values, respect for cultural, national and religious diversity.
In order to work out the algorithms for the practical implementation of this initiative, the leader of Uzbekistan suggests holding an international Samarkand forum in 2023 with the participation of a wide range of actors, from political leaders, influential representatives of public, business, academic and expert circles, representatives of clergy, cultural figures and artists.
As the main dialogue platform of the Samarkand Initiative, the Samarkand Forum will be deliberately inclusive. It will allow ensuring the comprehensive consideration of interests, confidence-building and mutual understanding at all levels, among diverse social groups, cultures and civilizations in a variety of fields.
At the same time, the work of the forum will be based on a rich Program of Action, which may include a set of measures to seek mutually acceptable solutions to the most pressing international and regional problems, as well as to strengthen the spirit of dialogue, mutual understanding, respect and trust, increase political and diplomatic, economic, cultural and humanitarian cooperation. This, in turn, would give a systemic character to the implementation of the Samarkand Initiative, ensure its openness, transparency, inclusiveness and efficiency.
Such an approach undoubtedly meets the need of the states to preserve, multiply and transmit to future generations their centuries-old cultural and civilizational values. This is one of the key factors that will contribute to the support, development and achievement of the goals, the guarantor of the strength and reliability of cooperation on the proposed platform.
In fact, the Samarkand Initiative will be the practical embodiment of the UN Declaration on Dialogue among Civilizations, adopted in 2001 by the UN General Assembly. The Samarkand Initiative will, in fact, be a practical embodiment of the UN Declaration on Dialogue among Civilizations, adopted in 2001 by the UN General Assembly, calling on governments to encourage, endorse and support dialogue among civilizations.
It is important to note that the Samarkand Initiative, while global in nature, is not accidentally put forward within the framework of the Shanghai Cooperation Organization. Since its founding, the SCO has remained committed to the "Shanghai spirit" and its founding principles of non-aligned status, non-targeting of third countries, openness, consensus, trust, mutual benefit, equality, and respect for the diversity of cultures and shared prosperity.
Moreover, as President Shavkat Mirziyoyev notes, the SCO is a unique interstate structure that has managed to unite countries with different cultural and civilizational codes, their own foreign policy guidelines and models of national development. The SCO's formula for success is the promotion of multifaceted cooperation, the absence of ideological dogma in its activities and the commitment to universal values and universally recognized norms.
Strictly adhering to the "Shanghai spirit" and principles of SCO Charter, and effectively cooperating with various states, international and regional organizations in addressing a multitude of pressing problems, SCO has come a long way in this historically short period, becoming an integral part of the modern global order and a pole of attraction.
In the year of its chairmanship, Uzbekistan has managed to preserve and enhance the "Shanghai spirit", as evidenced by the broad representation of states and international organizations at the Samarkand summit, the launch of the SCO expansion process by new members, dialogue partners and observers, including Iran, Belarus, Saudi Arabia, Egypt, UAE, Qatar, Bahrain, Kuwait, Maldives, Myanmar and others, who often hold diametrically opposed views.
It is the desire of Uzbekistan to convey to all interested parties the experience of interaction within the framework of the SCO that explains the choice of this platform for the promotion of the Samarkand initiative.
At the same time, the choice of Samarkand as an integral part of the initiative has a deep meaning. As President Shavkat Mirziyoyev noted, since ancient times this city has been a center of spiritual, economic, cultural and scientific exchange between peoples living in the space from East Asia to North Africa, the Middle East and Europe. This city is a prime example of how for centuries the principles of tolerance and respect for the traditions and values of different peoples have been put into practice.
In the dynamic and proactive diplomacy of President Shavkat Mirziyev, Samarkand has acquired a special dimension, acting as a unique platform for promoting the most important international and diplomatic initiatives of Uzbekistan.
It was in Samarkand that the process of regional cooperation and rapprochement was launched. In particular, the historic conference "Central Asia: One Past and Common Future, Cooperation for Sustainable Development and Mutual Prosperity," organized in 2017 under the auspices of the UN, resulted in the "Samarkand Spirit," through which Central Asia began to transform into a space of good neighborliness and trust, mutually beneficial cooperation and sustainable development.
This process was also supported by the UN. In 2018 the Organization's General Assembly adopted a special resolution on “Strengthening regional and international cooperation to ensure peace, stability and sustainable development in the Central Asian region", recognizing the important role of dialogue among Central Asian countries in ensuring peace, stability and sustainable development in the region, as well as in promoting regional and international cooperation.
In this regard, the Samarkand Initiative is a kind of symbiosis of the "Shanghai Spirit" and the "Samarkand Spirit. If the former is built on the principles of mutual trust, mutual benefit, equality, respect for the diversity of cultures and joint development, the latter, as noted by President Shavkat Mirziyoyev, is the embodiment of constructive dialogue, mutual understanding, good neighborliness and friendship.
And reliance on these principles, which should become the basis and content of the Samarkand initiative, is the key to its successful implementation.
Yet another factor that instills confidence in the success of this initiative is the high level of responsibility that Uzbekistan realizes for the stability, security and sustainable development in the region, as well as the attained political and diplomatic experience in conducting a constructive dialogue and searching for joint solution of common problems.
Thus, in a historically short period of time, Tashkent has managed to establish good-neighborly relations with neighboring countries and jointly solve acute systemic problems related to border, water resources, energy, transport and communications and other issues, as well as consolidate the efforts of international community for socio-economic stabilization of Afghanistan.
Moreover, by pursuing a balanced, open, constructive and pragmatic foreign policy, Uzbekistan has built a balanced relationship with all global players and is engaged in practical interaction with China, Russia, the United States, the EU, South Asia, the Asia-Pacific region and the Arab world.
In essence, Uzbekistan has become a kind of "mediator" of dialogue between various states and international organizations, and has proved itself as a responsible state capable of making an important contribution to establishing constructive cooperation and finding mutually acceptable solutions.
It is important to note that by putting forward this initiative, President Shavkat Mirziyoyev once again demonstrated his commitment to an open, constructive, peace-loving and pragmatic policy. One can even argue that the Samarkand Initiative is a concentrated expression of Mirziyoyev's political "doctrine", which is based on the principles of openness, comprehensive inclusive dialogue, pragmatism, constructive cooperation, respect for equal rights and interests of everyone, as well as the search for reasonable compromises.
And it is clear that this approach is in demand in international relations today. Moreover, the great need to restore dialogue, mutual understanding and solidarity is felt by the peoples of the world who, with the disorganization of systems of political, economic and financial relations, face uncertainty about their future.
Leaders also spoke about this at the summit. In particular, they emphasized the urgent need to maintain the philosophy of trust-based dialogue in international relations, peaceful and negotiated ways of resolving conflict situations, and to maintain a balance of interests in dealing with various points of concern.
In conclusion, I would like to express confidence that the Samarkand Solidarity Initiative for Common Security and Prosperity, supported by the SCO member states, will help restore and strengthen trust and mutual understanding between states, make a significant contribution to dialogue and cooperation as an important condition for overcoming the challenges and threats the humanity is facing today.