16 сентябрь куни Самарқандда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгаши мажлисида иштирок этиш учун мамлакатимизда бўлиб турган Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Моди билан учрашув ўтказди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари олий мартабали меҳмонни Ҳиндистон мустақиллигининг 75 йиллиги билан самимий табриклади.
Томонлар ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада чуқурлаштириш ва стратегик шериклик муносабатларини кенгайтириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Икки томонлама муносабатларнинг ривожланиш суръатлари мамнуният билан қайд этилди. Томонлар ҳамкорликни ўзаро манфаатли барча йўналишларда янада кенгайтириш борасида биргаликда ишлашга тайёр эканликларини таъкидладилар.
Етакчилар ўзаро савдо ҳажми ошиб бораётганини кўрсатиб ўтдилар. Жорий йил бошидан буён товар айирбошлаш 30 фоизга ўсди. Кейинги олти йилда қўшма корхоналар сони 5 баробар кўпайди.
IT, соғлиқни сақлаш, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги ва туризм соҳаларида инвестиция лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилмоқда. Яқин йилларда ўзаро савдони 1 миллиард долларга етказиш режалаштирилган.
Савдо-иқтисодий, инвестициявий, фан ва таълим соҳаларида ҳамкорлик қилиш дастурларини, шунингдек, инвестицияларни рағбатлантириш ва ўзаро ҳимоя қилиш битимини тез фурсатда қабул қилиш ва амалга ошириш зарурлиги айтилди.
Икки мамлакат ҳудудлари ўртасидаги шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Ҳиндистон билан транспорт алоқаларини, шу жумладан “Чобаҳор” портидан фойдаланган ҳолда мустаҳкамлашдан манфаатдор экани таъкидланди.
Маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш масалалари музокараларнинг алоҳида мавзуси бўлди. Кейинги йилларда Ўзбекистонда Ҳиндистоннинг учта университети очилди.
Биринчи “Ҳиндистон – Марказий Осиё” онлайн саммитининг якунлари юксак баҳоланди, ушбу платформа доирасида қабул қилинган келишувларни рўёбга чиқариш муҳимлиги қайд этилди. Ҳиндистон томонига БМТ Бош Ассамблеясининг Марказий ва Жанубий Осиё ўртасида ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш тўғрисидаги резолюциясини қўллаб-қувватлагани учун миннатдорлик билдирилди.
Афғонистонга инсонпарварлик ёрдамини кўрсатиш ва унинг иқтисодий тикланишига кўмаклашиш масалалари юзасидан фикр алмашилди. Нарендра Моди Ўзбекистоннинг бу борадаги саъй-ҳаракатларини олқишлади.
Ҳамкорликнинг устувор йўналишларида қўшма лойиҳа ва дастурларни илгари суриш бўйича қўшимча чоралар кўришга келишиб олинди.

Лидеры Узбекистана и Индии обсудили перспективы дальнейшего укрепления стратегического партнерства
16 сентября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел в Самарканде встречу с Премьер-министром Республики Индия Нарендрой Моди, пребывающим в Узбекистане для участия в заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества.
В начале встречи глава нашего государства искренне поздравил с 75-летием независимости Индии.
Стороны обсудили вопросы дальнейшего углубления взаимовыгодного сотрудничества и расширения масштабов отношений стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечена наблюдаемая динамика развития двусторонних узбекско-индийских отношений и готовность сторон к совместным действиям для их дальнейшего наращивания по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
Лидеры констатировали рост объемов двусторонней торговли. С начала текущего года товарооборот вырос на 30 процентов. За последние шесть лет число совместных предприятий увеличилось в 5 раз.
Успешно реализуются инвестиционные проекты в области IT, здравоохранения, фармацевтики, сельского хозяйства и туризма. В планах – доведение взаимной торговли до 1 миллиарда долларов в ближайшие годы.
Отмечена необходимость скорейшего принятия и реализации программ сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, научно-образовательной сферах, а также соглашения о поощрении и взаимной защите инвестиций.
Особое внимание лидеры уделили укреплению партнерских отношений между регионами двух стран.
Подчеркнута заинтересованность Узбекистана в укреплении транспортных связей с Индией, в том числе с использованием порта «Чабахар».
Отдельной темой переговоров стали вопросы расширения культурно-гуманитарного сотрудничества. В последние годы в Узбекистане открылись три индийских университета.
Высоко оценены итоги первого онлайн-саммита «Индия – Центральная Азия», подчеркнута важность практической реализации договорённостей, достигнутых в рамках данной платформы. Выражена благодарность индийской стороне за поддержку резолюции Генассамблеи ООН об укреплении взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией.
Состоялся обмен мнениями по вопросам гуманитарной помощи и содействию экономическому восстановлению Афганистана. Нарендра Моди высоко оценил усилия Узбекистана в этом направлении.
Достигнута договоренность о принятии дополнительных мер по продвижению совместных проектов и программ сотрудничества в приоритетных сферах взаимодействия.