Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizning Yangi O‘zbekiston ko‘chasida barpo etilgan yerosti avtomobil yo‘lini ko‘zdan kechirdi.
Yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish va transportlar harakatiga qulaylik yaratish – muntazam jarayon. Bu, ayniqsa, aholi soni oshib, hududi kengayib borayotgan Toshkent uchun dolzarb masala.
Xususan, so‘nggi yillarda Yangi O‘zbekiston ko‘chasida istirohat bog‘i, uy-joylar, universitet va Olimpiya shaharchasi qurildi. Bu ko‘cha kelgusida Yangi Toshkent shahriga olib boruvchi asosiy yo‘llardan biri bo‘ladi.
Shu bois, Yangi O‘zbekiston ko‘chasi bo‘ylab uzunligi 468, kengligi 25 metr bo‘lgan yerosti avtomobil yo‘li barpo etildi. U soatiga 10 mingdan ziyod avtomobilni o‘tkazish imkoniyatiga ega.
Tunnelning usti yashil hududga aylantirilib, “Yangi O‘zbekiston” bog‘i bilan Olimpiya shaharchasi o‘rtasida piyodalarning xavfsiz harakatlanishi ta’minlandi.
Shuningdek, mazkur yo‘nalishda loyihalashtirilgan metro yo‘li uchun tunnel va bekat ham qurildi.
Aytish joizki, yurtimizda amalga oshirilayotgan har bir loyihada ekologik jihatlar alohida inobatga olinadi. Yangi O‘zbekiston ko‘chasida barpo etilgan yerosti avtomobil yo‘li mashinalarning vaqt sarfini 2 barobarga qisqartirib, kuniga 1 tonna yonilg‘i iqtisod qilinishiga va atmosferaga chiqariladigan zararli gazlar miqdori 2 tonnaga kamayishiga sabab bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari yerosti avtomobil yo‘lining zamonaviy standartlar asosida tashkil etilganiga e’tibor qaratdi. Bu kabi ravon yo‘llar xalqimizga qulaylik yaratib, turizm rivojiga hissa qo‘shishi qayd etildi.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the road tunnel built on Yangi Uzbekistan street.
The development of road infrastructure and creation of amenities for the transport movement is a constant process and particularly relevant for the capital, where the population is growing and city boundaries are expanding.
In the past years, a park, residential complexes, university and the Olympic town were developed on Yangi Uzbekistan road. In the future this road will become one of the main highways leading to New Tashkent city.
In this regard, a tunnel 468 meters long and 25 meters wide was built along the street, with a capacity of more than 10 thousand vehicles per hour.
Above the tunnel, a green zone has been created, ensuring safe pedestrian movement between the “Yangi Uzbekiston” park and the Olympic town.
In addition, a tunnel and a station for the future metro line have been built in this direction.
It should be noted that every project implemented in our country takes ecological aspects into consideration. The new tunnel will reduce travel time for vehicles by half, save about 1 ton of fuel per day, and decrease harmful emissions into the atmosphere by 2 tons.
The Head of State drew attention to the fact that the tunnel was built in accordance with modern standards. It was emphasized that such convenient roads create comfort for the population and contribute to the development of tourism.