O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-avgust kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidentining global sherikliklar bo‘yicha maxsus vakili Paolo Zampollini qabul qildi.
AQSH ma’muriyatining yuqori martabali vakili davlatimiz rahbariga Prezident Donald Trampning samimiy salomi va O‘zbekiston mustaqilligi kuni munosabati bilan tabriklarini yetkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan AQSH o‘rtasidagi strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Turli darajalarda samarali aloqalar davom etayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Konstruktiv siyosiy muloqot rivojlanmoqda, faol parlamentlararo almashinuvlar amalga oshirilmoqda. O‘tgan oyda Kongressda O‘zbekiston kuni doirasidagi tadbirlar o‘tkazildi, bu yil kuzda Kengaytirilgan strategik sheriklik muloqotining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
Xavfsizlik sohasida, terrorizm, ekstremizm va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish borasida samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
AQSH an’anaviy ravishda O‘zbekistonning muhim iqtisodiy hamkori hisoblanadi. 2024-yilda tovar ayirboshlash hajmi 15 foizga ko‘paydi. Loyihalar portfeli 11 milliard dollardan oshgan.
Joriy yil iyun oyida o‘tkazilgan Toshkent investitsiya forumida AQSHning 100 dan ortiq yetakchi kompaniyalari ishtirok etdi.
Mineral resurslar, aviatsiya, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, raqamli texnologiyalar, moliya, innovatsiyalar, ta’lim va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalarini ilgari surish uchun katta salohiyat mavjudligi qayd etildi.

On August 28, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a Special Envoy of the President of the United States for global partnerships Paolo Zampolli, who’s currently in our country on a working visit.
The high representative of the USA Administration passed to the Head of our state sincere greetings and warm congratulations of the President Donald Trump in connection with the Independence Day of Uzbekistan.
During the meeting, issues of further expanding Uzbek-American relations of strategic partnership and multifaceted cooperation were constructively reviewed.
The continuing productive contacts on various levels were noted with special satisfaction. The constructive political dialogue is developing, active inter-parliamentary exchanges are taking place. Last month, events in the framework of Days of Uzbekistan were held in Congress, the first session of the Expanded strategic partnership dialogue will be held this autumn.
Effective cooperation is organized in the sphere of security, combating terrorism, extremism and illegal migration.
The United States is traditionally an important economic partner to Uzbekistan. The trade turnover grew by 15 percent in 2024. The project portfolio exceeds $11 billion.
Over 100 leading American companies took part in the work of Tashkent investment forum in June this year.
The major potential for promoting cooperation projects in the sphere of mineral resources, aviation, electronics, agriculture, digital technologies, finance, innovation, education and other priority areas, was noted.
The significance of deepening regional cooperation in the framework of “C5+1” format was emphasized.