Mamlakatimiz taraqqiy etib, xalqaro nufuzi oshgani sari dunyo bilan aloqalar faollashib bormoqda. Shu bois transport infratuzilmasining barcha yo‘nalishlarini mutanosib rivojlantirish choralari ko‘rilmoqda.
Ana shunday strategik loyihalardan biri – “Toshkent-Sharqiy” aerodromi negizidagi biznes aviatsiyasi majmuasidir. Uning qurilishi 2017-yilda boshlangan edi. Pandemiya va undan keyingi qiyinchiliklardan o‘tib, nihoyat ulkan inshoot qurib bitkazildi.
Aeroportning umumiy maydoni 561 gektardan iborat. 4 kilometr uzunlikdagi uchish-qo‘nish yo‘lagi va 3 ta harakatlanish yo‘li yangilanib, eng og‘ir samolyotlarni ham qabul qilish quvvatiga ega bo‘ldi. 20 ta "havo kemasi"ga mo‘ljallangan perron barpo etildi. “Boeing 787”, “A 320” kabi samolyotlar, biznes-jetlar hamda vertolyotlar uchun angarlar qurildi. Bu ularning qishda iliq, yozda salqin saqlanishi va xavfsizligini ta’minlaydi.
Aeroportda VIP va CIP terminallar bunyod etilgan. Oliy martabali mehmonlar zalida rasmiy kutib olish, muzokaralar va brifing o‘tkazish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Soatiga 100 nafar yo‘lovchini qabul qilish quvvatiga ega CIP terminalida do‘kon va ovqatlanish joylari bo‘ladi.
Muhimi, aeroport ICAO III-A toifasidagi ilg‘or radiotexnika va meteorologiya uskunalari bilan jihozlanadi. Bu noqulay ob-havo sharoitlarida ham uchish va qo‘nish imkonini beradi.
Yangi aeroport qulay joylashuvi tufayli poytaxt va Yangi Toshkent shahri uchun muhim transport xabiga aylanadi. Xalqaro tashriflar va ishbilarmonlik safarlarini amalga oshirish imkoniyatlari kengayadi, xorijiy investorlar uchun sharoitlar yaxshilanadi. Natijada iqtisodiy aloqalar va xizmat ko‘rsatish sohasi yanada rivojlanib, yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Davlatimiz rahbari shu yerda jamoat faollari, nuroniylar bilan suhbatlashdi.
– Ko‘p yil tayyorgarlik qilib, mana shunday aeroport qurdik. Bu ham davlatchilikning yana bir zamini. Bu yerda yurtimizga keladigan mehmonlar va samolyotlarga yuqori darajada xizmat ko‘rsatiladi. Natijada Toshkent xalqaro aeroportiga yuklama yengillashadi. Xudo xohlasa, u aeroport uchun ham boshqa joyda ulkan majmua qurishni rejalashtirganmiz. Umuman, hamma hududlarimizda katta-katta loyihalarni boshlaganmiz. Ilohim, tinchligimizga ko‘z tegmasin, yangi inshootlar, farovonlik xalqimizga buyursin, – dedi Prezident.

On August 27, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the new airport built on the basis on “Tashkent – East” airfield.
As our country develops and strengthens its international standing, its connections with the external world are becoming increasingly active. In this regard, consistent measures are being taken to comprehensively develop transport infrastructure.
One of such strategic projects is the business aviation complex based at the “Tashkent-East” airfield. Its construction began in 2017. Despite the pandemic and subsequent challenges, this large-scale project was successfully completed.
The total area of the airport is 561 hectares. The 4-kilometer runway and three taxiways were completely reconstructed, enabling the reception of even the heaviest aircraft. An apron for 20 aircraft was built.
Modern hangars for “Boeing-787,” “A320,” business jets and helicopters were constructed, ensuring their safe storage under optimal conditions.
VIP and CIP terminals were built at the airport. The hall for high-ranking guests is equipped with all the necessary facilities for official meetings, negotiations and briefings. The CIP terminal, designed to accommodate 100 passengers per hour, will include shops and dining areas.
Of particular importance is that the airport is equipped with modern radio engineering and meteorological systems of ICAO Category III-A. This will allow to ensure takeoffs and landings even in difficult weather conditions.
Thanks to the convenient location, the new airport will become an important transport hub for the capital and New Tashkent. Opportunities for hosting international visits and business trips will expand, and conditions for foreign investors will improve. As a result, economic activity will increase, the service sector will receive an impetus for development, and new jobs will be created.
The Head of State also spoke on site with representatives of the public and the older generation.
– After long preparations, we have built a new airport that will provide a high level of service for the guests of our country. This will help ease the load on Tashkent International Airport. A large complex is also planned to be built for it in another location. Overall, large-scale projects are being implemented in all regions. May these new facilities strengthen our well-being and serve the people, and may peace always reign in our country, – noted the President.