Prezident Shavkat Mirziyoyevning farmonlariga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining o‘ttiz to‘rt yilligi munosabati bilan turli sohalar vakillari faxriy unvonlar, orden va medallar bilan mukofotlangan edi.
Toshkent shahrida 27-avgust kuni ushbu mukofotlarni topshirish marosimi bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari barchani, avvalo, Mustaqillik bayrami bilan tabrikladi. Mamlakatimizda erishilayotgan natijalarning asosi, sa’y-harakatlarning mohiyati haqida alohida to‘xtaldi.
– Yangi O‘zbekistonda ortga qaytmas tus olgan islohotlarimiz qanday ulkan natijalar berayotganini barchamiz ko‘rib turibmiz. O‘tgan sakkiz yilda yalpi ichki mahsulotimiz shiddat bilan o‘sib, 115 milliard dollarga yetdi. Bugun bitta raqamni birinchi marta aytmoqchiman: Xalqaro valyuta jamg‘armasi prognoziga ko‘ra, bu yil iqtisodiyotimiz hajmi 130 milliard dollardan oshishi kutilmoqda. Ya’ni, ilgari bunday o‘sish, bunday yuksak e’tirof hech qachon bo‘lmagan, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bunday natijalarga tadbirkorlik keng qo‘llab-quvvatlanayotgani, zamonaviy sanoat majmualari barpo etilayotgani, “yashil” va innovatsion iqtisodiyotga o‘tilib, muqobil energiya manbalari yaratilayotgani, axborot texnologiyalari, turizm va moliyaviy texnologiyalar kabi xizmat ko‘rsatish tarmoqlari rivojlantirilayotgani zamin bo‘lmoqda.
Yurtimizda zamonaviy shaharlar qad ko‘tarmoqda, qishloq va mahallalar obod bo‘lmoqda. O‘tgan sakkiz yilda aholi uchun 500 mingga yaqin ko‘p qavatli uy-joylar barpo etildi. Bu mustaqillikning dastlabki 25-yiliga nisbatan to‘rt karra ko‘p. Mahalla infratuzilmasini yaxshilash, qishloqlarni, yo‘llarni obod qilish uchun 60 trillion so‘m mablag‘ sarflandi. Yoki, 130 milliard dollar xorijiy sarmoya kirib keldi, 100 mingdan ortiq investitsiya loyihalari ishga tushirildi, 7 milliondan ziyod aholi daromadli bo‘ldi.
– Bunday ulkan tarixiy yutuqlarimiz – o‘z vaqtida chuqur o‘ylab olib borgan keng ko‘lamli islohotlarimiz, eng muhimi, odamlarimizning tafakkuri, dunyoqarashi o‘zgargani samarasi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz. Qurayotgan binolarimiz, zamonaviy majmualar, qulay uy-joylar, maktab va bog‘chalar, tibbiyot, madaniyat va sport maskanlari misolida Yangi O‘zbekistonning iqtisodiy qudrati va ulkan bunyodkorlik salohiyati yaqqol namoyon bo‘lmoqda. Asosiysi, qaysi sohada bo‘lmasin, har bir yutuq va natija, avvalo, inson qadrini ulug‘lash, uning huquq va manfaatlarini ta’minlashga xizmat qilmoqda, – dedi davlatimiz rahbari.
So‘nggi sakkiz yilda ijtimoiy infratuzilmaga oldingi yillarga nisbatan olti karra ko‘p mablag‘ yo‘naltirildi. Natijada bog‘cha o‘rinlari 720 mingdan 2,5 millionga yetkazildi. 466 ta yangi maktab qurilib, 1 millionga yaqin o‘quvchi o‘rni yaratildi. Talabalar soni 279 mingdan 1,5 million nafarga oshirilib, oliy ta’limda qamrov 42 foizga olib chiqildi.
O‘tgan haftada Tadbirkorlar kuni munosabati bilan 168 nafar eng ilg‘or biznes vakillari, mirishkor dehqon va fermerlar davlatimizning yuksak mukofotlari bilan taqdirlangani qayd etildi.
– Bunday fidoyi yurtdoshlarimiz, ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirishdan charchamayman. Albatta, bu bejiz emas. Yaxshi bilasiz, oldinlari asosan xomashyo eksport qilar edik. Barcha tarmoqlarni transformatsiya qilganimiz hisobiga, sanoat hajmini 2017 yilgi 29 milliarddan 70 milliard dollarga yetkazdik. Agar vaqtida tadbirkorlik uchun qulay sharoitlar yaratib bermasak, bunday yutuqlarga erisha olarmidik? Yo‘q, albatta, – dedi davlatimiz rahbari.
Ta’kidlanganidek, bugun biznes vakillari iqtisodiyotimizning chinakam tayanchiga aylandi. Birgina qurilish sohasini oladigan bo‘lsak, bu yo‘nalish oldin hech qachon hozirgidek jadal rivojlanmagan. Ilgari qurilishlar faqat davlat buyurtmasi asosida bo‘lar edi. Bugun xususiy qurilish kompaniyalari soni 30 mingdan oshdi, qurilish materiallari ishlab chiqarish hajmi 6 milliard dollarga yaqinlashdi. Hozirgi kunda O‘zbekiston tom ma’noda ulkan qurilishlar maydoniga aylandi.
Birgina o‘tgan yilning o‘zida 21 milliard dollarlik qurilish ishlari amalga oshirildi. Bu 2017 yilga nisbatan 3 karra ko‘p.
Bunday ulkan o‘zgarishlarni qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, elektrotexnika, mashinasozlik, farmatsevtika kabi yo‘nalishlarda ham ko‘rish mumkin.
Mamlakatimizda faqat sanoat bilan cheklanib qolmasdan, xizmat ko‘rsatish sohalarini rivojlantirishga ham alohida ahamiyat berilayotgani ta’kidlandi.
– Avvallari 500 million dollarga yetmagan turizm eksporti hozir 3 milliard dollarlik marradan oshdi. Yetti-sakkiz yil oldin IT eksporti 1 milliard dollarga yetadi, desa, bunga kim ishonardi? Eng muhimi, barcha tarmoqlarga yangi ilm, zamonaviy texnologiyalar kirib keldi. Ularda yuz minglab ish o‘rinlari va yuqori malakali kadrlar armiyasi paydo bo‘ldi. Har bir sohada Yangi O‘zbekistonning o‘z strategiyasi, tajriba maktabi shakllandi.
Mamlakatimizning ana shunday yangi tarixi, yangi qiyofasini yaratishda butun xalqimiz qatori siz, azizlarning ham munosib hissangiz bor va buning uchun barchangizga chuqur minnatdorlik bildiraman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident joylarda davlat mukofotlarini qabul qilib olayotgan vatandoshlarimizni ham tabrikladi.
Shundan so‘ng, mukofotlanganlarga faxriy unvon, orden va medallar tantanali ravishda topshirildi.
– Milliy istiqlolimizning eng buyuk maqsadi insonga e’tibor, uning qadrini, mehnatini ulug‘lash, olijanob xalqimizning izzat-hurmatini joyiga qo‘yishdan iborat. Buni ushbu daqiqalarda barchamiz yanada chuqur his etmoqdamiz. O‘z mehnati bilan mana shunday qadr topish, el-yurt nazarida bo‘lishdek buyuk baxt sizlarni hech qachon tark etmasin, – dedi Prezident.

Президент: каждое достижение и результат, прежде всего, служат возвышению человеческого достоинства, обеспечению его прав и интересов
В соответствии с указами Президента Шавката Мирзиёева по случаю 34-й годовщины независимости Узбекистана представители различных сфер были награждены почетными званиями, орденами и медалями.
27 августа в Ташкенте состоялась церемония вручения этих наград.
Глава государства поздравил всех с Днем независимости и подробно остановился на сути происходящих преобразований и достигнутых результатов.
– Сегодня мы все видим, какие огромные результаты дают реформы, получившие необратимый характер в Новом Узбекистане. Последние восемь лет наш валовой внутренний продукт стремительно растет и сегодня достиг 115 миллиардов долларов. Впервые хочу озвучить еще одну цифру: по прогнозам Международного валютного фонда, в этом году объем экономики превысит 130 миллиардов долларов. Таких темпов роста и столь высокой международной оценки у нас еще не было, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Такие результаты стали возможны благодаря активной поддержке предпринимательства, строительству современных промышленных комплексов, переходу к «зеленой» и инновационной экономике, развитию возобновляемых источников энергии, сферы информационных технологий, туризма и финансовых услуг.
В стране строятся современные города, благоустраиваются села и махалли. За восемь лет построено многоквартирные дома почти на 500 тысяч квартир – в четыре раза больше, чем за первые 25 лет независимости. На улучшение инфраструктуры махаллей, благоустройство сел и дорог направлено 60 триллионов сумов. Привлечено 130 миллиардов иностранных инвестиций, реализовано свыше 100 тысяч проектов, более 7 миллионов граждан получили источник дохода.
– Эти огромные исторические достижения – результат масштабных и продуманных реформ, а главное – изменения мышления и мировоззрения наших людей. Строящиеся здания, современные комплексы, удобные дома, школы, детские сады, медицинские, культурные и спортивные учреждения наглядно демонстрируют экономическую мощь и созидательный потенциал Нового Узбекистана. Самое главное, в какой бы сфере ни были достигнуты успехи, каждый результат, прежде всего, служит возвышению человеческого достоинства, обеспечению его прав и интересов, – подчеркнул глава государства.
За последние восемь лет на социальную инфраструктуру было выделено средств в шесть раз больше, чем ранее. В результате количество мест в детских садах увеличилось с 720 тысяч до 2,5 миллиона. Построено 466 новых школ, создан миллион ученических мест. Число студентов выросло с 279 тысяч до 1,5 миллиона, охват высшим образованием достиг 42 процентов.
На прошлой неделе в честь Дня предпринимателей 168 самых передовых представителей бизнеса, тружеников сельского хозяйства и фермеров были удостоены высоких государственных наград.
– Таких преданных соотечественников, их инициативы я всегда буду поддерживать и поощрять. Это не случайно. Вы хорошо знаете: прежде мы в основном экспортировали сырье. Сегодня объем промышленности вырос с 29 миллиардов долларов в 2017 году до 70 миллиардов. Достигли бы мы таких результатов без создания условий для предпринимателей? Конечно же, нет, – сказал Президент.
Отмечалось, что сегодня представители бизнеса стали настоящей опорой экономики. Достаточно взглянуть на сферу строительства: раньше она не развивалась такими темпами. Если раньше строительство велось только по госзаказу, то сегодня число частных строительных компаний превысило 30 тысяч, объем производства строительных материалов приблизился к 6 миллиардам долларов. Узбекистан превратился в огромную строительную площадку. Только в прошлом году выполнено строительных работ на сумму 21 миллиард долларов – в три раза больше, чем в 2017 году.
Подобные колоссальные изменения происходят и в сельском хозяйстве, текстильной отрасли, электротехнике, машиностроении, фармацевтике.
Особое внимание уделяется развитию сферы услуг.
– Если раньше экспорт туризма не достигал и 500 миллионов долларов, то сегодня этот показатель превысил 3 миллиарда. Семь-восемь лет назад в возможность экспорта IT-продукции на миллиард долларов мало кто верил. Главное, что во все отрасли пришли новые знания и современные технологии. Это привело к созданию сотен тысяч рабочих мест и подготовке армии высококвалифицированных специалистов. В каждой сфере сформировалась собственная стратегия и школа опыта Нового Узбекистана.
В создании такой новой истории, нового облика нашей страны есть и ваш достойный вклад, уважаемые соотечественники. За это выражаю вам глубокую благодарность, – добавил глава государства.
Президент также поздравил граждан, принимавших награды в регионах.
Затем награжденным были торжественно вручены знаки почетных званий, ордена и медали.
– Высшая цель нашей независимости – внимание к человеку, возвышение его достоинства и труда, улучшение жизни нашего благородного народа. Все мы особенно глубоко ощущаем это в эти минуты. Пусть великое счастье – увидеть достойную оценку своего труда и пользоваться уважением общества – никогда не покидает вас, – сказал Президент.
Награжденные выразили признательность за высокое внимание и высказали добрые пожелания народу Узбекистана.