16 сентябрь куни ШҲТнинг Самарқанд саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан учрашуви бўлиб ўтди.
Реджеп Таййип Эрдоған Ўзбекистон раҳбарини ШҲТ саммити муваффақиятли ўтказилгани билан табриклаб, фахрий меҳмон сифатида иштирок этиш таклифи учун миннатдорлик билдирди.
Учрашувда етакчилар ўзаро ҳурмат, дўстлик ва ишончга асосланган кўп қиррали Ўзбекистон-Туркия ҳамкорлигини фаоллаштириш масалалари юзасидан фикр алмашдилар.
Ўзаро муносабатлар ҳар томонлама стратегик шериклик даражасига кўтарилгани асносида сиёсий-дипломатик, парламентлараро, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар алоқаларни янада чуқурлаштириш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.
Томонлар жорий йил 29-30 март кунлари Тошкентда олий даражадаги учрашувларда эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида ўзаро мулоқотлар салмоқли даражада фаоллашганини мамнуният билан қайд этдилар.
Икки мамлакат ўртасидаги савдо кўрсаткичларида сезиларли ўсиш кузатилмоқда. Хусусан, ўтган йилда товар айирбошлаш 60 фоиздан ошди.
Қўшма корхоналар сони 2 мингдан ортди. Биргина жорий йилнинг ўтган даврида ярим миллиард АҚШ долларига яқин инвестициялар ўзлаштирилди.
Туркия компаниялари Ўзбекистондаги давлат корхоналарини хусусийлаштириш жараёнида иштирок этишга катта қизиқиш билдирмоқда.
Қишлоқ хўжалиги, транспорт, электротехника, тўқимачилик ва чарм саноати, инновациялар, юксак технологиялар, туризм ва маданият соҳаларида янги қўшма лойиҳаларни амалга оширишга келишиб олинди.
Истиқболли йўналиш сифатида энергетика тармоғи алоҳида қайд этилди. Кейинги йилларда томонлар қарийб 1 миллиард долларлик лойиҳаларни амалга оширмоқда.
Учрашувда бўлажак тадбирлар, шу жумладан Самарқандда ўтказилиши режалаштирилган Туркий давлатлар ташкилоти саммитининг режаси кўриб чиқилди.

Президенты Узбекистана и Турции провели встречу в Самарканде
16 сентября в рамках Самаркандского саммита ШОС состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Реджеп Тайип Эрдоган поздравил главу Узбекистана с успешным проведением саммита ШОС и выразил искреннюю признательность за приглашение принять участие в качестве почетного гостя.
В ходе встречи лидеры обменялись мнениями по вопросам активизации многопланового узбекско-турецкого сотрудничества, основанного на взаимном уважении, дружбе и доверии.
Особо отмечена важность дальнейшего углубления политико-дипломатических, межпарламентских, торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей в свете вывода двусторонних отношений на уровень всестороннего стратегического партнерства.
Стороны выразили удовлетворение значительной интенсификацией взаимных контактов в рамках реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне в Ташкенте 29-30 марта 2022 года.
Наблюдается заметный рост торговых показателей между двумя странами. В частности, в прошлом году прирост составил более 60 процентов.
Количество совместных предприятий превысило 2 тысячи. Только с начала этого года освоены инвестиции на общую сумму около полумиллиарда долларов США.
Наблюдается высокий интерес турецких компаний к участию в процессе приватизации государственных предприятий в Узбекистане.
Достигнуты дальнейшие договоренности о реализации совместных проектов в сфере сельского хозяйства, транспорта, электротехники, текстильной и кожевенной промышленности, стройматериалов, инноваций, высоких технологий, туризма и культуры.
В качестве перспективного направления особо выделена энергетическая отрасль. В последние годы стороны реализуют проекты на сумму почти 1 миллиард долларов.
На встрече был также рассмотрен график предстоящих мероприятий, в том числе в рамках планируемого саммита Организации тюркских государств в Самарканде.
Встреча Президентов Узбекистана и Турции прошла традиционно в теплой, доверительной и дружеской обстановке.