Mamlakatimizga davlat tashrifi dasturi doirasida Iordaniya Podshohi Abdulla II ibn al-Husayn O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamrohligida yurtimizda ishlab chiqarilayotgan eksportbop mahsulotlar ko‘rgazmasi bilan tanishdi.
Samarqand shahridagi Kongress markazida xorijiy bozorlar uchun xalqaro standartlarga javob beradigan keng turdagi yuqori sifatli mahsulotlarn ko‘rgazmaga qo‘yilgan.
Oliy martabali mehmonga tog‘-kon, farmatsevtika, kimyo, to‘qimachilik, zargarlik sanoati, qishloq xo‘jaligi va axborot texnologiyalari kabi sohalardagi texnologik bosqichlar, ishlab chiqarish quvvatlari, innovatsiyalar va qo‘llanilayotgan eng ilg‘or uskunalar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Ekspozitsiyadan yuqori qo‘shilgan qiymatga ega tayyor sanoat mahsulotlari namunalari: dori vositalari, tibbiy asbob-uskunalar, mineral o‘g‘itlar, to‘qimachilik, trikotaj va zargarlik buyumlari, hunarmandchilik mahsulotlari, IT yechimlari va boshqalar o‘rin olgan.
Iordaniya yetakchisi O‘zbekiston mahsulotlari va sanoat salohiyatini yuksak baholadi. Davlat rahbarlari yetakchi korxonalar kooperatsiyasini kengaytirish, o‘zaro tajriba almashish va texnologiyalar transferini amalga oshirish muhimligini ta’kidladilar.

As part of his state visit to our country, King Abdullah II ibn Al Hussein of Jordan, accompanied by President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, viewed an exhibition of export-oriented products manufactured in our country.
A wide range of high-quality products for foreign markets that meet international standards was exhibited at the Congress-сenter in Samarkand.
The distinguished guest was presented with detailed information on the technological stages, production capacities, innovations, and the latest equipment used in such industries as mining, pharmaceuticals, chemicals, textiles, jewelry, agriculture and IT.
The exhibition included samples of finished industrial goods with high added value: medicines, medical equipment, mineral fertilizers, textiles, knitwear and jewelry, folk crafts, IT solutions and others.
The leader of Jordan highly praised Uzbekistan's products and industrial potential. The heads of state emphasized the importance of expanding cooperation between leading enterprises, mutual exchange of experience and technology transfer.