Mamlakatimizga davlat tashrifi dasturi doirasida Iordaniya Podshohi Abdulla II ibn al-Husayn O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamrohligida yurtimizda ishlab chiqarilayotgan eksportbop mahsulotlar ko‘rgazmasi bilan tanishdi.
Samarqand shahridagi Kongress markazida xorijiy bozorlar uchun xalqaro standartlarga javob beradigan keng turdagi yuqori sifatli mahsulotlarn ko‘rgazmaga qo‘yilgan.
Oliy martabali mehmonga tog‘-kon, farmatsevtika, kimyo, to‘qimachilik, zargarlik sanoati, qishloq xo‘jaligi va axborot texnologiyalari kabi sohalardagi texnologik bosqichlar, ishlab chiqarish quvvatlari, innovatsiyalar va qo‘llanilayotgan eng ilg‘or uskunalar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Ekspozitsiyadan yuqori qo‘shilgan qiymatga ega tayyor sanoat mahsulotlari namunalari: dori vositalari, tibbiy asbob-uskunalar, mineral o‘g‘itlar, to‘qimachilik, trikotaj va zargarlik buyumlari, hunarmandchilik mahsulotlari, IT yechimlari va boshqalar o‘rin olgan.
Iordaniya yetakchisi O‘zbekiston mahsulotlari va sanoat salohiyatini yuksak baholadi. Davlat rahbarlari yetakchi korxonalar kooperatsiyasini kengaytirish, o‘zaro tajriba almashish va texnologiyalar transferini amalga oshirish muhimligini ta’kidladilar.

Король Иордании ознакомился с промышленной выставкой
В рамках программы государственного визита в нашу страну Король Иордании Абдалла II ибн аль-Хусейн в сопровождении Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева ознакомился с экспозицией производимой в нашей стране экспортоориентированной продукции.
В Конгресс-центре города Самарканда была выставлена широкая номенклатура высококачественной продукции для зарубежных рынков, соответствующей международным стандартам.
Вниманию высокого гостя представлена подробная информация о технологических этапах, производственных мощностях, инновациях и используемом новейшем оборудовании в таких отраслях, как горнодобывающая, фармацевтическая, химическая, текстильная, ювелирная промышленность, сельское хозяйство и IT-сектор.
Экспозиция включила в себя образцы готовых промышленных товаров с высокой добавленной стоимостью: лекарственные средства, медицинское оборудование, минеральные удобрения, текстильные, трикотажные и ювелирные изделия, продукция народных промыслов, IT-решения и другие.
Лидер Иордании высоко оценил продукцию и промышленный потенциал Узбекистана. Главы государств подчеркнули важность расширения кооперации ведущих предприятий, взаимного обмена опытом и трансфера технологий.