Davlatimiz rahbari bu yerdagi bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Buyuk muhaddis bobomizga butun islom olamida ehtirom baland, uning maqbarasini ko‘rish istagidagi insonlar ko‘p. Shu bois ziyoratchilarga sharoitlarni kengaytirish maqsadida bu yerda ulkan majmua barpo etilmoqda.
Ziyoratgohning umumiy maydoni 44 gektar etib kengaytirilgan. Mo‘tabar maqbara, 10 ming kishilik masjid va ma’muriyat binosi qurib bitkazilgan. Majmuaning 4 burchagidagi 75 metrlik minoralar unga mahobat bag‘ishlagan.
Ayni paytda pardozlash ishlari olib borilmoqda. Peshtoqlar va ayvon devorlariga “Sahihi Buxoriy”dan hadislar bitilmoqda.
Prezidentimiz bu majmua faqat ziyorat emas, ilm-ma’rifat, tarbiya va ibrat maskani bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Imom Buxoriyning buyuk izlanishlari, bilimi va kamoloti bu yerga keluvchilar, ayniqsa, yoshlar uchun ezgu namuna bo‘lishi qayd etildi.
Shu maqsadda yangi majmuada innovatsion muzey ham tashkil etilmoqda. U islom olamida muhaddislar sultoni deya e’tirof etilgan Imom Buxoriyning hayoti va ilmiy merosi, islom ma’rifati rivojiga qo‘shgan hissasini namoyon etadi. Shuningdek, muzeyda Qur’oni karimda ismlari zikr qilingan 25 ta payg‘ambar tarixi, Muhammad alayhissalomning shajarasi, Makka va Madinadagi hayoti, hadislarning jamlanishi va yozilishi haqidagi ma’lumotlar joylashtiriladi.
Ziyoratgoh atrofida mehmonxona va boshqa xizmat ko‘rsatish binolari ham qurilish ishlari yakuniy bosqichga kirgan.
Davlatimiz rahbari qurilishni sifatli bajarish, odamlarga qulayliklarni kengaytirish, majmua atrofida yashil maydonlarni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Комплекс, достойный великого наследия Имама Бухари
Президент Шавкат Мирзиёев по прибытии в Самарканд, согласно доброй традиции, первым делом посетил мавзолей Имама Бухари. Были прочитаны суры из Корана и дуа.
Глава государства ознакомился с проводимой здесь созидательной работой.
Великий мухаддис пользуется глубоким почтением во всем исламском мире, и тысячи людей стремятся увидеть его мавзолей. В целях создания более широких условий для паломников здесь возводится грандиозный архитектурный комплекс.
Территория святыни расширена до 44 гектаров. Построены мавзолей, мечеть на 10 тысяч человек и административное здание. Четыре минарета высотой 75 метров придали ансамблю особую величественность.
В настоящее время ведутся отделочные работы. На порталах и стенах айванов наносится каллиграфическая роспись с хадисами из «Сахих аль-Бухари».
Президент подчеркнул, что данный комплекс должен стать не только местом поклонения, но и центром науки, просвещения, воспитания и нравственного примера. Было отмечено, что великие труды, знания и человеческие качества Имама Бухари являются благородным образцом для всех, особенно для молодежи.
С этой целью в составе нового комплекса создается инновационный музей. Он будет представлять жизнь и научное наследие Имама Бухари, признанного в исламском мире «султаном мухаддисов», а также его вклад в развитие исламской науки и просвещения. В музее разместятся экспозиции об истории 25 пророков, названных в Коране, родословной Пророка Мухаммада, его жизни в Мекке и Медине, сведения о сборе и записи хадисов.
Рядом с комплексом завершается строительство гостиницы и других объектов обслуживания паломников.
Глава государства дал указания качественно завершить работы, расширить удобства для посетителей и увеличить количество зеленых зон вокруг комплекса.