Davlatimiz rahbari bu yerdagi bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Buyuk muhaddis bobomizga butun islom olamida ehtirom baland, uning maqbarasini ko‘rish istagidagi insonlar ko‘p. Shu bois ziyoratchilarga sharoitlarni kengaytirish maqsadida bu yerda ulkan majmua barpo etilmoqda.
Ziyoratgohning umumiy maydoni 44 gektar etib kengaytirilgan. Mo‘tabar maqbara, 10 ming kishilik masjid va ma’muriyat binosi qurib bitkazilgan. Majmuaning 4 burchagidagi 75 metrlik minoralar unga mahobat bag‘ishlagan.
Ayni paytda pardozlash ishlari olib borilmoqda. Peshtoqlar va ayvon devorlariga “Sahihi Buxoriy”dan hadislar bitilmoqda.
Prezidentimiz bu majmua faqat ziyorat emas, ilm-ma’rifat, tarbiya va ibrat maskani bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Imom Buxoriyning buyuk izlanishlari, bilimi va kamoloti bu yerga keluvchilar, ayniqsa, yoshlar uchun ezgu namuna bo‘lishi qayd etildi.
Shu maqsadda yangi majmuada innovatsion muzey ham tashkil etilmoqda. U islom olamida muhaddislar sultoni deya e’tirof etilgan Imom Buxoriyning hayoti va ilmiy merosi, islom ma’rifati rivojiga qo‘shgan hissasini namoyon etadi. Shuningdek, muzeyda Qur’oni karimda ismlari zikr qilingan 25 ta payg‘ambar tarixi, Muhammad alayhissalomning shajarasi, Makka va Madinadagi hayoti, hadislarning jamlanishi va yozilishi haqidagi ma’lumotlar joylashtiriladi.
Ziyoratgoh atrofida mehmonxona va boshqa xizmat ko‘rsatish binolari ham qurilish ishlari yakuniy bosqichga kirgan.
Davlatimiz rahbari qurilishni sifatli bajarish, odamlarga qulayliklarni kengaytirish, majmua atrofida yashil maydonlarni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Upon his arrival in Samarkand, President Shavkat Mirziyoyev, according to tradition, first visited the mausoleum of Imam Bukhari. Suras from the Quran and duas were recited.
The Head of State familiarized himself with the creative work being carried out here.
The great muhaddis is deeply revered throughout the Islamic world, and thousands of people strive to see his mausoleum. In order to create more spacious conditions for pilgrims, a grand architectural complex is being built here.
The territory of the shrine has been expanded to 44 hectares. A mausoleum, a mosque for 10 thousand people, and an administrative building have been built. Four 75-meter-high minarets give the ensemble a special grandeur.
Finishing work is currently underway. Calligraphic inscriptions with hadiths from Sahih al-Bukhari are being applied to the portals and walls of the ayvans.
The President emphasized that this complex should become not only a place of worship, but also a center of science, education, upbringing and moral example. It was noted that the great works, knowledge and human qualities of Imam Bukhari are a noble example for everyone, especially for young people.
To this end, an innovative museum is being created as part of the new complex. It will showcase the life and scientific legacy of Imam Bukhari, recognized in the Islamic world as the “sultan of muhaddiths", as well as his contribution to the development of Islamic science and education. The museum will feature exhibits on the history of the 25 prophets mentioned in the Quran, the lineage of the Prophet Muhammad, his life in Mecca and Medina, and information on the collection and recording of hadiths.
Near the complex, the construction of a hotel and other facilities for pilgrims is nearing completion.
The Head of State gave instructions to complete the work to a high standard, expand amenities for visitors and increase the number of green areas around the complex.