"Avaza" milliy turizm zonasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Turkman xalqining milliy yetakchisi, Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevning uch tomonlama uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Savdo-iqtisodiyot, transport-kommunikatsiya, energetika va gumanitar sohalardagi ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida Gurbanguli Berdimuhamedovni avgust oyi boshida BMTning Dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘yicha uchinchi konferensiyasi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan yana bir bor samimiy tabrikladi.
O‘zbekiston Prezidenti Ozarbayjon yetakchisi Ilhom Aliyevni yaqinda Vashington shahrida Armaniston bilan tinchlik deklaratsiyasi imzolangani bilan ham dildan qutladi.
Davlatimiz rahbari ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha qator aniq takliflarni bildirdi.
Uch davlatning ulkan tranzit salohiyatini to‘liq ishga solish muhimligi qayd etildi.
Amaldagi va istiqbolli yo‘laklarning tutashuvi Xitoyni mamlakatlarimiz hududlari orqali Janubiy Osiyo, Yaqin Sharq va Yevropa bilan bog‘laydigan barqaror va samarali transqit’aviy yo‘nalishni shakllantirish imkonini berishiga ishonch bildirildi.
Hozirgi kunda Xitoy-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi boshlangan. Bundan tashqari, yaqinda Pokiston va Afg‘oniston bilan Transafg‘on yo‘lagini qurish loyihasi bo‘yicha memorandum imzolandi.
Yangi yuk oqimlari, eng avvalo, Ozarbayjon, Turkmaniston va O‘zbekiston infratuzilmasidan samarali foydalanishni ta’minlashi qayd etildi.
O‘rta marshrutni, shu jumladan Zangezur yo‘lagini rivojlantirish borasidagi rejalar ham qo‘llab-quvvatlandi.
Eng muhim masalalarni birgalikda ekspertlar darajasida ishlab chiqishga kirishish taklif qilindi.
Bu - o‘tkazuvchanlik qobiliyatini kengaytirish, shu jumladan Turkmanboshi va Boku portlarida zamonaviy logistika infratuzilmasini yaratish, kelishilgan tarif siyosatini yuritish, tartib-taomillarni raqamlashtirish va yuklar nazoratini ta’minlash masalalaridir.
O‘zbekiston asosiy bozorlarga biznes uchun eng qisqa va manfaatli chiqishni ta’minlash maqsadida yuk tashish tariflarini o‘zaro asosda pasaytirishga tayyorligi bildirildi.
Bundan tashqari, sa’y-harakatlarni birlashtirish logistika infratuzilmasini rivojlantirishda ishtirok etishi mumkin bo‘lgan donor davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan pragmatik hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkonini berishi ta’kidlandi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Kaspiy dengizi orqali yuklarni tashish uchun o‘z parom quvvatlarini yaratishdan manfaatdorligi bildirildi.
Energetika xavfsizligini ta’minlash maqsadida kooperatsiyani chuqurlashtirish va energiya resurslarini uchinchi mamlakatlarga eksport qilish yo‘laklarini rivojlantirish zarurligi qayd etildi.
Bu borada Yevropaga "yashil" energiya yetkazib berishni tashkil etish loyihasi istiqbolli ekani ta’kidlandi.
An’anaviy uglevodorodlar borasida Kaspiy shelfida geologiya-qidiruv ishlarini olib borish va konlarni o‘zlashtirish sohasida hamkorlik istiqbollarini o‘rganish taklif etildi.
Tovar ayirboshlashni va sanoat kooperatsiyasi ko‘lamini tubdan oshirish yana bir ustuvor yo‘nalish sifatida qayd etildi. Ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda O‘zbekistonning Turkmaniston va Ozarbayjon bilan o‘zaro savdo hajmi 2 barobarga oshdi. Tovar ayirboshlash tarkibida sanoat mahsulotlarining ulushi 40 foizga yetdi.
Barqaror savdo-logistika zanjirlarini rivojlantirish, ulgurji-taqsimot markazlarini tashkil etish va yirik savdo tarmoqlariga chiqish, fitosanitariya va karantin talablarini unifikatsiya qilish, mahsulotlarni raqamli markirovkalashni joriy qilish, qo‘shma elektron platformalarni ishga tushirish va tovar-xomashyo birjalari kooperatsiyasini kengaytirishni nazarda tutadigan kompleks harakatlar rejasini birgalikda tayyorlash taklif qilindi.
Gumanitar aloqalarni kengaytirish doirasida mamlakatlarimiz va uchinchi davlatlardan sayyohlar oqimini ko‘paytirish, xalqlarimizning boy madaniy merosi mushtarakligi, an’ana va urf-odatlari yaqinligini namoyish etish imkonini beradigan turizm va madaniy almashinuvlarning uch tomonlama dasturini qabul qilish taklif qilindi.
Yakunda davlatimiz rahbari ilgari surilgan tashabbuslar va erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish uchun "yo‘l xaritasi"ni tayyorlash, shuningdek, asosiy yo‘nalishlar bo‘yicha vazirlarning qo‘shma uchrashuvlari mexanizmini ishga tushirishni taklif qildi.

A trilateral meeting between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, National Leader of the Turkmen People, Chairman of the Khalk Maslakhaty Gurbanguly Berdimuhamedov and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev took place in the "Avaza" National Tourist Zone.
Issues related to the development of multilateral cooperation in the trade, economic, transport, communications, energy, and humanitarian spheres were discussed.
At the beginning of his speech, the Head of our state once again warmly congratulated Gurbanguly Berdimuhamedov on the successful holding of the third UN Conference on Landlocked Developing Countries in early August.
The President of Uzbekistan also sincerely congratulated the leader of Azerbaijan Ilham Aliyev, on the recent signing of a peace declaration with Armenia in Washington.
The Head of our state made a number of specific proposals on expanding multilateral cooperation.
The importance of fully utilizing the large transit potential of the three countries was noted.
Confidence was expressed that the interconnection of existing and prospective corridors will allow the formation of a sustainable and effective transcontinental route that will connect China with South Asia, the Middle East and Europe through the territories of our countries.
Currently, the construction of the China-Uzbekistan railway has begun. In addition, a memorandum has recently been signed with Pakistan and Afghanistan on the construction of the Trans-Caspian railway.
It was emphasized that the new cargo flows are intended to ensure the effective utilization of infrastructure, primarily in Azerbaijan, Turkmenistan and Uzbekistan.
Plans to develop the Middle Corridor, including the Zangezur Corridor, were also supported.
It was proposed to begin joint expert studies of the most important issues.
These include expanding capacity and creating modern logistics infrastructure, including in the ports of Turkmenbashi and Baku, implementing a coordinated tariff policy, digitizing procedures, and ensuring cargo control.
For its part, the Uzbek side expressed its readiness to reduce freight tariffs on a mutual basis in order to ensure the shortest and most profitable access to key markets for businesses.
In addition, it was noted that a consolidated approach would allow for pragmatic cooperation with states and international organizations that are potential donors to the development of logistics infrastructure.
Along with this, Uzbekistan expressed interest in creating its own ferry capacity for transporting cargo across the Caspian Sea.
In order to ensure energy security, the need to deepen cooperation and develop corridors for the export of energy resources to third countries was noted.
In this regard, the project to organize the supply of “green” energy to Europe was considered promising.
With regard to traditional hydrocarbons, it was proposed to explore prospects for cooperation in geological exploration and development of deposits on the Caspian shelf.
Another priority area is a significant increase in trade turnover and the scale of industrial cooperation. It was noted that in recent years, the volume of mutual trade between Uzbekistan, Turkmenistan and Azerbaijan has doubled. The share of industrial goods in the structure of trade turnover has reached 40 percent.
It was proposed to jointly prepare a Comprehensive action plan providing for the development of sustainable trade and logistics chains, creation of wholesale distribution centers and access to large retail chains, unification of phytosanitary and quarantine requirements, introduction of digital product labeling, launch of joint electronic platforms, and expansion of cooperation between commodity and raw materials exchanges.
As part of the expansion of humanitarian contacts, it was proposed to adopt a trilateral program of tourist and cultural exchanges, allowing for an increase in the flow of tourists from our countries and third countries, showcasing the rich cultural heritage and similarities in the traditions and customs of our peoples.
In conclusion, for the practical implementation of the initiatives put forward and the agreements reached, the Head of our state proposed to prepare a “road map” and launch a mechanism for joint meetings of ministers on key areas.