O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning taklifiga binoan amaliy tashrif bilan ushbu mamlakatga keldi.
Turkmanboshi shahri aeroportida davlatimiz rahbarini Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari Nokerguli Ataguliyev va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Bugun O‘zbekiston yetakchisi "Ozarbayjon – Turkmaniston - O‘zbekiston" formatidagi uch tomonlama uchrashuvda ishtirok etadi va ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazadi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Turkmenistan on a working visit at the invitation of the National Leader of the Turkmen People, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
At the airport in Turkmenbashi, the Head of our state was met by deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan Nokerguly Atagulyev and other officials.
Today, the leader of Uzbekistan will take part in a trilateral meeting in the format “Azerbaijan-Turkmenistan-Uzbekistan” and hold bilateral talks.