Davlatimiz rahbari Yangi Toshkentdagi bunyodkorlik loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Bu shahar qurilishiga 2023-yilda tamal toshi qo‘yilgan edi. Bugunga kelib ilk inshootlar qad ko‘tarib qoldi. Bunyodkorlik uchun Yuqori Chirchiq va O‘rta Chirchiq tumanlaridan 19 ming 700 gektar yer ajratilgan. Loyihaning konsepsiyasi Buyuk Britaniyaning “Cross-works” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan.
Birinchi bosqichda 6 ming gektar maydonda inshootlar qurilib, 600 ming aholi uchun zamonaviy sharoitlar yaratiladi. Loyiha to‘liq yakunlanganida 2 million nafar odam yashaydigan aylanadi.
Bu raqamlar hududdagi bunyodkorlik ko‘lami nechog‘lik katta ekanini ko‘rsatadi. Infratuzilma shunga yarasha sifatli va uzoq muddatli bo‘lishi lozim. Shu bois hozirgi kunda shaharning “tagi” – yerosti muhandislik tarmoqlari qurilmoqda.
Xususan, bir va ikki seksiyali kollektorlar yotqizilyapti. Ular orqali markazlashgan issiqlik va suv quvurlari, elektr energiyasi, telekommunikatsiya kabi barcha muhandislik tarmoqlari yer ostidan o‘tkaziladi. Shuningdek, transportlarning erkin qatnovi uchun tunnellar va yerosti turargohlari barpo etiladi.
Har bir loyihada zamonaviy yondashuv, mukammal yechim va yashillik e’tiborga olinmoqda. Xususan, ekologik toza transport tizimi tashkil etiladi. Metro va elektrobuslar harakati muvofiqlashtiriladi. Piyodalar hamda velosipedchilarning to‘siqsiz va xavfsiz harakatlanishi uchun keng qulaylik yaratiladi.
Hududga 60 dan ortiq davlat idoralari uchun ma’muriy binolar barpo etiladi. Bugungi kunda o‘ndan ortiq vazirlik va idoralar shu yerdagi vaqtincha tashkil etilgan obyektlarda faoliyat boshlagan.
Davlatimiz rahbariga yaqin istiqbolda ko‘zda tutilgan loyihalar haqida axborot berildi.
Shaharga ko‘plab mahalliy va xorijiy investorlar qiziqish bildirmoqda. Bugungi kunda auksionda sotilgan 13 ta tijoriy lotlar bo‘yicha 554 million dollarlik investitsiya shartnomalari tuzilgan.
Bu yerda qad rostlaydigan mehmonxona va restoranlar, o‘ziga xos dizayndagi muhtasham binolar tashrif buyuruvchilarga yuqori sifatli xizmat ko‘rsatishi bilan birga shaharni turizm markaziga aylantirishi shubhasiz.
Hududdagi qurilish jarayonida 160 ming nafar aholining bandligi ta’minlanadi. Kelajakda esa shaharda innovatsion texnologiyaga asoslangan, yuqori daromadli yuz minglab doimiy ish o‘rni bo‘ladi. Buning uchun yangi ta’lim va tibbiyot klasterlari, axborot texnologiyalari xizmatlari va texnoparklar tashkil etiladi.
Prezident loyihalarga investitsiyalar jalb etish, dam olish joylari va xizmatlarni qulay yo‘lga qo‘yish bo‘yicha tavsiyalar berdi.

The Head of State got acquainted with the presentation of project implemented in New Tashkent.
The construction of this city began in 2023, today the first buildings have been developed. To implement the major plans 19,7 thousand hectares of land have been allocated in Yukorichirchik and Urtachirchik districts. The project concept has been developed by a British company Cross Works.
At the first stage the construction began on the territory on 6 thousand hectares, where modern conditions will be created for the living of 600 thousand people. In perspective the city will accommodate 2 million residents. These numbers clearly demonstrate the scale of the project. This is why special attention is paid to the quality and durability of infrastructure. Currently underground engineering communications: collectors through which heat and water, electricity and telecommunications, are being built. Additionally tunnels and underground parking is being developed for comfortable transport movement.
Each project is aimed at modern and ecological solutions. Ecologically clean transport will be implemented in the city, communication between metro and electrobuses will be established. Comfortable and safe conditions are being created for the pedestrians and cyclists.
The construction of over 60 buildings for government bodies is planned in the administrative zone. Today over 10 ministries and agencies have started work in the temporary objects on the territory of New Tashkent.
The President was also presented with short-term plans. Many domestic and foreign investors express interest to the project. As a result of auctions investment agreements worth $554 million on 13 commercial lots have been concluded. Hotels, restaurants and buildings with original architecture will appear here, which will ensure both high-quality service and transform the city into a new tourism center.
The construction will allow to employ 160 thousand people, in the future hundreds of thousand permanent jobs will be created based on innovation technologies. For this purpose it’s planned to develop education and medical clusters, IT services and technoparks.
The Head of State gave recommendations on investment attraction, as well as creation of comfortable leisure zones and services.