Prezident Shavkat Mirziyoyev 19-avgust kuni sog‘liqni saqlash tizimini transformatsiya qilish va tibbiy yordam sifatini oshirishga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bu borada davlatimiz rahbari shu yil 7-mayda bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida topshiriq bergan edi. Shundan kelib chiqib, soha mutaxassislari, aholi va xususiy sektor vakillari ishtirokida qator takliflar tayyorlandi.
Bugun kasalliklarni davolashda katta yuklama respublika muassasalariga tushmoqda. Shu bois viloyat va tuman miqyosida xizmatlarni kengaytirib, tibbiyotni aholiga yaqinlashtirish choralari ko‘rilmoqda.
Shu maqsadda 1 ming 500 ta klinik protokol xalqaro talablarga moslashtiriladi va standart jarrohlik amaliyotlari ishlab chiqiladi. Eng keng tarqalgan kasalliklar bo‘yicha bemorlar marshrutlari ishlab chiqiladi va raqamlashtiriladi.
So‘nggi yillarda insult va infarktga olib keladigan gipertoniya, yurak ishemik kasalligi va qandli diabetning ko‘payishi kuzatilmoqda. Bunday holatlarning 85 foizi nogironlikka olib kelmoqda.
Shu bois birlamchi bo‘g‘inda sun’iy intellektni keng qo‘llagan holda ushbu kasalliklarning oldini olish va davolash bo‘yicha yangicha protokol va yondashuvlarni joriy qilish taklifi bildirildi. Jumladan, EKG-telemetriya, telemeditsina, trombolizis terapiya, stentlash va tromboekstratsiya yo‘lga qo‘yiladi. Insult belgilarini erta aniqlash algoritmini ommalashtirish va aholiga o‘rgatishga alohida e’tibor qaratiladi.
Nevrologik kasalliklar va insultni samarali davolash maqsadida Milliy nevrologiya va neyroreabilitatsiya tibbiyot markazi tashkil etiladi. Markaz uchun Toshkent shahrida 250 o‘rinli zamonaviy bino quriladi, unda yiliga 3 mingdan ortiq jarrohlik amaliyotini o‘tkazish imkoniyati bo‘ladi.
Markaz hamda Samarqand va Buxorodagi tibbiyot oliy o‘quv yurtlari klinikalari zamonaviy uskunalar bilan jihozlanadi. Yaponiyalik hamkorlar ko‘magida xalqaro standartlar bo‘yicha erta reabilitatsiya xizmati joriy etiladi. 150 nafar mutaxassis xorijda malaka oshiradi. Loyiha uchun 150 million AQSH dollari yo‘naltiriladi. Ushbu chora-tadbirlar nogironlik va mehnatga layoqatsizlikni kamaytirish imkonini beradi.
Shuningdek, amaldagi sog‘liqni saqlash tizimini xaritalash va raqamlashtirish, shu asosda tibbiyot muassasalarini yagona yondashuv asosida tashkil etish bo‘yicha master-reja ishlab chiqish taklifi bildirildi. Bu ishlar doirasida yangi qurilish standartlari, poliklinika va kasalxonalarning namunaviy loyihalari shakllantiriladi, 210 ta sanitariya normasi qayta ko‘rib chiqiladi.
Bugungi kunda aholining laboratoriya tahlillariga ishonchi birmuncha past. Laboratoriya xizmatining sustligi profilaktika va davolashni qiyinlashtirmoqda. Tuman darajasidagi 2800 ta poliklinikaga 1500 ta laboratoriya xizmat ko‘rsatayapti, uskunalarning aksariyati eskirgan, ayrim tahlillar qo‘lda bajariladi.
Shu bois 2030-yil yakuniga qadar 198 ta markazlashgan laboratoriya tashkil etish, ichki va tashqi sifat nazoratini yo‘lga qo‘yish, jarayonlarni to‘liq raqamlashtirish ko‘zda tutilgan. Shu bilan birga, bepul tahlillar soni oshiriladi.
Professional va oliy tibbiy ta’limni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Hamshiralar akademiyasini Toshkent davlat tibbiyot universiteti huzuridagi Professional tibbiyot akademiyasiga aylantirish taklifi bildirildi. Xalqaro hamkorlar bilan birga yangi dasturlar joriy qilinadi, hamshiralarni NCLEX imtihoni asosida xalqaro sertifikatlash yo‘lga qo‘yiladi. Oliy ma’lumotli hamshiralar tayyorlash yo‘nalishiga qabul kvotasi bosqichma-bosqich oshiriladi.
Bundan tashqari, barcha o‘quv dasturlari xalqaro tashkilotlar talablari asosida akkreditatsiyadan o‘tkaziladi, oilaviy tibbiyot bo‘yicha integratsiyalashgan ta’lim dasturi va bir yillik internatura joriy etiladi. "Bemor yonida" o‘qitish ulushini oshirish, bilimlarni baholashning ikki bosqichli tizimi hamda tibbiyot xodimlarini ro‘yxatga olish tizimini bosqichma-bosqich joriy etish rejalashtirilgan.
Alohida yo‘nalish jamoat salomatligi bilan bog‘liq. Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi faoliyatini yuqumli bo‘lmagan kasalliklar profilaktikasiga, onalar va bolalar o‘limini kamaytirishga, jarohatlanishning oldini olishga yo‘naltirish taklif etilmoqda. Buning uchun yuqumli bo‘lmagan kasalliklar profilaktikasi bo‘yicha milliy dastur ishlab chiqiladi.
Qon xizmatini takomillashtirish masalasi ham dolzarb. Bu borada 2026-2030-yillarga mo‘ljallangan dastur qabul qilinib, tibbiyot muassasalarining qon bilan ta’minlanganligi 100 foizga yetkaziladi. Qon preparatlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Qon xavfsizligini ta’minlashning zamonaviy usullari, jumladan, viruslarni inaktivatsiya qilish va nurlantirish joriy etiladi. Bu o‘lim holatlarini kamaytirish va qonga ehtiyojni ta’minlash imkonini beradi.
Mamlakatimiz farmatsevtika bozori bugungi kunda 2 milliard dollardan oshgan. Islohotlar aholini sifatli, xavfsiz va samarali dori vositalari bilan ta’minlashga qaratilgan.
Bu yo‘nalishda, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti mezonlarini inobatga olgan holda, dori vositalarini ro‘yxatdan o‘tkazishda tan olish tartibi joriy etiladi. Jeneriklarning bioekvivalent sinovlari o‘tkaziladi, tibbiy buyumlarni ularning xavfsizlik sinflari bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tkazishning tabaqalashtirilgan tizimi qo‘llaniladi. Bu borada faoliyatni boshlash uchun xabardor qilish tartibi joriy etiladi.
Shartnoma asosida ishlab chiqarish va texnologiyalar transferi rivojlantiriladi, farmnazoratning zamonaviy mexanizmlari tatbiq qilinadi.
Prezidentimiz bildirilgan takliflarni ma’qullab, tegishli hujjatlarni imzoladi. Belgilangan vazifalar ijrosini tizimli va sifatli ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 19 августа ознакомился с презентацией предложений по трансформации системы здравоохранения и повышению качества медицинской помощи.
Соответствующие поручения глава государства дал на видеоселекторном совещании, прошедшем 7 мая текущего года. Исходя из этого совместно с экспертами сферы, представителями населения и частного сектора подготовлен ряд предложений.
Сегодня большая нагрузка приходится на республиканские учреждения. Поэтому особое внимание уделяется расширению оказываемых услуг на областном и районном уровне, тем самым приблизив медицину к народу.
С учетом этого будут адаптированы 1500 клинических протоколов и разработаны стандартные операционные процедуры, полностью внедрены и оцифрованы клинические маршруты пациентов по наиболее распространённым заболеваниям.
В частности, за последние годы наблюдается рост заболеваний гипертонии, ишемической болезни сердца и сахарного диабета, которые приводят к инсульту и инфаркту. При этом в 85 процентах случаев больные получают инвалидность.
В этой связи на первичном звене предложено внедрить новые протоколы и подходы к профилактике и лечению этих заболеваний с широким использованием возможностей искусственного интеллекта. Также будут налажены ЭКГ-телеметрия, телемедицина, тромболизисная терапия, стентирование, тромбоэкстракция. Наряду с этим отдельное внимание будет уделено популяризации и обучению населения алгоритму раннего распознавания признаков инсульта.
В целях совершенствования лечения неврологических заболеваний и инсульта будет создан Национальный медицинский центр неврологии и нейрореабилитации. Для данного центра в городе Ташкенте будет возведено современное здание на 250 коек. Планируется проводить в нем более 3 тысяч операций в год.
Данный центр, а также клиники медицинских вузов в Самарканде и Бухаре будут оснащены современным оборудованием. Кроме этого, планируется при поддержке японских партнеров внедрить службу ранней реабилитации на основе международных стандартов. 150 медицинских специалистов пройдут повышение квалификации и переподготовку за рубежом. На реализацию данного проекта будет направлено 150 миллионов долларов США.
Эти меры позволят сократить инвалидность и нетрудоспособность.
Предложено картографировать и оцифровать действующую систему здравоохранения и на этой основе разработать мастер-план по организации медицинских учреждений с единым подходом, который включит в себя разработку и внедрение новых стандартов строительства, пересмотр 210 санитарных норм, а также разработку типовых проектов для поликлиник и больниц.
Сегодня у населения низкое доверие к результатам лабораторных анализов. Слабость лабораторной службы усложняет процесс профилактики и лечения болезней. На районном уровне 2800 поликлиник обслуживаются 1500 лабораториями. Многое оборудование морально устарело, отдельные анализы проводят вручную.
По этой причине предложено усовершенствовать деятельность лабораторий путем создания до конца 2030 года 198 централизованных лабораторий, налаживания внутреннего и внешнего контроля качества, цифровизации всех процессов. Количество бесплатных исследований будет увеличено.
Будут приняты меры по развитию профессионального и высшего медицинского образования.
Предложено преобразовать работу Академии медсестер путем создания Академии профессиональной медицины при Ташкентском государственном медицинском университете.
При поддержке международных партнеров будут разработаны и внедрены совместные программы обучения, международная сертификация медицинских сестер на основе экзамена NCLEX. Поэтапно будет увеличена квота приема в вузы по направлению подготовки медицинских сестер с высшим образованием.
Также предложено аккредитовать все учебные программы согласно требованиям международных организаций, внедрить интегрированную образовательную программу и годичную интернатуру по семейной медицине, систему двухэтапной оценки знаний, увеличить соотношение количества преподавателей к студентам. Будет также увеличено время практического обучения студентов «у постели» больного. Поэтапно будет внедрена система регистрации медработников.
Следующее направление – это совершенствование общественного здоровья. Для этого предложено переориентировать деятельность Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья на профилактические мероприятия по предотвращению неинфекционных заболеваний, смертности матерей и детей, а также травматизма, разработав национальную программу по профилактике неинфекционных заболеваний.
Был также затронут вопрос совершенствования службы крови.
Предложено принять программу на 2026-2030 годы, в рамках которой довести обеспеченность кровью до 100 процентов, наладить производство препаратов крови, обеспечить безопасность крови путем внедрения в практику инактивации и облучения вирусов.
Эти меры позволят сократить смертность от кровотечения, обеспечить доступность крови.
В настоящее время активное развитие фармацевтического рынка позволило увеличить его объем до более 2 миллиардов долларов. Реформы направлены на обеспечение населения качественными, безопасными и эффективными лекарственными средствами.
В этом направлении планируется внедрение процедуры признания регистрации лекарственных с учетом критериев, рекомендованных ВОЗ, биоэквивалентных испытаний дженериков, дифференцированной системы регистрации медицинских изделий с учетом класса их безопасности, уведомительного порядка для начала деятельности по реализации медицинских изделий.
Будут налажены контрактное производство и трансфер технологий, внедрены современные механизмы фармаконадзора.
Президент одобрил представленные предложения и подписал соответствующие документы, направленные на их реализацию. Даны поручения по обеспечению системного и качественного выполнения поставленных задач.