“O‘zbekiston, Ozarbayjon va Yevropa: umumiy taraqqiyot yo‘lida hamkorlik” mavzusida o‘tayotgan yuqori darajadagi uchrashuv ishtirokchilariga
Nizomiy Ganjaviy nomidagi xalqaro markazning hurmatli hamraislari!
Siz, azizlarni qadimiy va go‘zal O‘zbekiston zaminida samimiy qutlashdan g‘oyat mamnunman.
Biz o‘z mamlakatlarining ravnaqiga, xalqaro hamkorlik va o‘zaro ishonchni mustahkamlashga beqiyos hissa qo‘shib kelayotgan atoqli siyosatchilar va davlat arboblari, xalqaro tashkilotlar rahbarlaridan iborat nufuzli tarkibni Toshkentda, bir davrada to‘plash borasidagi tashabbusi uchun Nizomiy Ganjaviy nomidagi xalqaro markazga chuqur minnatdorlik bildiramiz.
Ushbu markaz, ulug‘ o‘zbek shoiri Alisher Navoiy “shoirlarning sultoni”, deb ta’riflagan buyuk ozarbayjon mutafakkiri Nizomiy Ganjaviyning betakror ijodiy merosini asrab-avaylash va keng targ‘ib etishda muhim o‘rin tutib kelayotganini alohida qayd etmoqchiman.
Ta’kidlash kerakki, Nizomiy Ganjaviyning teran falsafasi, odam va olam o‘rtasidagi uyg‘unlik hamda adolat haqidagi o‘lmas g‘oyalari doimo dolzarb bo‘lib, bugungi murakkab sharoitda yanada katta ahamiyat kasb etmoqda.
Nizomiy Ganjaviy nomidagi markazning xalqaro kun tartibidagi masalalarni o‘rganishdagi faol ishtiroki alohida e’tiborga loyiqdir. Uning shafeligida har yili o‘tkazib kelinayotgan Global Boku forumi xalqaro va mintaqaviy taraqqiyotning eng dolzarb muammolarini hal etish uchun yangi g‘oyalar ilgari suriladigan, dunyo miqyosida tan olingan nufuzli muloqot maydonlaridan biriga aylandi.
Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik masalalari, ushbu ikki yirik mintaqaning Yevropa bilan hamkorlik istiqbollari bugungi anjumanning bosh mavzusi etib belgilangani g‘oyat muhim, deb hisoblaymiz.
Biz buni o‘zaro hamjihatlik va hamkorlik jarayonlari jadallashib borayotgan Markaziy Osiyoni jahonga yanada kengroq tanishtirish, mintaqalararo o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash, shuningdek, O‘zbekiston va Ozarbayjonning salohiyat hamda imkoniyatlaridan to‘liq foydalanish yuzasidan fikr almashish uchun noyob imkoniyat sifatida qabul qilamiz.
Ta’kidlash kerakki, so‘nggi yillarda Ozarbayjon bilan o‘zaro ishonch va bir-birini qo‘llab-quvvatlash ruhidagi munosabatlarimiz faol rivojlanmoqda, Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnoma imzolandi, Davlatlararo oliy kengash faoliyat ko‘rsatmoqda.
Shu bilan birga, Ozarbayjon Markaziy Osiyo va Yevropani bog‘lashda strategik ko‘prik vazifasini bajarib kelayotganini ham alohida qayd etishni istar edim.
Bugungi forumda ko‘plab vakillari ishtirok etayotgan Yevropa bilan munosabatlarimiz o‘zining mutlaqo yangi rivojlanish davrini boshidan kechirayotganini qayd etmoqchiman.
Yaqinda biz yurtimizda ilk bor “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” sammitini o‘tkazdik. Unda mintaqamiz va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari o‘rtasida strategik sheriklik o‘rnatish to‘g‘risida tarixiy qaror qabul qilindi. Yaqin oylarda Yevropa Ittifoqi bilan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzolaymiz.
Biz Yevropa Ittifoqi va boshqa sheriklarimiz bilan birgalikda samarali transport-logistika va energetika yo‘laklarini rivojlantirish bo‘yicha aniq maqsadga yo‘naltirilgan ishlarni davom ettiramiz. Ishonamizki, ushbu chora-tadbirlar mintaqamizning G‘arb va Sharq o‘rtasidagi xab sifatidagi rolini qayta tiklash imkonini beradi.
Biz Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti hurmatli Ilhom Haydarovich Aliyevning yangi umummintaqaviy jarayonlarni rivojlantirishda ishtirok etishga tayyor ekanini yuqori baholaymiz hamda uning Janubiy Kavkaz va Markaziy Osiyo hamkorligini mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlarini yuksak qadrlaymiz.
Fursatdan foydalanib, do‘st Ozarbayjon xalqini ulkan tarixiy yutuq – yaqinda Vashingtonda AQSH vositachiligida Armaniston bilan uch tomonlama Qo‘shma deklaratsiya imzolangani bilan yana bir bor chin dildan qutlaymiz.
Bugungi kunda O‘zbekiston jadal islohotlarni qat’iy davom ettirmoqda va biz bu yo‘lda ulkan natijalarga erishdik. “O‘zbekiston – jahonga ochiq va o‘zi uchun dunyoni kashf etayotgan mamlakat” degan tamoyil hayotimizdan mustahkam o‘rin egallamoqda.
Biz xorijiy hamkorlar va xalqaro tashkilotlar bilan uzoq muddatli aloqalarni izchil mustahkamlamoqdamiz, hamkorlik ufqlarini kengaytirmoqdamiz, yangi ilg‘or g‘oyalar uchun har doim ochiqmiz. Biz huquqiy, dunyoviy, demokratik va ijtimoiy davlat bo‘lgan Yangi O‘zbekistonni barpo etish siyosatini izchil davom ettiramiz.
O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasi hozirgi murakkab davrda xalqaro hamjamiyatga bebaho boylik – barqarorlik, ishonch va taraqqiyotni taklif etmoqda.
Bugungi yangi sharoitda oldimizda hamkorlik bo‘yicha keng ufqlar ochilmoqda, o‘zaro manfaatli va ikki tomonga ham foyda keltiradigan masalalar yuzasidan birgalikda ishlash uchun yangi imkoniyatlar paydo bo‘lmoqda, deb hisoblayman. Bu borada sizlarning qo‘llab-quvvatlashingiz va kelgusidagi hamkorligingizga umid qilamiz.

Участникам встречи высокого уровня «Узбекистан, Азербайджан и Европа – сотрудничество ради общего развития»
Уважаемые сопредседатели Международного центра Низами Гянджеви!
Искренне рад приветствовать вас на древней и прекрасной земле Узбекистана.
Выражаю глубокую признательность Международному центру Низами Гянджеви за инициативу собрать на одной площадке в Ташкенте столь авторитетный состав участников – известных политиков и государственных деятелей, руководителей международных организаций, которые вносят большой вклад в развитие своих стран, укрепление международного сотрудничества и взаимного доверия.
Особо отмечу важную роль этого центра в сохранении и широкой популяризации неповторимого творческого наследия великого азербайджанского мыслителя Низами Гянджеви – «султана поэтов», как называл его великий узбекский поэт Алишер Навои.
Подчеркну, что всегда актуальные глубокая философия, идеи Низами Гянджеви о гармонии человека с окружающим миром и справедливости приобретают в сегодняшних непростых условиях еще большее значение.
Особого внимания заслуживает активное участие центра Низами Гянджеви в изучении вопросов международной повестки.
Проводимый под его эгидой ежегодный Глобальный Бакинский форум стал одной из авторитетных, признанных в мире диалоговых площадок, где выдвигаются новые идеи для решения самых насущных проблем международного и регионального развития.
Считаю очень важным, что главной темой сегодняшнего форума определены вопросы взаимосвязанности Центральной Азии и Южного Кавказа и перспективы партнерства этих двух крупнейших регионов с Европой.
Мы видим в этом уникальную возможность широко представить миру Центральную Азию, где набирают обороты процессы консолидации и сотрудничества, обменяться мнениями об укреплении межрегиональной взаимосвязанности, а также о более полном задействовании потенциала и возможностей Узбекистана и Азербайджана.
В последние годы узбекско-азербайджанские отношения активно развиваются в духе взаимного доверия и поддержки, подписан Договор о союзнических отношениях, действует Высший межгосударственный совет.
Хочу особо отметить, что Азербайджан выступает в качестве стратегического моста, соединяющего Центральную Азию и Европу.
Сегодня наши отношения с Европой, которая на нынешнем форуме представлена множеством участников, находятся на совершенно новом этапе развития.
Недавно мы впервые провели в нашей стране саммит «Центральная Азия – Европейский Союз».
Было принято историческое решение об установлении стратегического партнерства между нашим регионом и странами Евросоюза. В ближайшие месяцы мы намерены подписать Соглашение о расширенном партнерстве и сотрудничестве с Европейским Союзом.
Вместе с Европейским Союзом и другими партнерами продолжим целенаправленную работу по развитию эффективных транспортно-логистических и энергетических коридоров. Убежден, что эти меры позволят возродить роль нашего региона как хаба между Западом и Востоком.
Мы высоко ценим готовность Президента Азербайджана, уважаемого Ильхама Гейдаровича Алиева участвовать в развитии новых общерегиональных процессов и его усилия по укреплению взаимодействия Южного Кавказа и Центральной Азии.
Пользуясь случаем, еще раз искренне поздравляем дружественный народ Азербайджана с огромным историческим достижением – недавним подписанием в Вашингтоне при посредничестве США трехсторонней Совместной декларации с Арменией.
Сегодня Узбекистан решительно продолжает динамичные реформы, и на этом пути мы уже достигли огромных результатов. В нашей жизни прочно утвердился принцип «Узбекистан – страна, открытая миру и открывающая мир для себя».
Мы последовательно укрепляем долгосрочные отношения с зарубежными партнерами и международными организациями, расширяем грани сотрудничества, всегда открыты для новых передовых идей. Мы продолжим политику построения Нового Узбекистана как правового, светского, демократического и социального государства.
В нынешнее чрезвычайно сложное время Узбекистан и регион Центральной Азии предлагают международному сообществу бесценный ресурс – стабильность, доверие и развитие.
Считаю, что сегодня, в новых условиях, перед нами открываются широкие горизонты для взаимодействия, появляются новые возможности для совместной работы по направлениям, представляющим взаимный интерес и взаимную выгоду. В этой связи рассчитываем на вашу поддержку и дальнейшее сотрудничество.