Самарқанд шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг саммити давом этмоқда. Аввал хабар қилинганидек, ШҲТда иштирок этаётган барча мамлакатларнинг етакчилари Ўзбекистонга келди.
Икки томонлама учрашув ва музокаралар якунлангач, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев, Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух, Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов, Эрон Ислом Республикаси Президенти Иброҳим Раисий, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказида дарахтлар экди.
Шарқ халқлари қадриятига кўра, дарахт экиш – хайрли иш. Мамлакатларимиз етакчилари биргаликда эккан дарахтлар ҳам ШҲТ мамлакатларининг дўстлиги, яхши қўшничилиги, тараққиёт ва равнақ сари муштарак интилишлари рамзидир.

Символ общности устремлений стран ШОС на пути к развитию и процветанию
В городе Самарканде продолжается саммит Шанхайской организации сотрудничества. Как сообщалось ранее, сегодня все лидеры стран-участниц ШОС прибыли в Узбекистан.
По завершении двухсторонних встреч и переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Президент Республики Азербайджан Ильхам Алиев, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Исламской Республики Иран Ибрахим Раиси, Президент Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух, Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердимуҳамедов, Президент Республики Турция Реджеп Тайип Эрдоган посадили деревья в  международном туристическом центре «Великий Шёлковый путь».
В культуре народов Востока традиция посадки деревьев связана с благими помыслами и добрыми начинаниями. В этом смысле деревья, посаженные сегодня лидерами наших дружественных стран, являются символом дружбы, добрососедства и общности устремлений стран ШОС на пути к развитию и процветанию.