Prezident Shavkat Mirziyoyev 14-avgust kuni chiqindilarni qayta ishlashni kengaytirish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Yurt obodligi va aholi salomatligida katta o‘rin tutadigan bu sohaga zamonaviy yondashuvlar olib kirilmoqda. Oxirgi uch yilda barcha manbalardan 2 trillion so‘mdan ziyod mablag‘ yo‘naltirildi. O‘tgan yili Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi tashkil etildi.
Chiqindi korxonalari uchun 1 ming 200 ta yangi texnika olib berildi. Mahallalarda chiqindi maydonchalari qurildi. To‘plash va tashib ketish yaxshilangani natijasida bu tarmoq ikkilamchi xomashyo manbaiga aylandi.
Avvallari davlat monopoliyasida bo‘lgan sohada tadbirkorlikka yo‘l ochilib, qulay biznes muhiti yaratildi. Jumladan, sanitar-tozalash hamda chiqindini qayta ishlash korxonalari uchun foyda solig‘i va ijtimoiy soliq stavkalari 1 foiz etib belgilandi. Chetdan olib kelinadigan texnika va uskunalar import bojidan ozod qilindi. Natijada 200 ga yaqin sanitar-tozalash va 290 ta chiqindini qayta ishlash korxonalari ochildi.
Taqdimotda mutasaddilar sohadagi loyihalarning borishi va galdagi rejalar haqida axborot berdi.
Yurtimizda yiliga 14 million tonna maishiy chiqindi hosil bo‘ladi. Lekin ularni qayta ishlash darajasi past. So‘nggi yillardagi loyihalar natijasida bu endi 5 foizga yetdi.
Chiqindini yoqish orqali energiya ishlab chiqarish loyihalari qo‘llab-quvvatlanmoqda. Xitoylik investorlar 6 ta viloyatda shunday zavodlar qurayapti. Davlat chiqindi utilizatsiyasi uchun ularga to‘lov qilish bilan birga, hosil bo‘lgan energiyani sotib olish bo‘yicha ham majburiyat olayapti.
Yaqinda Toshkent shahrida tibbiyot chiqindisini yoqib, issiqlik oladigan ikkita korxona ishga tushirildi. Yana Samarqandda 2 ta, qolgan hududlarda bittadan shunday zavodlar qurilishi mo‘ljallangan.
Maishiy chiqindilarning to‘rtdan biri qog‘oz, plastik, rezina, shisha, to‘qimachilik qoldiqlariga to‘g‘ri keladi. Ularni qayta ishlab, 1 trillion so‘mlik mahsulot olish mumkinligi aytildi. Bundan tashqari, yurtimizda qayta ishlanmaydigan qurilish, kimyo, elektron, texnik va sanoat moylari bo‘yicha katta zaxira borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Chiqindini tashib ketish xizmatlari aholini rozi qiladigan darajada bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi. Shu bois mahallaga chiqindi texnikasining kelish vaqti va harakatini onlayn ko‘rish imkoniyatini yaratish vazifasi qo‘yildi.
Ijtimoiy muassasalar va mahallalarni chiqindi konteynerlari bilan to‘liq ta’minlash bo‘yicha ikki yillik dastur ishlab chiqilishi belgilandi. Aholida ekologik madaniyatni bog‘cha va maktabdan boshlab shakllantirish muhimligi ta’kidlandi.

Представлены проекты по переработке отходов
Президент Шавкат Мирзиёев 14 августа ознакомился с презентацией о мерах по расширению переработки отходов.
В этой сфере, имеющей большое значение для благоустройства страны и охраны здоровья населения, внедряются современные подходы. За последние три года из всех источников направлено свыше 2 триллионов сумов. В прошлом году создано Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики.
Для предприятий, занимающихся отходами, было приобретено 1,2 тысячи единиц новой техники. В махаллях построены площадки для сбора отходов. Благодаря улучшению системы сбора и транспортировки сфера стала источником вторичного сырья.
Ранее находившаяся в государственной монополии сфера была открыта для предпринимательства, создан благоприятный бизнес-климат. В частности, для санитарно-очистительных и перерабатывающих предприятий ставка налога на прибыль и социального налога установлена на уровне 1 процента. Техника и оборудование, ввозимые из-за рубежа, освобождены от уплаты таможенной пошлины. В результате создано около 200 санитарно-очистительных и 290 перерабатывающих предприятий.
В ходе презентации ответственные лица проинформировали о ходе реализации проектов и планах на перспективу.
Ежегодно в стране образуется 14 миллионов тонн бытовых отходов, однако уровень их переработки остается низким. Благодаря проектам последних лет этот показатель достиг 5 процентов.
Поддерживаются проекты по выработке энергии путем сжигания отходов. Китайские инвесторы строят такие заводы в шести регионах. Государство берет на себя обязательства не только оплачивать утилизацию отходов, но и закупать произведенную энергию.
Недавно в Ташкенте введены в эксплуатацию два предприятия по сжиганию медицинских отходов с получением тепловой энергии. В Самарканде планируется построить еще два таких завода и по одному в остальных регионах.
Четверть бытовых отходов составляют бумага, пластик, резина, стекло, текстильные остатки. Их переработка способна получать сырье на сумму 1 триллион сумов. Кроме того, в стране имеется значительный потенциал в сфере переработки строительных, химических, электронных, технических отходов и промышленных масел.
Было подчеркнуто, что услуги по вывозу отходов должны отвечать требованиям населения. В этой связи поставлена задача создать возможность онлайн-отслеживания времени прибытия и маршрута мусоровозов в каждую махаллю.
Дано поручение разработать двухлетнюю программу по полному обеспечению социальных учреждений и махаллей контейнерами для отходов. Отмечена важность формирования экологической культуры в обществе начиная с детских садов и школ.