Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 13-avgust kuni to‘qimachilik sohasida eksport imkoniyatlari va zaxiralarni ishga solish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
To‘qimachilik mamlakatimiz iqtisodiyoti hajmining 3 foizini, sanoatning 14 foizini yaratayotgan yirik tarmoqdir. Bu yo‘nalishda 500 mingdan ortiq odam ish bilan band. So‘nggi besh yilda 3,5 milliard dollarlik 396 ta korxona ishga tushdi. Ishlab chiqarish hajmi 10 milliard dollarga yetdi.
Lekin dunyo bozoridagi o‘zgaruvchan vaziyat, talab va narx pasayishi sohani qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tezkor choralar ko‘rishni taqozo etmoqda.
So‘nggi uch yilda jahonda paxta narxi tonnasiga o‘rtacha 3 ming dollardan 1,5 ming dollarga tushdi. Bunga moslashish uchun 2022-2023-yillar uchun paxta xomashyosiga berilgan imtiyozli kredit 3 marta uzaytirildi, o‘tgan yili har bir tonnaga 1 million so‘mdan subsidiya berildi.
Ko‘plab to‘qimachilik korxonalarining tijorat kreditidan qarzdorligi bor. Atigi 16 foiz korxona xalqaro sertifikatga ega. Oqibatda ularning tashqi bozorda raqobat qilishi qiyin kechmoqda.
O‘zbekistonga nisbatan “paxta boykoti” bekor qilinganiga ancha bo‘ldi. Shuningdek, mamlakatimiz Yevropaga bojsiz eksport qilish imkonini beruvchi “GSP+” imtiyozlar tizimiga qo‘shilgan. Lekin brendlar bilan hamkorlik va eksport miqyosi bunga yarasha emas.
Sohadagi shu kabi muammolarni o‘rganish uchun, Prezident topshirig‘iga ko‘ra, 200 dan ortiq tadbirkorlar bilan muloqot qilindi. Yig‘ilishda ularning tahlilidan kelib chiqib, yangi imkoniyat va vazifalar belgilandi.
Avvalo, moliyaviy sog‘lomlashtirish va tannarxni kamaytirish masalalariga e’tibor qaratildi.
Bu yil klasterlarning 2022-2023-yillar hosili uchun kreditdan qarzdorligi garov qo‘yish sharti bilan besh yilgacha uzaytirilgan edi. Endi, 1-avgustdan garovi tayin klasterlar faqat asosiy qarzni to‘laydi. Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasi va banklarga hisoblanadigan foizlar esa asosiy qarz to‘liq qoplanganidan keyin undiriladi. Agar klasterlar ham asosiy qarz, ham foizini o‘z vaqtida to‘lasa, foizning jamg‘armaga ketadigan qismining yarmi tadbirkorga qaytariladi.
Shuningdek, klasterlarga 2022-2023-yillar hosili uchun berilgan kredit bo‘yicha 1-avgust holatiga yuzaga kelgan 377 milliard so‘mlik penyadan voz kechiladi. Tijorat kreditidan majburiyati bo‘lgan 144 ta korxonani moliyaviy sog‘lomlashtirishga ko‘maklashiladi.
Bu yilgi paxta hosilini o‘z vaqtida terib olish uchun fermerlarga tonnasiga 1 million so‘mdan subsidiya beriladi. Korxonalar o‘z mablag‘i hisobidan paxta yetishtirsa yoki xarid qilsa, xomashyo qiymatining 10 foizi qoplab beriladi.
Endilikda to‘qimachilik zanjiridagi barcha korxonalarga ijtimoiy soliq stavkasi 1 foiz qilib belgilanadi. Bunda ijtimoiy reyestr bo‘yicha talab bekor qilinadi, umumiy faoliyatda to‘qimachilik ulushiga talab esa 90 foizdan 70 foizga tushiriladi.
O‘z xodimlarining bolalari uchun bog‘cha tashkil qilgan korxonalarga, xuddi xususiylardagi kabi, har bir tarbiyalanuvchi bo‘yicha subsidiya ajratiladi.
Ip-kalavaning tannarxiga elektr energiyasi qiymati ham ta’sir qilyapti. Shu bois endi korxonalarga o‘z ehtiyoji uchun o‘rnatilgan quyosh panellarini tarmoqqa ulashga ruxsat beriladi.
Bunday imkoniyatlar faoliyatni rivojlantirish uchun tayanch bo‘ladi. O‘zida tolani qayta ishlash quvvati yo‘q klasterlar ip-yigiruv korxonalari bilan samarali kooperatsiya tizimini yo‘lga qo‘yishi zarur. Aks holda, keyingi yildan ularning klaster maqomi bekor qilinadi va paxta hosili uchun imtiyozli kredit berilmaydi.
Hukumatga bunday klasterlar uchun jozibador moliyaviy choralar joriy qilish topshirildi.
Yig‘ilishda ishlab chiqarish va eksportni oshirish masalalari ham atroflicha tahlil qilindi.
Yurtimizda tayyorlanayotgan ip-kalava va matoning narxi raqobatchilarga nisbatan o‘rtacha 10-15 foiz yuqori. Chunki mahsulotlarimiz tarkibining 90 foizi paxta. Dunyoda esa sun’iy tola va aralash mato ko‘p ishlatiladi.
Shu bois korxonalarimizni arzon xomashyo bilan ta’minlash maqsadida 2028-yil 1-yanvargacha aralash mato va gazlama bojxona bojidan ozod etilishi belgilandi.
Endi bir nechta bo‘yoq korxonalari birlashib, suv tozalash inshootini qurmoqchi bo‘lsa, xarajatining bir qismi Savdoni rivojlantirish kompaniyasidan qoplab beriladi.
Eksportchi korxonalarga tumanlarda filial ochish uchun Savdoni rivojlantirish kompaniyasidan besh yil muddatga 10 milliard so‘mgacha Markaziy bank asosiy stavkasida kredit ajratiladi. Xorijlik dizayner, texnolog, konstruktor va marketologlarning oylik maoshi qoplab beriladi. Faqat sharti – 200 ta ish o‘rni ochish va odamlarga munosib ish haqi to‘lash kerak.
Dunyo bozorlariga chiqishda eng muhim masala – sifat va standart. Shu bois Texnik tartibga solish agentligiga to‘qimachilik korxonalarining xalqaro sertifikat olishiga ko‘maklashib, ularni 300 taga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Yevropa va AQSH bozoriga tayyor kiyim-kechak eksportini kengaytirish muhimligi ta’kidlandi. Xususan, Amerikada yiliga qariyb 100 milliard dollarlik to‘qimachilik bozori bor. Talabga moslashish orqali unda o‘rin egallash mumkin. Shu maqsadda Nyu-York va Sent-Luis shaharlarida savdo uylari ochish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Tashqi ishlar vazirligi va elchilarga yirik brendlar bilan hamkorlik bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ishlab chiqish, ularni Toshkentda bo‘ladigan yirik ko‘rgazmaga taklif qilish topshirildi.
Korxonalar faoliyatida sun’iy intellektni qo‘llash orqali daromadni 20-30 foizga oshirish hamda yashirin iqtisodiyot omilini kamaytirish mumkinligi qayd etildi. Bu borada to‘qimachilik korxonalarida “ERP” tizimini joriy qilish bo‘yicha dastur ishlab chiqiladi.
Yig‘ilishda tashkiliy masala ham ko‘rildi. Jahonda savdo qoidalari tez o‘zgarayotgan sharoitda soha boshqaruvida alohida yondashuvga zarurat tug‘ilayotgani aytildi.
Shu bois Yengil sanoatni rivojlantirish agentligi tashkil qilinadigan bo‘ldi. U to‘qimachilik, charm va ipaksanoat tarmoqlariga mas’ul bo‘ladi.
Agentlik uchun alohida jamg‘arma tuzilib, davlat ko‘magi va korxonalarga arzon aylanma mablag‘ u orqali beriladi. Jamg‘armaga 200 million dollar ajratiladi. Tashkilot huzurida tajribali tadbirkorlardan iborat kengash ham tuziladi.
Yangi agentlikka mazkur kengash bilan birga tannarx, ishlab chiqarish va eksport bo‘yicha natijadorlikni oshirish, kooperatsiyani kuchaytirib, past quvvatda ishlayotgan korxonalarni sog‘lomlashtirish vazifasi qo‘yildi. Xalqaro maslahatchilarni jalb etib, to‘qimachilikni 2030-yilgacha rivojlantirish dasturini ishlab chiqish, shuningdek, charm, ipak va gilamchilik sanoatini kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Bosh vazirga belgilangan vazifalar ijrosi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatish topshirildi.
Yig‘ilishda sohadagi namunali tajribalar ko‘rib chiqildi, tarmoq rahbarlari va tadbirkorlarning fikrlari eshitildi.

Определены дополнительные возможности и задачи в текстильной отрасли
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 13 августа состоялось видеоселекторное совещание по вопросам задействования экспортного потенциала и резервов в текстильной отрасли.
Текстиль является одной из ключевых отраслей, обеспечивающей 3 процента экономики страны и 14 процентов промышленного производства. В ней занято свыше 500 тысяч человек. За последние пять лет введено в строй 396 предприятий общей стоимостью 3,5 миллиарда долларов, а объем производства достиг 10 миллиардов долларов.
Однако изменчивая конъюнктура мирового рынка, снижение спроса и падение цен требуют принятия оперативных мер поддержки.
За последние три года мировая цена на хлопок снизилась в среднем с 3 тысяч до 1,5 тысяч долларов за тонну. Для адаптации к этим условиям в 2022–2023 годах льготные кредиты на закупку хлопкового сырья продлевались трижды, а в прошлом году предоставлялись субсидии в размере 1 миллиона сумов за каждую тонну.
У многих текстильных предприятий имеется задолженность по коммерческим кредитам. Лишь 16 процентов из них обладают международными сертификатами, что затрудняет конкуренцию на внешнем рынке.
Отмена «хлопкового бойкота» в отношении Узбекистана и присоединение к системе преференций «GSP+», позволяющей беспошлинно экспортировать продукцию в Европу, открыли значительные возможности. Однако сотрудничество с международными брендами и масштабы экспорта пока не соответствуют этим условиям.
Для изучения подобных проблем, по поручению Президента изучено мнение более 200 предпринимателей. На совещании, исходя из результатов этих встреч, определены новые возможности и задачи.
Прежде всего, внимание уделено вопросам финансового оздоровления и снижения себестоимости.
В текущем году задолженность кластеров по кредитам за урожай 2022–2023 годов была продлена до пяти лет с условием залога. Теперь, начиная с 1 августа, кластеры, у которых имеется надлежащий залог, будут погашать только основной долг. Проценты, начисленные Фонду сельского хозяйства и банкам, будут взыскиваться после полного погашения основного долга. В случае своевременной уплаты как основного долга, так и процентов, половина процентной суммы, причитающейся Фонду, возвращается предпринимателю.
Кроме того, будет списана пеня в размере 377 миллиардов сумов, образовавшаяся по состоянию на 1 августа за кредиты на урожай 2022–2023 годов. Будут разработаны меры финансового оздоровления для 144 предприятий, имеющих обязательства по коммерческим кредитам.
Для своевременного сбора нынешнего урожая хлопка фермерам предоставят субсидии в размере 1 миллиона сумов за тонну. Если предприятия вырастят или закупят хлопок за собственные средства, им будет компенсировано 10 процентов стоимости сырья.
Всем предприятиям текстильной цепочки устанавливается ставка социального налога в размере 1 процента. При этом отменяется требование по социальному реестру, а обязательная доля текстиля в реализации снижается с 90 до 70 процентов.
Предприятия, организующие детские сады для детей своих сотрудников, получат субсидии за каждого воспитанника на условиях, аналогичных частным дошкольным учреждениям.
Себестоимость пряжи во многом зависит от стоимости электроэнергии. В связи с этим предприятиям будет разрешено подключать к сети солнечные панели, установленные для собственных нужд.
Подобные меры станут важной поддержкой для развития деятельности. Однако кластеры, не имеющие мощностей по переработке волокна, должны наладить эффективную кооперацию с прядильными предприятиями. В противном случае с будущего года они лишатся статуса кластера и права на льготный кредит на урожай хлопка.
Правительству поручено разработать привлекательные финансовые меры для таких кластеров.
На совещании также подробно рассмотрены вопросы увеличения объемов производства и экспорта.
Цена на производимую в стране пряжу и ткань в среднем на 10–15 процентов выше, чем у конкурентов, поскольку 90 процентов продукции производится из хлопка. В мире же широко используются искусственные волокна и смешанные ткани.
Для обеспечения предприятий более дешевым сырьем до 1 января 2028 года смешанные ткани и текстиль будут освобождены от уплаты таможенных пошлин.
Если несколько красильных предприятий объединятся для строительства очистных сооружений, часть их затрат будет компенсирована за счет Компании по развитию торговли.
Экспортным предприятиям для открытия филиалов в районах предоставят кредиты сроком на пять лет в размере до 10 миллиардов сумов под основную ставку Центрального банка за счет Компании по развитию торговли. Зарплата иностранных дизайнеров, технологов, конструкторов и маркетологов будет компенсироваться при условии создания не менее 200 рабочих мест и выплаты достойной заработной платы.
Ключевым условием выхода на мировые рынки являются качество и соответствие стандартам. В связи с этим Агентству технического регулирования поручено содействовать получению международных сертификатов текстильными предприятиями и довести количество таких предприятий до 300.
Отмечена важность расширения экспорта готовой одежды на рынки Европы и США. Так, в США объем текстильного рынка оценивается около 100 миллиардов долларов ежегодно. Адаптировав продукцию к требованиям, можно занять свою нишу. С этой целью дано указание открыть торговые дома в Нью-Йорке и Сент-Луисе.
Министерству иностранных дел и послам поручено разработать «дорожную карту» по сотрудничеству с крупными брендами и пригласить их на крупную выставку в Ташкенте.
Отмечено, что применение искусственного интеллекта в деятельности предприятий может увеличить доходы на 20–30 процентов и снизить уровень теневой экономики. В этой связи будет разработана программа внедрения системы «ERP» на текстильных предприятиях.
На совещании рассмотрен и организационный вопрос. Учитывая быстро меняющиеся правила мировой торговли, отмечена необходимость особого подхода в управлении отраслью.
В связи с этим будет создано Агентство по развитию легкой промышленности, ответственное за текстильную, кожевенную и шелковую отрасли.
Для агентства будет сформирован отдельный фонд, через который государственная поддержка и льготные оборотные средства будут предоставляться предприятиям. Фонд получит 200 миллионов долларов. При агентстве будет создан совет из опытных предпринимателей.
Новая структура совместно с этим советом будет отвечать за снижение себестоимости, увеличение производственных и экспортных показателей, развитие кооперации и финансовое оздоровление предприятий, работающих на низкой мощности. Также поставлена задача привлечь международных консультантов и разработать программу развития текстиля до 2030 года, а также расширить кожевенную, шелковую и ковровую промышленность.
Премьер-министру поручено установить строгий контроль за выполнением поставленных задач.
На совещании были рассмотрены передовой опыт, заслушаны мнения руководителей отрасли и предпринимателей.