O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-avgust kuni Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Bosh vazir va do‘st Hindiston xalqini yaqinlashib kelayotgan milliy bayram - mamlakat Mustaqilligi kuni bilan samimiy tabriklab, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston-Hindiston strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Erishilgan kelishuvlarga muvofiq amaliy hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani, turli darajalarda faol va sermahsul muloqotlar davom etayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Joriy yil boshidan tovar ayirboshlash 60 foizga oshdi, 40 ga yaqin yangi qo‘shma korxona va kooperatsiya loyihalari ishga tushirildi. Hindistonning yetakchi kompaniyalari bilan amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalarning joriy portfeli ikki milliard dollarga yetdi. O‘zbekistonda Hindiston universitetlarining to‘rtta filiali muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Yetakchilar farmatsevtika va kimyo sanoati, raqamli iqtisodiyot, energetika, konchilik, qishloq xo‘jaligi, qurilish, turizm va boshqa yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalarini ilgari surish va amalga oshirishga alohida e’tibor qaratdilar.
"Shimol-Janub" yo‘lagi doirasida samarali transport-tranzit yo‘nalishlarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishini Toshkent shahrida samarali o‘tkazish muhimligi qayd etildi. Madaniyat va kino kunlarini o‘zaro tashkil etish, hududlar darajasida almashinuvlarni faollashtirish taklif qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti va Hindiston Bosh vaziri mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashdilar hamda bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasini ko‘rib chiqdilar.

Лидеры Узбекистана и Индии обсудили вопросы дальнейшего углубления отношений стратегического партнерства
12 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Республики Индия Нарендрой Моди.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил Премьер-министра и дружественный народ Индии с предстоящим национальным праздником – Днем независимости страны, искренне пожелав мира, благополучия и процветания.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-индийских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
С глубоким удовлетворением отмечено, что в соответствии с договоренностями динамично развивается практическое взаимодействие, продолжаются активные и плодотворные контакты на разных уровнях.
Товарооборот с начала года вырос на 60 процентов, запущено порядка 40 новых совместных предприятий и проектов кооперации. Текущий портфель перспективных проектов с ведущими компаниями Индии достиг двух миллиардов долларов. В Узбекистане также успешно работают четыре филиала индийских университетов.
Лидеры уделили особое внимание продвижению и реализации проектов кооперации в таких направлениях, как фармацевтическая и химическая промышленность, цифровая экономика, энергетика, добывающая отрасль, сельское хозяйство, строительство, туризм и другие.
Обсуждены вопросы развития эффективных транспортно-транзитных маршрутов в рамках коридора «Север-Юг».
Подчеркнута важность результативного проведения очередного заседания Межправительственной комиссии в городе Ташкенте. Предложено организовать взаимные Дни культуры и кино, активизировать обмены на уровне регионов.
Президент Узбекистана и Премьер-министр Индии также обменялись мнениями по региональной повестке и рассмотрели график предстоящих мероприятий на высшем уровне.