Poytaxtimizda aholi soni ham, bunyodkorlik ko‘lami ham oshib bormoqda. Bir yil ichida 12 mingta yangi quvvat, savdo va servis majmualari ishga tushdi. Odamlarning turmush tarzi yaxshilanib, maishiy texnikalardan foydalanish ko‘payyapti.
Bularning barchasi energiyaga talabni oshiradi. Shuni hisobga olib, oxirgi ikki yilda Toshkentda elektr ta’minotini yaxshilash uchun 2 trillion 800 milliard so‘m yo‘naltirilgan. 36 ta podstansiya, 665 ta transformator, 2 ming kilometrdan ziyod tarmoq yangilangan.
Lekin hali qilinadigan ishlar ko‘p. 46 ta podstansiya va 207 ta transformator ortiqcha yuklama bilan ishlayapti. Yil boshidan beri poytaxtimizda elektr iste’molchilari yana 40 mingtaga ko‘paygan, talab 6 foiz o‘sgan.
Shu bilan birga, ilgari yozdagi jazirama kunlar davomiyligi bir haftadan oshmagan bo‘lsa, bu yil 20 kungacha cho‘zilgan. Oqibatda iyul oyida Toshkent shahrida iste’mol miqdori 900 million kilovatt-soatdan oshgan.
Bu omillar modernizatsiya jarayonlarini izchil davom ettirishni talab qiladi. Taqdimotda energetika vaziri poytaxtimizdagi har bir tuman va mahallalar kesimida rejalarni bayon qildi.
Unga ko‘ra, bu yil birinchi bosqichda 374 kilometr tarmoq, 11 ta podstansiya, 62 ta transformatorni yangilash ko‘zda tutilgan. Kelasi yil yana 788 kilometr tarmoq, 35 ta podstansiya va 145 ta transformator modernizatsiya qilinadi. Jumladan, mahallalardagi transformator va tarmoqlar ta’mirlanib, yangilari o‘rnatiladi.
Prezidentimiz kuz-qish mavsumiga oz fursat qolganiga e’tibor qaratib, bu yilgi rejani 1-noyabrgacha yakunlash zarurligini ta’kidladi.
So‘nggi yillarda barcha hududlarda generatsiya ko‘paytirib borilmoqda. Shu bilan birga, sanoat korxonalarini muqobil energiya tizimiga o‘tkazish choralari ko‘rilmoqda. Xususan, 2027-yilgacha yirik korxonalar va turizm maskanlarida 752 megavattli quyosh stansiyasi hamda 812 megavattli saqlash quvvatlarini tashkil etish rejalashtirilgan.
Mutasaddilar atom energetikasi yo‘nalishidagi ishlar haqida ham axborot berdi.
Ma’lumki, yurtimizda kichik quvvatli atom elektr stansiyasi qurish bo‘yicha ish olib borilmoqda. Bo‘lajak stansiyaning har bir bosqichi – loyihalashtirishdan to bitgunga qadar Xalqaro atom energiyasi agentligining qat’iy nazorati ostida bo‘ladi, eng ilg‘or xavfsizlik talablari tatbiq etiladi.
Prezidentimiz rejadagi inshootlarni sifat va muddatga amal qilgan holda ishga tushirib, barqaror energiya quvvatlarini yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Vazirlar Mahkamasiga energiya samaradorlikni oshirish masalasini har hafta muhokama qilib borish topshirildi.

Представлена информация о мерах по улучшению энергоснабжения города Ташкента
Главе нашего государства доложено о мерах по обеспечению устойчивости энергетической системы в городе Ташкенте.
В столице продолжаются рост численности населения и активное строительство. За последний год введено в эксплуатацию 12 тысяч новых объектов — в том числе торговые и сервисные комплексы. Улучшается уровень жизни населения, увеличивается использование бытовой техники.
Все эти факторы ведут к росту потребления энергии. Учитывая это, в течение последних двух лет в развитие системы электроснабжения Ташкента было направлено 2,8 триллиона сумов. В рамках работ модернизированы 36 подстанций, 665 трансформаторов и более 2 тысяч километров сетей.
Тем не менее, остается еще немало нерешенных задач. Сегодня 46 подстанций и 207 трансформаторов работают с перегрузкой. С начала года число потребителей электроэнергии в городе увеличилось на 40 тысяч, а уровень спроса вырос на 6 процентов.
Кроме того, если раньше продолжительность экстремально жаркой погоды летом не превышала одной недели, то в этом году она продлилась 20 дней. В результате в июле уровень потребления электроэнергии в городе превысил 900 миллионов киловатт-часов.
Все эти обстоятельства требуют продолжения системной модернизации. В ходе презентации министр энергетики представил планы в разрезе каждого района и махалли столицы.
На первом этапе, до конца текущего года, планируется обновление 374 километров сетей, 11 подстанций и 62 трансформаторов. В 2026 году модернизация охватит еще 788 километров сетей, 35 подстанций и 145 трансформаторов. В частности, будут отремонтированы и установлены новые трансформаторы и сети в махаллях.
Президент обратил внимание на приближение осенне-зимнего сезона и подчеркнул необходимость завершения всех работ по текущему плану до 1 ноября.
Ответственные лица также доложили о мероприятиях по обеспечению стабильного энергоснабжения в холодное время года.
В последние годы во всех регионах страны активно увеличиваются мощности по выработке электроэнергии. Параллельно принимаются меры по переводу промышленных предприятий на альтернативные источники энергии. В частности, до 2027 года планируется установка солнечных электростанций мощностью 752 мегаватта и накопительных мощностей в объеме 812 мегаватт на крупных предприятиях и туристических объектах.
Президент был также проинформирован о ходе работ в атомной энергетике.
Как известно, в нашей стране ведутся работы по строительству малой атомной электростанции. Каждый этап данного проекта – от проектирования до ввода в эксплуатацию – будет осуществляться под строгим контролем Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), с применением передовых требований по безопасности.
Президент дал поручение обеспечить ввод объектов в эксплуатацию с соблюдением сроков и качества, а также создать устойчивые энергетические мощности. Кабинету Министров поручено проводить еженедельные обсуждения вопросов повышения энергоэффективности.