BMTning Dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘yicha uchinchi konferensiyasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari Serdar Berdimuhamedovni “Xalqaro tinchlik va ishonch yili”da BMTning global konferensiyasi yuqori saviyada o‘tkazilgani bilan samimiy qutlab, Turkmanistonning yuksak davlat mukofoti - "Hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun" ordeni bilan taqdirlagani uchun minnatdorlik bildirdi.
Bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarga tayyorgarlik doirasida O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash izchil ortib borayotgani, sanoat, energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi sohalarida kooperatsiya kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Faol hududlararo va gumanitar almashinuvlar davom etmoqda.
Joriy yilda o‘tkazilishi rejalashtirilgan hukumatlararo komissiyalar yig‘ilishlari, Ishbilarmonlar kengashi, Hududlar forumi va qator madaniy tadbirlar natijadorligini ta’minlash muhimligi ta’kidlandi.
Mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi, oliy darajadagi uchrashuvlar rejasi ko‘rib chiqildi.

Президенты Узбекистана и Туркменистана подчеркнули важность расширения стратегического партнерства
На полях третьей Конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова.
Глава нашего государства сердечно поздравил Сердара Бердымухамедова с проведением на высочайшем уровне глобальной Конференции ООН, проходящей в Международный год мира и доверия, и искренне поблагодарил за вручение высокой государственной награды Туркменистана – ордена «За вклад в развитие сотрудничества».
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства в контексте подготовки к предстоящим мероприятиям на высшем уровне.
С удовлетворением отмечены динамичный рост взаимного товарооборота, углубление кооперации в области промышленности, энергетики, транспорта, сельского и водного хозяйства. Продолжаются активные межрегиональные и гуманитарные обмены.
Подчеркнута важность обеспечения результативности запланированных в этом году заседаний межправительственных комиссий, Делового совета, Форума регионов, ряда культурных мероприятий.