O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Millatlar Tashkilotining dengizga chiqish yo‘liga ega bo‘lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘yicha uchinchi konferensiyasidagi nutqi
Avvalambor, Turkmaniston Prezidenti hurmatli Serdar Gurbanguliyevich Berdimuhamedovga va Turkmaniston xalqining Milliy yetakchisi, Xalq Maslahati Raisi hurmatli Gurbanguli Myalikguliyevich Berdimuhamedovga samimiy qabul va bugungi konferensiyani yuksak darajada tashkil etganlari uchun chin qalbimdan minnatdorlik izhor etaman.
Ushbu forumning Turkmaniston tashabbusi bilan Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan e’lon qilingan Xalqaro tinchlik va ishonch yilida, Kaspiy mo‘jizasi – go‘zal Avazada o‘tkazilayotgani ramziy ma’noga ega.
O‘zbekiston qardosh Turkmanistonning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, global va mintaqaviy barqarorlik hamda farovonlikni ta’minlashga qaratilgan sa’y-harakatlarini yuqori baholaydi va qat’iy qo‘llab-quvvatlaydi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrish janoblariga dengizga chiqish yo‘liga ega bo‘lmagan mamlakatlarning muammolarini ustuvor xalqaro masala sifatida ilgari surishga shaxsan e’tibor ko‘rsatib kelayotgani uchun alohida tashakkur bildiraman.
Biz Avaza siyosiy deklaratsiyasini to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz va o‘n yillik Harakatlar dasturini amalga oshirishda faol ishtirok etamiz.
Bugungi konferensiyada muhokama qilinayotgan masalalar barchamiz uchun hayotiy muhim ahamiyatga egadir.
Ta’kidlash kerakki, mamlakatimiz dengiz kommunikatsiyalariga faqat bir necha davlatlar hududi orqali chiqishi mumkin. Biz uchun deyarli uch ming kilometr masofada joylashgan portlardan geografik olislik bir qator obyektiv muammolarni vujudga keltirmoqda. Bular – yuqori tariflar, transport yo‘laklari va infratuzilmalarning o‘tkazish imkoniyati cheklangani, shuningdek, boshqa davlatlarning bojxona-tranzit siyosatiga bog‘liqlikda namoyon bo‘lmoqda.
Jahon banki ma’lumotlariga ko‘ra, transport xarajatlarining kattaligi va tranzit tizimining beqarorligi tufayli Markaziy Osiyo mintaqasi har yili yalpi ichki mahsulotning ikki foizigacha yo‘qotmoqda. Logistika xarajatlari mahsulotlar umumiy narxida 60 foizgacha yetmoqda. Bu raqam jahondagi o‘rtacha ko‘rsatkichlardan bir necha barobar yuqoridir.
Shu bois ishonchli yangi tranzit yo‘laklari va logistika infratuzilmasini rivojlantirish Markaziy Osiyoda barqaror taraqqiyotning muhim omiliga aylanmoqda.
Bugun bizni birlashtirgan kun tartibi fundamental masala – adolat masalasiga daxldordir. Bu – dengizga chiqish yo‘liga ega bo‘lmagan davlatlarga jahon iqtisodiyotida teng sharoitlarda ishtirok etish imkoniyatini ta’minlashdir.
Bu o‘ta dolzarb vazifani hal etish uchun uchta prinsipial shartni bajarish lozim. Bular – barqaror rivojlanish asosi sifatida infratuzilmani modernizatsiya qilish, tranzit muammolarini bartaraf etish maqsadida o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish, global teng huquqlilikning muhim elementi bo‘lgan rivojlanish huquqini ta’minlashdir.
Shu maqsadda O‘zbekistonda so‘nggi yillarda, xususiy sektorni faol jalb etgan holda, zamonaviy transport-logistika tarmoqlarini barpo etish bo‘yicha tizimli qadamlar tashlanganini alohida ta’kidlamoqchiman.
Mamlakatimiz logistika ochiqligi va shaffofligi masalalarida yuqori dinamika ko‘rsatmoqda. Savdo-transport jarayonlarini raqamlashtirish borasida kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Iqtisodiyotda tuzilmaviy islohotlar, savdo tizimi liberallashgani va investitsiya muhiti tubdan yaxshilangani salmoqli natijalar bermoqda. Raqobatdoshlik oshdi, innovatsion taraqqiyot tezlashdi.
Markaziy Osiyoda o‘zaro ishonch va sheriklik yangi darajaga ko‘tarilgani esa jadal o‘zgarishlarga kuchli turtki bermoqda.
Hozirgi kunda mintaqamizda yagona transport-logistika makoni shakllanmoqda. Markaziy Osiyoni Sharq va G‘arb, Shimol va Janubi o‘rtasidagi to‘laqonli tranzit xabiga aylantirish uchun dastur va loyihalar amalga oshirilmoqda.
So‘nggi yillarda o‘zaro savdo hajmi 4,5 marta, sarmoyalar esa ikki barobar o‘sdi. Qo‘shma korxonalar soni besh karra ko‘paydi.
Joriy yilda hamkorlarimiz bilan birga Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston temir yo‘li qurilishiga kirishdik. O‘zbekiston – Turkmaniston – Eron – Turkiya transport yo‘lagida yuk tashish hajmi sezilarli darajada o‘sdi.
Hurmatli konferensiya qatnashchilari!
Bugun umumiy tahdid va muammolarni yengib o‘tish bo‘yicha aniq, amaliy va institutsional jihatdan ta’minlangan qarorlar o‘ta muhimdir.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston quyidagilarni taklif etadi.
Birinchidan, xalqaro transport yo‘laklari va infratuzilmasini jadal rivojlantirish uchun muvofiqlashtirilgan harakatlar zarur.
Biz O‘zbekiston – Afg‘oniston – Pokiston temir yo‘lini qurish loyihasini tayyorlash va amalga oshirishni tezlashtirish tarafdorimiz. Ushbu istiqbolli yo‘lakni qurilayotgan Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston temir yo‘l magistrali bilan bog‘lash keng mintaqamizda yangi savdo-iqtisodiy makon va barqaror transport infratuzilmasini shakllantirish uchun katta imkoniyatlar ochadi.
Biz, shuningdek, O‘rta yo‘lakni rivojlantirishga ustuvor ahamiyat qaratamiz. Uni to‘liq ishga tushirish uchun, birinchi navbatda, kelishilgan tranzit siyosati, tartibotlarni soddalashtirish va konteynerlarda yuk tashish uchun maqbul tariflarni joriy etish muhimdir.
Ikkinchidan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligida dengizga chiqish yo‘liga ega bo‘lmagan mamlakatlar uchun Tranzit kafolatlari to‘g‘risidagi global bitimni ishlab chiqishni taklif etamiz.
Bunday mexanizm portlar va kommunikatsiyalardan adolatli foydalanish shartlarini ta’minlaydi, yuk tashishda xavf-xatarlarni pasaytiradi, global logistikada tengsizlikni kamaytirishga xizmat qiladi.
Uchinchidan, yirik infratuzilma loyihalarini moliyalashtirish uchun moslashuvchan investitsiya vositalariga talab tobora o‘sib bormoqda.
Markaziy Osiyo mamlakatlarining transport infratuzilmasini rivojlantirish uchun zarur bo‘lgan sarmoyalar yiliga qariyb 40 milliard dollar, deb baholanmoqda.
Shu munosabat bilan Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligida Dengizga chiqish yo‘liga ega bo‘lmagan mamlakatlarning logistika integratsiyasiga ko‘maklashish jamg‘armasini ta’sis etishni taklif etamiz. Ushbu jamg‘armaga donor mamlakatlar, xalqaro rivojlanish institutlari va global dasturlar resurslarini keng jalb etish maqsadga muvofiq.
To‘rtinchidan, dengizga chiqish yo‘liga ega bo‘lmagan mamlakatlarning Zaiflik global indeksini ishlab chiqish tashabbusini ilgari suramiz.
Bu mamlakatlarimizning tranzit borasida cheklangan imkoniyatlarini xolis ko‘rib chiqish va mavjud sharoitlardan kelib chiqib, xalqaro moliyaviy-texnik dasturlarni kengaytirish va resurslarni samarali taqsimlashning ta’sirchan vositasiga aylanadi.
Eng asosiysi – ushbu indeks mamlakatlarimizning raqobatbardoshligi va ishbilarmonlik muhitini adolatli baholashda hisobga olinishi kerak.
Beshinchidan, O‘zbekistonda agrotarmoqni rivojlantirish uchun Innovatsion xabni yaratish bo‘yicha taklifimizni amalga oshirish prinsipial ahamiyatga ega, deb hisoblaymiz.
Mazkur xab moslashuvchan agrotexnologiyalarni tatbiq etish, suvni tejash va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashga oid innovatsion loyihalarni ilgari surish, o‘zaro bilim va tajriba almashishga xizmat qiladi.
Oltinchidan, umumiy tahdidlarni birgalikda bartaraf etish bo‘yicha aniq takliflar ishlab chiqishga mamlakatlarimiz yetakchi ekspertlari va “aql markazlari”ni faol jalb etish muhim.
Bu borada xalqaro anjuman va davra suhbatlari o‘tkazishni taklif qilamiz. Bunday tadbirlar kun tartibiga global ishlab chiqarish zanjirlariga mamlakatlarimizning chuqur integratsiyasini ta’minlash, sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalarni jadal rivojlantirish, transchegaraviy investitsiyalarni kengaytirish va startaplarni qo‘llab-quvvatlash masalalarini kiritish mumkin.
O‘zbekiston, shuningdek, dengizga chiqish yo‘liga ega bo‘lmagan mamlakatlar uchun Xalqaro tahlil markazi faoliyatiga qo‘shilish niyatida.
Global bozorlarga chiqish barcha uchun teng bo‘lishi kerak. Bu – nafaqat iqtisodiy zarurat, balki birinchi galda, barqaror rivojlanishning muhim omili, xalqaro munosabatlarda ishonch va hamkorlik shartidir.
O‘zbekiston global taraqqiyotning yanada adolatli arxitekturasini shakllantirish borasida konstruktiv va uzoq muddatli sheriklikka doim ochiq va tayyor ekanini sizlarga yana bir bor bildirmoqchiman.

Distinguished Heads of Delegations!
First of all, I would like to express my sincere gratitude to His Excellency Serdar Berdimuhamedov, the President of Turkmenistan, and to Honourable Gurbanguly Berdimuhamedov, the National Leader of Turkmen people, Chairman of the Halk Maslahaty, for their warm welcome and splendid organization of today's conference.
It is indeed symbolic that this forum is taking place in beautiful Avaza, a pearl of the Caspian Sea, in the International Year of Peace and Trust, as proclaimed by the United Nations General Assembly at the initiative
of Turkmenistan.
Uzbekistan highly values and strongly supports Turkmenistan's efforts to achieve the Sustainable Development Goals and ensure global and regional stability and prosperity.
I would also like to express my deepest gratitude to the UN Secretary-General, Mr. António Guterres, for his personal engagement in promoting the issues of landlocked countries as a priority international issue.
We fully support the Avaza Political Declaration and are committed to engage actively in the implementation of the ten-year Program of Action.
The issues discussed at this conference are of vital importance to all of us.
I should mention that our country has access to maritime communications only by crossing the territories of several other countries. In our case, a number of challenges are created due to the fact that the nearest seaports are located almost three thousand kilometers away. They are high tariffs, limited capacity of transport corridors and infrastructure, and dependence on the customs and transit policies of other states.
According to the World Bank, the Central Asian region loses up to 2% of its GDP annually due to high transport costs and transit instability. Logistics costs account for up to 60% of the total cost of goods, which is several times higher than the global average.
In this regard, developing new reliable transit corridors and logistics infrastructure is essential for sustainable progress in Central Asia.
The agenda that brings us together today touches upon a fundamental issue – the issue of justice. It is about having the opportunity for landlocked countries to participate in the global economy on an equal footing.
Solving this problem requires three fundamental conditions. They are modernizing infrastructure as the basis for sustainable growth; strengthening interconnectivity to prevent transit problems; and recognizing the right to development as a key element of global equality.
I would like to emphasize that in recent years for this end Uzbekistan has undertaken systematic efforts to develop a modern transport and logistics network with active private-sector involvement.
Uzbekistan is demonstrating strong momentum towards greater openness and transparency in logistics. Complex measures are being implemented to facilitate the digitalization of trade and transport processes.
Structural economic reforms, trade liberalization and a radical improvement in the investment climate have already yielded tangible results. The competitiveness has increased and innovative development has accelerated.
The achievement of a qualitatively new level of trust and partnership in Central Asia has provided a powerful impetus for dynamic transformations.
Today, a single transport and logistics space is being established in the region. Comprehensive programs and projects are being implemented to transform Central Asia into a fully-fledged transit hub between East and West, North and South.
In recent years, mutual trade volumes have grown 4.5-fold. Investments have doubled and the number of joint ventures has increased fivefold.
This year jointly with our partners we have started construction of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway. Freight traffic on the Uzbekistan-Turkmenistan-Iran-Turkiye transport corridor has increased significantly.
Esteemed conference participants!
In today's world, it is crucial to have concrete, feasible and institutionally supported solutions to overcome common threats and challenges.
In this regard, Uzbekistan proposes the following:
First. Coordinated action is needed to expedite the development of international transport corridors and infrastructure.
We advocate accelerating the preparation and implementation of the Uzbekistan–Afghanistan–Pakistan railway construction project. Converging this promising corridor with the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway line, which is now under construction, will open up opportunities to form a new trade and economic space, as well as sustainable transport infrastructure, in our vast region.
We also prioritize the development of the Middle Corridor. Its full utilization requires, in the first place, a coordinated transit policy, common rules and reasonable tariffs for container transportation.
Second. We propose developing a Global Agreement on Transit Guarantees for Landlocked Countries under the auspices of the United Nations.
Such mechanism will ensure conditions for fair access to seaports and communications, reduce the risks of cargo transportation and inequality in global logistics.
Third. There is a growing demand for flexible investment instruments to finance major infrastructure projects.
The Central Asian countries’ need for investment in transport infrastructure is estimated at nearly $40 billion per year.
To this end, we propose establishing a United Nations-backed Fund for Promotion of Logistical Integration of the landlocked countries. It would be reasonable attracting resources from donor countries, international development institutions and global programs to this Fund.
Fourth. We propose developing a Global Vulnerability Index for landlocked countries.
The Index would become an effective tool for objective evaluation of the limited transit capabilities of our countries, expansion of international financial and technical programs and effective resource allocation based on the actual situation.
Most importantly, this Index must be taken into account in fairly assessing the competitiveness and business environment of our countries.
Fifth. We believe it is extremely important to implement the proposal to create in Uzbekistan an Innovation Hub for Agricultural Sector Development.
This hub will promote adaptive agricultural technologies, innovative water conservation and food security projects, and the sharing knowledge and best practices.
Sixth. In order to develop tangible proposals for jointly addressing common threats, it is important to actively involve leading experts and think tanks from our countries. To this end, we propose holding a series of international forums and roundtable discussions.
The agenda for such events could include deep integration of our countries into global production chains; artificial intelligence and digital technologies’ rapid development; expanding cross-border investment and supporting start-ups.
Uzbekistan is also committed to joining the International Analytical Centre for Landlocked Countries.
Distinguished Heads of Delegation!
Access to global markets should be equal for all. This is not just an economic necessity. Above all, it is an important factor for sustainable development, trust and cooperation in international relations.
I would like to reiterate that Uzbekistan is always open for constructive and long-term partnerships in forming a fair global development architecture.