O‘zbekiston temir yo‘l transporti sohasi xodimlariga
Avvalo, siz, azizlarni – ming-minglab zahmatkash yo‘lsoz, quruvchi va muhandislar, energetik va aloqachilar, mashinist va vagon kuzatuvchilarini, sohaning barcha ishchi-xizmatchilari va faxriylarini bugungi kasb bayramingiz bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etib, o‘zimning yuksak hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Sizlarning fidokorona mehnatingiz bilan barpo etilayotgan yangi temir yo‘l va kommunikatsiya tarmoqlari, stansiya va vokzallar, aholi va tashkilotlarga ko‘rsatilayotgan xizmatlar xalqimizning uzog‘ini yaqin, og‘irini yengil qilish, mamlakatimiz tranzit salohiyatini oshirish, iqtisodiyotimiz tarmoqlari va ijtimoiy obyektlarning bir maromda ishlashini ta’minlashda, hech shubhasiz, beqiyos ahamiyatga ega.
Ushbu qutlug‘ ayyomda tunu kun samarali mehnat qilib, ana shunday mas’uliyatli soha ravnaqiga munosib hissa qo‘shayotgan ko‘pmillatli temir yo‘l jamoalariga, tizimdagi barcha xizmatchi va xodimlarga o‘z nomimdan, butun xalqimiz nomidan chuqur minnatdorlik bildiraman.
Hurmatli temiryo‘lchilar!
So‘nggi yillarda milliy taraqqiyot dasturlarini amalga oshirish jarayonida mamlakatimizning transport-kommunikatsiya va tranzit salohiyatini oshirishga ustuvor ahamiyat berayotganimiz sizlarga yaxshi ma’lum. Shu boradagi keng ko‘lamli islohotlar tufayli O‘zbekiston temir yo‘llari faoliyati tubdan takomillashtirilib, sohada muhim loyiha va dasturlar hayotga joriy etilayotganini mamnuniyat bilan ta’kidlash lozim.
Qisqa muddatda 3 ming 800 kilometrdan ziyod temir yo‘l elektrlashtirilib, Buxoro – Urganch – Xiva temir yo‘li qurib bitkazilgani, lokomotiv parki zamonaviy texnikalar bilan to‘ldirib borilayotgani shu yo‘nalishdagi ishlarimiz ko‘lamidan dalolat beradi.
Eng muhimi, bunday sa’y-harakatlarimiz uzviy va davomli bo‘lib, buning tasdig‘ini Toshkent – Urganch – Xiva yo‘nalishida yuqori tezlikda harakatlanadigan elektr poyezdlar qatnovini yo‘lga qo‘yish, Miskin – Nukus temir yo‘l tarmog‘ini elektrlashtirish jarayonlari jadallik bilan olib borilayotgani misolida yaqqol ko‘rish mumkin.
Bundan tashqari, bu yil aholiga sifatli transport xizmati ko‘rsatish, turizmni rivojlantirish maqsadida Samarqand shahridan Urgutga, Toshkent viloyatidagi Baytqo‘rg‘on stansiyasidan Parkent tumaniga temir yo‘l tarmog‘ini tortib borish ishlari boshlandi. Shuningdek, Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi bo‘yicha yirik xalqaro loyihaning amalga oshirilayotgani nafaqat mamlakatimiz, balki mintaqamiz kelajagi uchun ham muhim ahamiyatga ega.
Qadrli soha xodimlari!
Bugungi kunda temir yo‘l transportini yanada rivojlantirish, ko‘rsatilayotgan xizmatlar turi va hajmini ko‘paytirish, ularning sifatini oshirish, muhim zamonaviy kommunikatsiya obyektlarini barpo etish bo‘yicha hali oldimizda ulkan vazifalar turganini, Yangi O‘zbekistonga hozirgi davr talablariga javob beradigan qudratli temir yo‘l sanoati, temir yo‘l tarmoqlari va xizmatlari zarurligini, o‘ylaymanki, barchamiz yaxshi tushunamiz.
Tariximizda ilgari ko‘rilmagan bunday ulug‘vor va mas’uliyatli vazifalarni amalga oshirishda biz avvalo chuqur bilim va katta mehnat tajribasiga ega bo‘lgan, o‘z ishi va kasbini chin dildan sevadigan, butun umrini elga xizmat qilishdek olijanob ishga bag‘ishlab kelayotgan siz, jonkuyar va zahmatkash temiryo‘lchilarimizga tayanamiz.
Aminmanki, sizlar xalqimizning ana shunday yuksak ishonchidan kuch va ilhom olgan holda, yanada samarali mehnat qilib, soha taraqqiyotini albatta yangi bosqichga olib chiqasiz.
Siz, azizlarni kasb bayramingiz bilan yana bir bor tabriklab, barchangizga mustahkam sog‘liq, xonadonlaringizga tinchlik-xotirjamlik va baxtu saodat, serqirra faoliyatingizda yangi yutuq va omadlar tilayman.

Искренне, от всего сердца поздравляю вас – железнодорожников, строителей и инженеров, энергетиков и связистов, машинистов и проводников, всех рабочих и служащих, ветеранов сферы – с сегодняшним профессиональным праздником, выражаю вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Благодаря вашему самоотверженному труду сегодня в стране вводятся в строй новые железнодорожные линии и коммуникации, станции и вокзалы, растет оказание населению и организациям услуг. Все это, безусловно, играет большую роль в сокращении расстояний, создании удобств для людей, повышении транзитного потенциала Узбекистана, содействии сбалансированной работе отраслей экономики и социальных объектов.
В этот знаменательный день от имени нашего народа и от себя лично выражаю огромную признательность многонациональным коллективам железнодорожников, всем работникам системы, которые день и ночь плодотворно трудятся и вносят достойный вклад в развитие столь важной сферы.
Уважаемые железнодорожники!
Как известно, в последние годы в ходе реализации национальных программ развития мы уделяем приоритетное внимание повышению транспортно-коммуникационного и транзитного потенциала страны. С удовлетворением отмечу, что в результате проводимых масштабных реформ кардинально совершенствуется работа железных дорог Узбекистана, в отрасли осуществляются важные проекты и программы. За короткий срок электрифицировано более 3 800 километров путей, завершено строительство железной дороги Бухара – Ургенч – Хива, локомотивный парк пополняется современной техникой.
Особенно важно, что наши усилия взаимосвязаны и последовательны, это ярко подтверждается ускоренными работами по налаживанию движения высокоскоростных электропоездов по маршруту Ташкент – Ургенч – Хива и электрификации железнодорожной линии Мискин – Нукус.
Кроме того, в нынешнем году в целях оказания качественных транспортных услуг населению и развития туризма был дан старт работам по прокладке железнодорожных путей из Самарканда в город Ургут, а также от станции Байткурган до Паркентского района Ташкентской области. Большое значение для будущего не только нашей страны, но и всего региона имеет реализация крупного международного проекта по строительству железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
Думаю, все мы хорошо понимаем, что сегодня перед нами стоят большие задачи по дальнейшему развитию железнодорожного транспорта, увеличению видов и объемов оказываемых услуг, повышению их качества, созданию важных современных объектов коммуникаций. Ведь Новому Узбекистану необходимы отвечающие современным требованиям мощная железнодорожная промышленность, железнодорожные сети и услуги.
В реализации таких больших и ответственных задач мы опираемся прежде всего на вас, самоотверженных и трудолюбивых работников железнодорожной сферы с глубокими знаниями и большим профессиональным опытом, искренне любящих свое дело, посвятивших жизнь благородной миссии – служению народу.
Убежден, что доверие нашего народа вдохновит вас на достижение еще более высоких рубежей, и вы обязательно поднимете развитие отрасли на новый уровень.
Еще раз поздравляю вас с профессиональным праздником, желаю крепкого здоровья и новых успехов, мира и благополучия вашим семьям.