Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 30-iyul kuni meva-sabzavot va oziq-ovqat eksportini ko‘paytirish masalalari muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi salohiyati yuqori. So‘nggi uch yilda 250 ming gektar paxta va g‘alla yeri qisqartirilib, oziq-ovqat mahsulotlari uchun ajratildi. 160 ming gektar yangi bog‘ va tokzor barpo etildi, eskirgan 107 ming gektari yangilandi. 1 milliard dollarlik 1 ming 500 ta oziq-ovqat loyihasi ishga tushirildi.
Qishloq xo‘jaligidagi islohotlar xalqaro miqyosda e’tirof etilayapti. Shu oyda O‘zbekiston BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti – FAO Kengashi a’zoligiga saylandi. Bu – milliy va mintaqaviy tashabbuslarni ilgari surish, yangi loyihalarga mablag‘ jalb qilish uchun katta imkoniyat.
Mahsulotlarimiz tabiiy va shirin bo‘lgani uchun chet ellarda juda qadrlanadi. Tashqi bozorlarda “O‘zbekistonda yetishtirilgan” degan brend shakllangan. Ayniqsa, quritilgan olxo‘ri va o‘rik, shaftoli, mayiz, gilos, dukkakli mahsulotlar eksporti bo‘yicha yurtimiz dunyoda yuqori o‘rinlarda turadi.
Bu yil 6 oyda oziq-ovqat eksporti 44 foiz o‘sib, 1 milliard 326 million dollar bo‘ldi. Eksport geografiyasi 16 ta davlatga ko‘paydi.
Shu bilan birga, dunyodagi vaziyat qaltis bo‘lib borayapti. Ob-havo injiqliklari ko‘payib, odatiy holga aylanayapti. Bunday sharoitda har bir eksport bozori, har bir dollar o‘ta muhim.
Lekin hamma joyda ham imkoniyatlardan to‘liq foydalanilmayapti. Masalan, Surxondaryo va Toshkent viloyatlari hamda Qoraqalpog‘iston oziq-ovqat mahsulotlari eksportining sur’ati bo‘yicha boshqa hududlardan ortda qolgan. Navoiy viloyati esa o‘tgan yilgi ko‘rsatkichlariga ham yetmagan. 21 ta tumanda eksport o‘tgan yilga nisbatan 70 foizga ham yetmagan.
Yoki, bu yilgi meva-sabzavot eksportining 80 foizi 5 ta davlatga bo‘lgan. Buyuk Britaniya, Italiya, Shvetsiya, Yaponiya, Hindiston, Qatar kabi talab yuqori o‘lkalarga eksportimiz kam. Xorijdagi elchixona va konsulxonalarning bu boradagi o‘rni sezilmayotgani, savdo maslahatchilarining faoliyati sust ekani qayd etildi.
Yig‘ilishda shu kabi kamchiliklar tahlil qilinib, qishloq xo‘jaligida samaradorlik va eksportni oshirish chora-tadbirlari belgilandi. Bu iqtisodiy xavfsizlikning ustuvor yo‘nalishi ekani ta’kidlandi. Shu bois ob-havo va sharoitga moslashib, issiq va sovuqqa, suvsizlikka chidamli mahsulotlar yetishtirishga o‘tish zarurligi aytildi.
Hududlar kesimidagi tahlillar asosida eksport bo‘yicha yangi zaxira va imkoniyatlar ko‘rsatib o‘tildi.
Soha mutasaddilari haligacha eskicha ishlayotgani oqibatida o‘tgan yili meva-sabzavot eksportining 75 foizi may-oktyabrga, ya’ni jahon bozori mahsulotga to‘yingan davrga to‘g‘ri kelgan. Qimmatroq sotish va bir maromda yetkazib berish uchun esa qayta ishlashni rivojlantirish kerak.
Masalan, ilg‘or tadbirkorlar olchani “shok” usulida muzlatib, qishda sotishni boshlagan. Yurtimizda yetishmagani uchun qo‘shni davlatlardan olib kelib, reeksport ham qilgan.
Shulardan kelib chiqib, dala chetida eksportbop mahsulotlar, xususan, olchani ko‘paytirish zarurligi aytildi.
Bu yil hududlarda 16 ta zamonaviy qadoq tayyorlash korxonasi ishga tushdi. Lekin bu hali yetarli emas. Eksportga ketayotgan meva-sabzavotning 18 foizi zamonaviy qadoqlanyapti, xolos. Shuning uchun yil yakunigacha yana 15 ta korxonani ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Eng katta eksport zaxiralarimizdan biri – dukkakli mahsulotlar. Har yili 450 million dollarlik loviya, mosh, tariq va no‘xat eksport qilinyapti. Lekin ishchi kuchi yetishmagani uchun hosilning 30 foizi to‘kilib, isrof bo‘layapti, katta miqdorda eksport imkoniyati boy berilayapti.
Rivojlangan mamlakatlarda fermerlar dukkakli ekinlarni maxsus kombayn bilan yig‘ishtiradi. Shu bois Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasidan bunday texnikalarga 15 foizgacha subsidiya beriladigan bo‘ldi. Kredit stavkasining 10 foizdan oshgan qismi ham qoplab beriladi.
Shuningdek, eksportchilar tashishga ortiqcha xarajat qilmasligi uchun bojxona rejimida qayta ishlangan mahsulotni istalgan postdan eksport qilish mumkin bo‘ladi.
Bugungi kunda yangi bog‘lar barpo qilish va eskilarini yangilash uchun 350 million dona serhosil va eksportbop meva ko‘chatlariga ehtiyoj bor. 16 ta tumanda tashkil etilgan “Agrostar” kompaniyalari shu maqsadga qaratilgan. Ular ishni, avvalo, shundan – urug‘, ko‘chat va o‘g‘itdan boshlashi kerakligi ta’kidlandi.
Shu bois “Agrostar” kompaniyalari uchun “in vitro” laboratoriyalari, mazkur tumanlarda saqlash, qadoqlash, saralash va qayta ishlashni o‘z ichiga olgan zamonaviy agromajmualar barpo etish bo‘yicha topshiriq berildi.
Bugungi kunda yurtimizda 5 ming 100 gektar issiqxonalar bo‘lib, so‘nggi yetti yilda ularda yetishtiriladigan mahsulot hajmi 110 ming tonnadan 546 ming tonnaga ko‘paygan.
Lekin tadbirkorlar kredit yuki og‘irligi, o‘g‘it narxi qimmatligi, uzluksiz gaz ta’minoti yo‘qligi sababli qiyinchilikka uchramoqda. Xususan, 600 gektardan ortiq maydondagi issiqxona faoliyatini to‘xtatgan, 128 gektari qarzdorlik sababli bank tasarrufiga o‘tgan.
Shu bois issiqxona xo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlash choralari belgilandi. Endilikda ichki bozor bilan birga eksportga ham mahsulot yetishtirish majburiyatini olgan, tabiiy gazda ishlaydigan issiqxonalarga qishki mavsumda gaz kafolatli hajmda beriladi. Ko‘mir yoki boshqa muqobil yoqilg‘iga o‘tgan hamda eksport majburiyatini olgan issiqxonalarga ham tabiiy gazga qaytish imkoni beriladi.
Aylanma mablag‘ yetarli bo‘lishi uchun oldindan to‘lov oktyabr-mart oylariga 50 foiz qilib belgilanadi. Bunda issiqxonalar gaz korxonalari bilan 1 oktyabrgacha shartnoma imzolaydi.
Ko‘mir yoki boshqa muqobil isitish tizimiga o‘tgan issiqxonalarga ajratilgan kredit muddati uzaytiriladi. Issiqlik nasoslari texnologiyasi asosida issiqxona tashkil qilganlarga xarajatlarning 20 foizgacha qismi, bu ishlar kredit hisobidan bo‘lsa, kredit stavkasini 4 foizi qoplab beriladi.
Yana bir yangilik – bundan buyon issiqxonalar, toifasidan qat’i nazar, yer solig‘ini qishloq xo‘jaligi yerlari stavkasida to‘laydi. 2028 yilga qadar issiqxona ishchilari uchun ijtimoiy soliq stavkasi 12 foizdan 1 foizga tushiriladi.
Soliq qo‘mitasiga issiqxonalardan qisqartirilgan gaz qaysi sohalarga yo‘naltirilgani va ularning samaradorligini tahlil qilish topshirildi. Agar u tarmoqda qo‘shilgan qiymat kam bo‘lsa, gaz issiqxonalarga yo‘naltiriladi.
Ekologik vaziyatni hisobga olgan holda, Toshkent viloyatidagi issiqxonalar faoliyatining havo sifatiga salbiy ta’siri bilan bog‘liq muammolarni uzil-kesil hal qilish vazifasi qo‘yildi.
Hozirgacha 224 ming gektarda suv tejovchi texnologiyalar joriy qilingani yaxshi samara berdi. Buning natijasida 420 million kubmetr suv iqtisod qilinib, qo‘shimcha 65 ming gektarda meva-sabzavot yetishtirish imkoniyati yaratildi. Buning uchun o‘tgan yili 2,6 trillion so‘m, joriy yil esa 1,2 trillion so‘m sarflandi.
Endi yil yakunigacha yana 10 ming gektarda tomchilatib va yomg‘irlatib sug‘orishni yo‘lga qo‘yish, 200 ming gektarni lazerli tekislash rejalashtirilgan. Iqtisodiyot va moliya vazirligiga buning uchun 500 milliard so‘m mablag‘ ajratish, kelasi yil dasturi uchun 2 trillion so‘m resurs shakllantirish topshirildi.
Ma’lumki, yaqinda dala chetiga ekin ekish, kooperatsiyalar bo‘yicha qonunlar qabul qilindi. Shuningdek, Suv kodeksining qabul qilingani suv tanqisligi sharoitida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashga xizmat qiladi. Endi buni davom ettirib, qishloq xo‘jaligida daromadni oshirish, eksportni rag‘batlantirish, ilg‘or standartlarni joriy etish bo‘yicha ham qonunchilikni mustahkamlash maqsadga muvofiq ekani ta’kidlandi.
Hukumatga eksportchi, issiqxonachi va meva-sabzavot yetishtiruvchilar bilan doimiy muloqotni yo‘lga qo‘yib, davlat idoralariga bog‘liq barcha muammolarini aniqlab, joyida hal qilib borish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda tadbirkorlarning namunali tajribalari ko‘rib chiqildi, mutasaddilarning axboroti eshitildi.

Определены новые резервы и возможности для наращивания экспорта продовольствия
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 30 июля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам увеличения экспорта плодоовощной и продовольственной продукции.
У нашей страны высокий потенциал в сфере сельского хозяйства. За последние три года 250 тысяч гектаров земель, которые ранее были заняты хлопчатником и зерновыми культурами, были перепрофилированы под выращивание продовольственных культур. Создано 160 тысяч гектаров новых садов и виноградников, а старые плантации на площади 107 тысяч гектаров обновлены. Запущено 1500 пищевых проектов общей стоимостью 1 миллиард долларов.
Реформы в сельском хозяйстве получили международное признание. В этом месяце Узбекистан был избран членом Совета Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО). Это открывает широкие возможности для продвижения национальных и региональных инициатив и привлечения дополнительных инвестиций.
Наша продукция высоко ценится за рубежом благодаря её натуральности и прекрасным вкусовым качествам, сформировав бренд «Произведено в Узбекистане». Страна занимает ведущие позиции в мире по экспорту сушеной сливы, абрикоса, персика, изюма, черешни и бобовых культур.
За первые 6 месяцев текущего года экспорт продовольствия вырос на 44 процента, составив 1 миллиард 326 миллионов долларов. География экспорта расширилась на 16 новых стран.
В то же время ситуация в мире становится все более нестабильной, климатические аномалии становятся нормой. В таких условиях каждый экспортный рынок имеет большое значение.
Однако не везде имеющиеся возможности используются полностью. Например, темпы роста экспорта продуктов питания Сурхандарьинской, Ташкентской областей и Каракалпакстана отстают от остальных регионов. А Навоийская область не смогла достичь своих прошлогодних объемов. В 21 районе экспорт не достиг и 70 процентов от уровня прошлого года.
Кроме того, в этом году 80 процентов экспорта фруктов и овощей направляется всего в 5 стран. Экспорт в страны с высоким спросом, такие как Великобритания, Италия, Швеция, Япония, Индия и Катар, остается низким. Было указано на недостаточную активность наших дипломатических учреждений и торговых представителей за рубежом.
На совещании были проанализированы эти недостатки и определены меры по повышению эффективности сельского хозяйства и увеличению экспорта. Это отмечено как важнейшее направление экономической безопасности страны. Подчеркнута необходимость выращивания устойчивых к климатическим изменениям и засухе сельскохозяйственных культур.
На основе анализа были указаны дополнительные резервы и возможности для экспорта в разрезе регионов.
Из-за устаревших методов работы 75 процентов экспорта плодоовощной продукции прошлого года пришлись на период с мая по октябрь, когда мировой рынок насыщен. Для обеспечения круглогодичных поставок и продажи по более высоким ценам необходимо развивать переработку продукции.
Например, передовые предприниматели начали применять технологию шоковой заморозки вишни для продажи зимой. Также в условиях нехватки собственной продукции они осуществляли импорт и реэкспорт. В связи с этим отмечена необходимость увеличения производства экспортной продукции, особенно вишни.
В текущем году запущено 16 современных упаковочных предприятий, однако этого недостаточно. Только 18 процентов экспортируемой продукции имеет современную упаковку. Поставлена задача до конца года запустить еще 15 таких предприятий.
Одним из крупнейших экспортных ресурсов являются бобовые культуры. Ежегодно экспорт фасоли, маша, нута и проса составляет 450 миллионов долларов. Но из-за нехватки рабочей силы до 30 процентов урожая теряется, снижая экспортный потенциал.
В развитых странах фермеры собирают урожай бобовых с помощью специальных комбайнов. Поэтому решено выделить субсидии на покупку такой техники до 15 процентов ее стоимости и компенсировать часть процентной ставки по кредитам, превышающую 10 процентов.
Чтобы снизить транспортные расходы, переработанная продукция теперь может экспортироваться из любого таможенного пункта.
Сегодня для создания новых и обновления старых садов требуется 350 миллионов высокоурожайных и востребованных на внешних рынках саженцев. В 16 районах созданы компании «Агростар», которым поручено начать работу с выращивания семян, саженцев и производства удобрений.
Дано указание построить для компаний «Агростар» лаборатории in vitro, современные агрокомплексы с оборудованием для хранения, упаковки, сортировки и переработки продукции.
Сегодня площадь теплиц в стране составляет 5100 гектаров, а объем выращиваемой продукции за последние семь лет вырос с 110 до 546 тысяч тонн.
Однако из-за тяжелой кредитной нагрузки, высоких цен на удобрения и нестабильных поставок газа более 600 гектаров теплиц прекратили работу, а 128 гектаров перешли в собственность банков из-за долгов.
Для поддержки теплиц решено обеспечить гарантированные поставки газа в зимний период тем хозяйствам, которые берут на себя обязательство экспортировать продукцию. Также теплицам, перешедшим на уголь или альтернативное топливо и имеющим экспортные обязательства, будет дана возможность вернуться на газовое отопление.
Для обеспечения оборотных средств предоплата за газ в период с октября по март составит 50 процентов. Контракты с газовыми предприятиями должны быть заключены до 1 октября.
Сроки возврата кредитов теплиц, перешедших на уголь или альтернативное топливо, будут продлены. При создании теплиц с тепловыми насосами будет компенсироваться до 20 процентов затрат или 4 процента кредитной ставки.
С этого года все теплицы, независимо от категории, будут платить земельный налог по ставке сельскохозяйственных земель. До 2028 года ставка социального налога для работников теплиц снизится с 12 до 1 процента.
Налоговому комитету поручено провести анализ эффективности использования газа, перенаправленного от теплиц в другие отрасли. Если там создается низкая добавленная стоимость, газ будет возвращен теплицам.
Отдельно поставлена задача окончательно решить проблемы, связанные с негативным влиянием теплиц на экологическую ситуацию в Ташкентской области.
Сейчас водосберегающие технологии применяются на 224 тысячах гектаров, что позволило сэкономить 420 миллионов кубометров воды и дополнительно использовать 65 тысяч гектаров земли. В текущем году на это направлено 1,2 триллиона сумов.
До конца года планируется дополнительно внедрить капельное и дождевое орошение на 10 тысячах гектаров и провести лазерное выравнивание 200 тысяч гектаров земель.
Министерству экономики и финансов поручено обеспечить финансирование этих работ и сформировать бюджет в размере 2 триллионов сумов для следующего года.
Как известно, недавно были приняты законы о посадке сельхозкультур вдоль полей и о кооперации в сельском хозяйстве. Принятие нового Водного кодекса также является важным шагом для обеспечения продовольственной безопасности в условиях дефицита водных ресурсов. Подчеркнуто, что целесообразно продолжить работу по законодательному укреплению мер для повышения доходов аграрного сектора, стимулирования экспорта и внедрения передовых стандартов.
Правительству поручено наладить постоянный диалог с экспортерами, владельцами теплиц и производителями плодоовощной продукции, своевременно выявлять и решать все вопросы и проблемы, возникающие во взаимодействии с государственными органами.
На совещании также были заслушаны доклады ответственных лиц и рассмотрены успешные примеры предпринимателей, добившихся высоких результатов в экспорте и производстве сельхозпродукции.