O‘zbekiston Prezidenti BAA vitse-prezidenti bilan strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklari vitse-prezidenti Shayx Mansur Ol Nahayon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Shayx Mansur Ol Nahayon davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va mas’uliyatli davlatchilik faoliyatida katta muvaffaqiyatlar tiladi. Shuningdek, Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon va Abu-Dabi Amirligi valiahdi Shayx Xolid Ol Nahayonning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston bilan BAA o‘rtasidagi do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, joriy yil yanvar oyida BAAga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrifda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ustuvor yo‘nalishlarda, eng avvalo, savdo-iqtisodiyot, investitsiya, innovatsiya va transport-kommunikatsiya sohalarida amaliy hamkorlik kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo hajmi, qo‘shma investitsiya loyihalari portfeli, qo‘shma korxonalar va aviaqatnovlar soni ortib bormoqda. Yaqin muloqotni davom ettirish va bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlarga puxta tayyorgarlik ko‘rish muhim ekani ta’kidlandi.

Президент Узбекистана обсудил с вице-президентом ОАЭ вопросы дальнейшего укрепления отношений стратегического партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл телефонный разговор с вице-президентом Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мансуром Аль Нахайяном.
Шейх Мансур Аль Нахайян сердечно поздравил лидера нашей страны с днем рождения, тепло пожелав крепкого здоровья, благополучия и больших успехов в ответственной государственной деятельности. Он также передал поздравления и наилучшие пожелания от Президента Объединенных Арабских Эмиратов Шейха Мухаммеда Аль Нахайяна и Наследного принца Абу-Даби Шейха Халида Аль Нахайяна.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-эмиратских отношений дружбы и стратегического партнерства, практической реализации договоренностей визита на высшем уровне в ОАЭ в январе этого года.
С удовлетворением отмечено расширение практического взаимодействия в приоритетных направлениях, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной и транспортно-коммуникационной сферах. Растут объемы взаимной торговли, портфель совместных инвестиционных проектов, количество совместных предприятий и частота авиарейсов. Подчеркнута важность продолжения тесного диалога и тщательной подготовки предстоящих встреч на высшем уровне.