O‘zbekiston va Turkiya yetakchilari keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-iyul kuni Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida Turkiya yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy muborakbod etib, mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, birodar O‘zbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Davlatlararo hamkorlikda yuksak darajaga erishilgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Turli darajalarda samarali muloqotlar davom etmoqda, tovar va yuk ayirboshlash, investitsiya ko‘rsatkichlari o‘smoqda, qo‘shma korxonalar soni va aviaqatnovlar ko‘paymoqda. Madaniy-gumanitar tadbirlar o‘tkazilmoqda.
O‘zbekiston va Turkiya Prezidentlari telefon orqali muloqotda oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining bo‘lajak navbatdagi yig‘ilishiga puxta tayyorgarlik ko‘rishga alohida e’tibor qaratdilar.

Лидеры Узбекистана и Турции обсудили вопросы дальнейшего углубления отношений всеобъемлющего стратегического партнерства
24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В начале беседы глава Турции сердечно поздравил лидера нашей страны с днем рождения, искренне пожелав доброго здоровья, благополучия и больших успехов, мира и прогресса братскому народу Узбекистана.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
С особым удовлетворением отмечен современный высочайший уровень межгосударственного взаимодействия. Продолжаются плодотворные контакты на разных уровнях, растут показатели товарооборота, грузооборота и инвестиций, увеличиваются количество совместных предприятий и частота авиарейсов. Проводятся культурно-гуманитарные мероприятия.
В ходе телефонного разговора Президенты Узбекистана и Турции уделили важное внимание тщательной подготовке предстоящего очередного заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.