O‘zbekiston va Turkiya yetakchilari keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-iyul kuni Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida Turkiya yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy muborakbod etib, mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, birodar O‘zbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Davlatlararo hamkorlikda yuksak darajaga erishilgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Turli darajalarda samarali muloqotlar davom etmoqda, tovar va yuk ayirboshlash, investitsiya ko‘rsatkichlari o‘smoqda, qo‘shma korxonalar soni va aviaqatnovlar ko‘paymoqda. Madaniy-gumanitar tadbirlar o‘tkazilmoqda.
O‘zbekiston va Turkiya Prezidentlari telefon orqali muloqotda oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining bo‘lajak navbatdagi yig‘ilishiga puxta tayyorgarlik ko‘rishga alohida e’tibor qaratdilar.

Leaders of Uzbekistan and Türkiye discuss issues of further deepening relations of comprehensive strategic partnership
On July 24 a telephone conversation was held between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan.
At the beginning of the conversation, the head of Türkiye warmly congratulated the leader of our country on his birthday, sincerely wishing good health, prosperity, and great success, peace, and progress to the brotherly people of Uzbekistan.
Issues of further development of Uzbek-Turkish relations of comprehensive strategic partnership and multifaceted cooperation were discussed.
The current high level of interstate cooperation was noted with particular satisfaction. Fruitful contacts continue at various levels, trade turnover, cargo turnover, and investment indicators are growing, and the number of joint ventures and the frequency of flights are increasing. Cultural and humanitarian events are being held.
During the telephone conversation, the Presidents of Uzbekistan and Türkiye paid special attention to the thorough preparation of the upcoming regular meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council.