O‘zbekiston Prezidenti Rossiya bilan parlamentlararo hamkorlik samarali bo‘layotganini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi Raisi Valentina Matviyenko bilan telefon orqali muloqot qildi.
Federatsiya Kengashi Raisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va davlatchilik faoliyatida yangi muvaffaqiyatlar tiladi.
O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini, shu jumladan samarali parlamentlararo hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Oliy darajadagi kelishuvlar ijrosi ustidan parlament nazoratini ta’minlash, sanoat kooperatsiyasi, ta’lim va madaniyat sohalarida qo‘shma loyiha va dasturlarni ilgari surish bo‘yicha faol hamkorlikni davom ettirish muhimligi qayd etildi.

Президент Узбекистана отметил плодотворное узбекско-российское межпарламентское сотрудничество
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко.
Председатель Совета Федерации тепло поздравила лидера нашей страны с днём рождения, искренне пожелав крепкого здоровья, благополучия и новых успехов в государственной деятельности.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства и союзничества, в том числе по линии плодотворного межпарламентского сотрудничества.
Подчёркнута важность продолжения активного взаимодействия по обеспечению парламентского контроля за реализацией договорённостей на высшем уровне, продвижением совместных проектов и программ в области промышленной кооперации, образования и культуры.