Turkmaniston milliy yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy muborakbod etib, mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, birodar O‘zbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Joriy yil aprel oyida Samarqand shahrida o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash jadal ortib, korxonalar va ishbilarmonlar darajasida kooperatsiya aloqalari chuqurlashib borayotgani, faol madaniy-gumanitar almashinuv davom etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar, shu jumladan BMTning Dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘yicha uchinchi konferensiyasi va Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan fikr almashildi.

Национальный лидер туркменского народа сердечно поздравил Президента Узбекистана
24 июля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов провели телефонный разговор.
Национальный лидер Туркменистана сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, искренне пожелав крепкого здоровья, благополучия и больших успехов, а также мира и процветания братскому народу Узбекистана.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства в контексте практической реализации договоренностей встречи на высшем уровне в городе Самарканде в апреле текущего года.
С удовлетворением отмечены динамичный рост взаимного товарооборота, углубляющиеся кооперационные связи на уровне предприятий и бизнеса, продолжающийся активный культурно-гуманитарный обмен.
Состоялся обмен мнениями по вопросам международной и региональной повестки, включая подготовку к третьей Конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю и очередной Консультативной встрече глав государств Центральной Азии.