Mamlakatimizning barcha hududlarida imkoniyatlarni to‘la ishga solish choralari ko‘rilmoqda. O‘tgan yil 31-dekabrda Jizzax viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni jadallashtirish bo‘yicha Prezident qarori qabul qilinib, zarur masalalar hal etib berilgan edi. Xususan, unda 2025-yilda 2 milliard dollar investitsiya jalb etish, eksportni 285 million dollarga yetkazish, 168 ming odamni ishli qilish chora-tadbirlari belgilangandi.
Bu vazifalar birin-ketin bajarilmoqda. O‘tgan olti oyda Jizzaxda sanoat, servis va qishloq xo‘jaligida 200 ta loyiha ishga tushdi. Viloyatga 662 million dollar investitsiya kirib keldi.
Natijadorlikni yanada oshirish maqsadida Jizzax viloyati Zomin tumanida ham “Islohotlar shtabi” tuzilgan.
Davlatimiz rahbari tashrifi davomida viloyatda amalga oshirilishi rejalashtirilgan yangi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Xususan, “yagona darcha” tamoyili asosida qishloq xo‘jaligi xizmatlarini bitta joyga jamlagan “Agromarkaz” tashkil etildi. Hosildorlikni oshirishga qaratilgan yangicha yondashuvlar viloyatda oziq-ovqat mahsulotlari sifatiga ijobiy ta’sir etib, aholini ko‘proq daromad topishiga imkon yaratmoqda.
Jizzax viloyati kartoshkachilikni rivojlantirishga zamin qilib olinmoqda. Bugungi kunda Zomin ilmiy tajriba stansiyasida xorijiy va mahalliy seleksiyaga mansub 12 ta nav birlamchi urug‘chiligi yo‘lga qo‘yildi.
Odatda urug‘lik kartoshka yetishtirish 6-7-yilni va 8 ta bosqichni talab qilsa, yangi taklifga ko‘ra, jarayon 4 bosqichga kamaytirilib, 2-yilda tayyorlanadi. Bunda kartoshkaning yangi seleksiya navlaridan 12 tonna yuqori avlod super elita urug‘lik aholi xonadonlariga bepul tarqatiladi. Natijada 120 tonna elita kartoshka urug‘ligi yetishtiriladi.
Shuningdek, dukkakli ekinlar ekish, Zarbdor tumanidagi kanalda nasos stansiyalari va magistral quvurlar qurish rejalari belgilangan.
Jizzaxning turfa tabiati, tog‘li va cho‘l hududlari yilning to‘rt faslida ham sayohat qilish imkonini beradi. “Zomin” turistik-rekreatsion zonasi, Zomin aeroporti va yangi yo‘llar bu imkoniyatlarni kengaytirdi. Yirik 6 ta kanal bo‘yida sayilgohlar tashkil qilindi. Endi “Aydar-Arnasoy” ko‘llar tizimi qirg‘oq bo‘yida ham zamonaviy turizm markazi barpo etiladi.
- Tumanlarga sanoatni olib kirib, odamlarni ishli qilishga harakat qilyapmiz. Ilgari dasht bo‘lgan joylarda zamonaviy korxonalar paydo bo‘lyapti. Odamlarimiz hunaridan, tomorqasidan ham daromad topayapti. Lekin bu bugungi natija. Yangi avlod yetishib kelyapti, yoshlarimizning bilimi, talabi oshib boryapti. Ularning ishlashi, yaxshi yashashi uchun hozirdan zamin yaratishimiz kerak. Agar imkoniyatlardan to‘g‘ri foydalanilsa, Zomin tumani ishsizlikdan xoli hudud bo‘la oladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, Ko‘kdala tumanining yangi markazida san’at saroyi, san’at maktabi, umumta’lim maktabi va sport majmuasi yonma-yon barpo etilmoqda. Davlatimiz rahbari bu bolalarga qulay bo‘lishini ta’kidlab, kelgusi loyihalarda shuni qo‘llash zarurligini aytgan edi. Endi shu tajriba asosida Zomin tumanida ham madaniyat saroyi va san’at maktabi qurilishi rejalashtirilgan. Madaniyat saroyi 300 o‘rinli bo‘lib, tuman markazidagi 45 mingdan ortiq aholiga xizmat ko‘rsatadi. Bu yerda “Zomin sayqali” folklor-etnografik jamoasi, 13 ta to‘garak faoliyat yuritadi.
Mutasaddilarga ushbu rejalar ijrosi, ijtimoiy-iqtisodiy sohalar rivoji bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Продолжается работа по полному раскрытию потенциала всех регионов страны. 31 декабря прошлого года было принято постановление Президента об ускоренном социально-экономическом развитии Джизакской области, в котором предусмотрены конкретные меры по привлечению 2 миллиардов долларов инвестиций, доведению экспорта до 285 миллионов долларов и обеспечению занятости 168 тысяч человек в 2025 году.
Эти задачи последовательно реализуются. Только за прошедшие шесть месяцев в Джизакской области в промышленности, сфере услуг и сельском хозяйстве было реализовано 200 проектов. Общий объем привлеченных инвестиций составил 662 миллиона долларов.
В целях повышения эффективности проводимых реформ в Зааминском районе создан специальный штаб реформ.
Во время поездки Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией новых проектов, запланированных к реализации в области.
В частности, на принципах “единого окна” создан Агроцентр, объединяющий все сельскохозяйственные услуги в одном месте. Современные подходы, ориентированные на повышение урожайности, положительно сказываются на качестве продовольственной продукции в регионе и способствуют росту доходов населения.
Джизакская область рассматривается как опорный регион по развитию картофелеводства. На сегодняшний день на Зааминской опытно-научной станции налажено первичное семеноводство 12 сортов картофеля отечественной и зарубежной селекции.
Если традиционный процесс выращивания семенного картофеля занимает 6-7 лет и включает 8 стадий, то по новой технологии он сокращается до 4 стадий и 2 лет. В рамках инициативы 12 тонн суперэлитного семенного картофеля будет бесплатно роздано домохозяйствам, что позволит получить 120 тонн семян.
Также запланированы посевы бобовых культур и строительство насосных станций и магистральных трубопроводов на канале в Зарбдорском районе.
Благодаря разнообразному природному ландшафту - горам и степям - Джизакская область обладает уникальным туристическим потенциалом. Развитие туристско-рекреационной зоны «Зомин», реконструкция аэропорта Заамина и строительство новых дорог значительно расширили возможности отрасли. На берегах шести крупнейших каналов созданы зоны отдыха. В ближайшее время на берегу системы озер Айдар-Арнасай будет построен современный туристический кластер.
— Мы стремимся развивать промышленность в каждом районе и создавать рабочие места. Там, где раньше была голая степь, появляются современные предприятия. Люди также получают доход от своего ремесла, приусадебного участка. Но это только сегодняшние результаты. Подрастает новое поколение, растут знания и амбиции нашей молодежи. Уже сейчас мы должны заложить основу для их успешной жизни. Если грамотно использовать имеющиеся возможности, Зааминский район может полностью избавиться от безработицы, - отметил Президент Шавкат Мирзиёев.
Напомним, в новом центре Кукдалинского района рядом строятся дворец и школа искусств, общеобразовательная школа и спортивный комплекс. Глава государства отметил важность создания таких удобных условий для детей и рекомендовал применять этот подход и в других регионах. Так, запланировано строительство дворца культуры и школы искусств в Зааминском районе.
Проектируемый дворец культуры будет рассчитан на 300 мест и обслуживать более 45 тысяч жителей районного центра. Здесь будут работать фольклорно-этнографический ансамбль “Зомин сайкали” и 13 творческих кружков.
Ответственным лицам даны поручения по обеспечению реализации этих проектов и дальнейшему развитию социальной и экономической сферы в регионе.