Davlatimiz rahbari Zomin texnoparkida rejalashtirilgan yangi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Ushbu texnopark 400 gektar maydonda barpo etilmoqda. Birinchi bosqichda 9 loyiha bo‘yicha ishlar boshlangan. Endi ikkinchi bosqich doirasida yana 5 ta loyiha shakllantirilgan.
Jumladan, “Longze Investment Group” kompaniyasi bilan hamkorlikda xavfsizlik va tibbiyot texnikalari, “Foxit” kompaniyasi bilan noutbuk, planshet, server, router kabi zamonaviy mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish mo‘ljallanmoqda. Shuningdek, charm va sport poyabzallari, qurilish materiallari, chinni idishlar, kimyo mahsulotlari bo‘yicha loyihalar ko‘zda tutilgan.
Ularning umumiy qiymati 250 million dollar atrofida bo‘lib, yuqori qiymatli tovarlar ishlab chiqariladi. Tayyor mahsulotlarning qariyb 70 foizi tashqi bozorga yo‘naltiriladi.
Jizzax viloyatida xorijiy investitsiyalar miqdori yil sayin o‘sib bormoqda. 2018-yilda viloyatda bor-yo‘g‘i 18 million dollar xorijiy investitsiya o‘zlashtirilgan bo‘lsa, o‘tgan yili bu raqam 1 milliard dollardan oshgan. Oxirgi sakkiz yilda viloyatga 3,7 milliard dollar investitsiya kiritilgan,

Глава государства ознакомился с презентацией новых проектов, запланированных к реализации в технопарке Заамина.
Технопарк возводится на территории площадью 400 гектаров. На первом этапе уже начаты работы по 9 инвестиционным проектам. В рамках второго этапа сформированы еще 5 перспективных проектов.
В частности, планируется организовать совместное производство медицинского и охранного оборудования с компанией Longze Investment Group, а также выпуск ноутбуков, планшетов, серверов и роутеров совместно с компанией Foxit. Кроме того, предусматривается реализация проектов по выпуску кожаной и спортивной обуви, строительных материалов, фарфоровой посуды и химической продукции.
Общая стоимость этих инициатив составляет около 250 миллионов долларов. Во всех проектах будет производиться продукция с высокой добавленной стоимостью, при этом около 70 процентов товаров планируется поставлять на внешние рынки.
Объем привлеченных иностранных инвестиций в Джизакскую область ежегодно растет. Если в 2018 году в регионе было освоено лишь 18 миллионов долларов иностранных инвестиций, то по итогам прошлого года эта цифра превысила 1 миллиард долларов. За последние восемь лет в регион было вложено 3,7 миллиарда долларов, введено в эксплуатацию более 4 тысяч промышленных предприятий, а число предприятий с участием иностранного капитала превысило 260.