Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 сентябрь куни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан музокара ўтказди.
Суҳбат аввалида Тожикистон етакчиси Ўзбекистоннинг Шанхай ҳамкорлик ташкилотидаги раислигини юқори баҳолади ва Президентимиз раҳбарлигида Самарқандда рўй берган улкан янгиланишларни алоҳида қайд этди.
Самарқанд саммити якунлари ШҲТ доирасидаги кўп томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлаши ва ташкилотнинг халқаро нуфузини юксалтириши шубҳасиз экани таъкидланди.
Президентлар биродар мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари изчил кенгайиб, мустаҳкамланаётганини мамнуният билан қайд этдилар.
Жорий йил бошидан ўзаро савдо ҳажми 16 фоизга ошди. Иқтисодиётнинг турли тармоқларида, шу жумладан электротехника, қишлоқ ва сув хўжалиги, транспорт ва бошқа соҳаларда қўшма кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Давлат раҳбарлари мамлакатларимиз ва бутун минтақа манфаатларига жавоб берувчи лойиҳа - Яван ГЭСни барпо этиш бўйича ишлар бошлангани муҳим аҳамият касб этишини қайд этдилар.
Ҳудудлараро ва маданий-гуманитар ҳамкорлик фаол ривожланмоқда.
Ўзбекистон ва Тожикистон етакчилари долзарб халқаро ва минтақавий масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 сентября провел переговоры с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
В начале беседы лидер Таджикистана дал высокую оценку председательству Узбекистана в Шанхайской организации сотрудничества и особо отметил произошедшие под руководством главы нашего государства огромные преобразования в городе Самарканде.
Подчеркнуто, что итоги Самаркандского саммита, несомненно, обеспечат дальнейшее укрепление многостороннего сотрудничества в рамках Организации и повышение авторитета ШОС на международной арене.
Президенты с удовлетворением отметили поступательное расширение и углубление отношений дружбы и добрососедства, стратегического партнерства и союзничества двух братских стран.
С начала года объемы взаимной торговли выросли на 16 процентов. Реализуются совместные проекты кооперации в разных отраслях экономики, включая легкую и электротехническую промышленность, сельское и водное хозяйство, транспорт и другие.
Главы государств подчеркнули важность начала практической реализации проекта по строительству Яванской ГЭС, отвечающего интересам двух стран и всего региона.
Активно развиваются межрегиональное и культурно-гуманитарное взаимодействие.
Также лидеры Узбекистана и Таджикистана обменялись мнениями по актуальной региональной и международной проблематике.