2025-yil 11-iyun kuni o‘tkazilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xorijiy investorlar kengashining uchinchi yalpi majlisi doirasida ilgari surilgan taklif va tashabbuslarning amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida qaror qilaman:
I. Ilgari surilgan taklif va tashabbuslarni tizimli amalga oshirish
1. Quyidagilar:
(a) O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xorijiy investorlar kengashining uchinchi yalpi majlisida ilgari surilgan taklif va tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha harakatlar rejasi 1-ilovaga muvofiq;
(b) O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xorijiy investorlar kengashi O‘zbekiston tomonining yangilangan tarkibi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
(i) Bunda Xorijiy investorlar kengashi (keyingi o‘rinlarda – Kengash)ga uning huzurida yo‘nalishlar bo‘yicha ishchi guruhlar tashkil qilish hamda ularning tarkibiga vazirlik va idoralar rahbarlari (xodimlari)ni jalb qilish huquqi berilsin.
II. Kengash kotibiyati va ishchi guruhlar faoliyatini takomillashtirish
2. Kengash a’zolari va xalqaro moliya institutlarining quyidagi takliflariga rozilik berilsin:
(a) Kengash kotibiyatini nodavlat notijorat tashkilot sifatida tashkil etish hamda uning a’zoligiga xalqaro moliya institutlarini ham jalb qilish;
(b) Kengash kotibiyati tomonidan xorijiy investorlar bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri ishlash orqali mamlakatimizda investitsiya muhitini yaxshilash bo‘yicha takliflar ishlab chiqish, shuningdek, loyihalarni amalga oshirish uchun investitsiya mablag‘larini jalb qilishga ko‘maklashish;
(v) Kengashning davlat organlari va tashkilotlari bilan bog‘liq faoliyatini Kengash kotibiyati tomonidan muvofiqlashtirish, shuningdek, Kengash majlislarida muhokama qilinadigan masalalar bo‘yicha mahalliy va xorijiy kompaniyalar vakillari bilan maslahatlashuvlarni tashkil etish;
(g) Kengash kotibiyati hamda ishchi guruhlarning faoliyati natijalari haqida har chorak yakuni bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi va Vazirlar Mahkamasiga axborot kiritib borish.
3. Quyidagilar Ishchi guruhlarning vazifalari etib belgilansin:
(a) har oyda Kengash kotibiyati bilan hamkorlikda mazkur qarorga 1-ilovada keltirilgan harakatlar rejasi doirasida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan muhokamalar o‘tkazib borish;
(b) investitsiya muhitini yaxshilash yuzasidan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini tayyorlashda ishtirok etish.
III. “Yagona investitsiya platformasi” axborot tizimini joriy qilish
4. Respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, ustav fondi (ustav kapitali)da davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan tashkilotlar rahbarlari:
(a) “Yagona investitsiya platformasi” axborot tizimi bilan integratsiya qilinadigan axborot tizimlari ro‘yxatiga asosan integratsiya qilish ishlarini grafikka muvofiq yakunlashga;
(b) “Yagona investitsiya platformasi” axborot tizimiga manzilli va istiqbolli loyihalarni Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi tomonidan tasdiqlangan shaklga muvofiq kiritishga shaxsan mas’ul va javobgar etib belgilansin.
5. Bosh vazir o‘rinbosari J.A. Xodjayev bir hafta muddatda aniq muddat va mas’ullarni belgilagan holda davlat xizmatlari ko‘rsatiladigan axborot tizimlarini “Yagona investitsiya platformasi” axborot tizimi bilan integratsiya qilish mexanizmlari va grafigini tasdiqlasin.
IV. Qaror ijrosini tashkil etish, ta’minlash va nazorat
6. Respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari va xo‘jalik birlashmalari mazkur qarorga 1-ilovadagi harakatlar rejasida ilgari surilgan taklif va tashabbuslarning belgilangan muddatlarda samarali, so‘zsiz, sifatli va to‘liq hajmda amalga oshirilishini ta’minlasin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vakili A.Yu. Magrupov, Bosh vazir o‘rinbosarlari J.A. Xodjayev, J.A. Qo‘chqorov hamda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi:
(a) Kengashning uchinchi yalpi majlisi davomida ilgari surilgan taklif va tashabbuslarning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishi ustidan muntazam va tizimli monitoring hamda qat’iy nazorat olib borsin;
(b) ushbu qarorga 1-ilovada keltirilgan harakatlar rejacining so‘zsiz ijrosini ta’minlash bo‘yicha mas’ul vazirlik va idoralar faoliyatini muvofiqlashtirsin, har chorak yakunida hisobotlarini tanqidiy muhokama qilib borsin, shuningdek, chora-tadbirlarning ijrosiga to‘sqinlik qiluvchi salbiy omillarni bartaraf etish choralarini ko‘rsin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga 3-ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
9. Ushbu qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

В целях обеспечения реализации предложений и инициатив, выдвинутых в рамках проведенного 11 июня 2025 года третьего пленарного заседания Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан, постановляю:
I. Системная реализация выдвинутых предложений и инициатив
1. Утвердить:
(а) План действий по реализации предложений и инициатив, выдвинутых в рамках третьего пленарного заседания Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан, согласно приложению № 1;
(б) Обновленный состав узбекской стороны Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
(i) При этом предоставить Совету иностранных инвесторов (далее – Совет) право на создание при нем рабочих групп по направлениям, а также привлечение в их состав руководителей (работников) министерств и ведомств.
II. Совершенствование деятельности Секретариата Совета и рабочих групп
2. Согласиться со следующими предложениями членов Совета и международных финансовых институтов по:
(а) образованию Секретариата Совета в качестве негосударственной некоммерческой организации и привлечению в членство также международных финансовых институтов;
(б) разработке Секретариатом Совета предложений об улучшении инвестиционной среды в стране путем прямого взаимодействия с иностранными инвесторами, а также оказанию содействия в привлечении инвестиционных средств для реализации проектов;
(в) координации Секретариатом Совета деятельности Совета, связанной с государственными органами и организациями, а также проведению консультаций с представителями отечественных и зарубежных компаний по вопросам, обсуждаемым на заседаниях Совета;
(г) внесению информации о результатах деятельности Секретариата Совета и рабочих групп в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров по итогам каждого квартала.
3. Определить задачами рабочих групп:
(а) ежемесячное обсуждение в сотрудничестве с Секретариатом Совета работ, осуществляемых в рамках Плана действий, приведенного в приложении № 1 к настоящему постановлению;
(б) участие в подготовке проектов нормативно-правовых актов об улучшении инвестиционной среды.
III. Внедрение информационной системы «Единая инвестиционная платформа»
4. Возложить на руководителей республиканских и местных органов исполнительной власти, организаций, в уставном фонде (уставном капитале) которых государственная доля составляет 50 процентов и более, персональную ответственность за:
(а) завершение работ по интеграции в соответствии с графиком на основе перечня информационных систем, подлежащих интеграции с информационной системой «Единая инвестиционная платформа»;
(б) размещение в информационной системе «Единая инвестиционная платформа» адресных и перспективных проектов по форме, утвержденной Министерством инвестиций, промышленности
и торговли.
5. Заместителю Премьер-министра Ходжаеву Ж.А. в недельный срок утвердить механизмы и график осуществления интеграции информационных систем, посредством которых оказываются государственные услуги, с информационной системой «Единая инвестиционная платформа» с определением конкретных сроков и ответственных лиц.
IV. Организация, обеспечение исполнения постановления и контроль
6. Республиканским органам исполнительной власти и хозяйственным объединениям обеспечить эффективную, безусловную, качественную реализацию в полном объеме в установленные сроки предложений и инициатив, выдвинутых в Плане действий, указанном в приложении № 1 к настоящему постановлению.
7. Представителю Президента Республики Узбекистан Магрупову А.Ю., заместителям Премьер-министра Ходжаеву Ж.А. и Кучкарову Д.А., а также Министерству инвестиций, промышлености и торговли:
(а) осуществлять регулярный и системный мониторинг, а также строгий контроль за своевременной и качественной реализацией предложений и инициатив, выдвинутых в ходе третьего пленарного заседания Совета;
(б) осуществлять координацию деятельности министерств и ведомств, ответственных за обеспечение безусловного исполнения Плана действий, указанного в приложении № 1 к настоящему постановлению, по итогам каждого квартала проводить критическое обсуждение их отчетов, а также принимать меры по искоренению негативных факторов, препятствующих реализации соответствующих мер.
8. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.