O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 24-maydagi “Oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga qabul qilish va davlat buyurtmasini joylashtirish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi PF–81-son Farmoni ijrosini ta’minlash, shuningdek, kadrlar tayyorlashni tarmoq, hududiy va maqsadli investitsiya loyihalariga yo‘naltirish maqsadida qaror qilaman:
I. Maqsad
1. Ushbu farmoyish tarmoq va sohalarda ehtiyoj yuqori bo‘lgan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari kesimida 4 yillik davr uchun oliy ma’lumotli kadrlar tayyorlash bo‘yicha davlat buyurtmasini joylashtirish maqsadida ishlab chiqilgan.
II. Davlat buyurtmasi
2. 2025/2026-o‘quv yili va kelgusi uch o‘quv yili uchun davlat oliy ta’lim tashkilotlariga davlat buyurtmasi asosida o‘qishga qabul qilish davlat buyurtmasi parametrlari:
(a) bakalavriat bosqichiga kunduzgi ta’lim shakli bo‘yicha 1-ilovaga muvofiq;
(b) magistratura bosqichiga kunduzgi ta’lim shakli bo‘yicha 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. O‘zbekiston Respublikasi ta’lim tashkilotlariga qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyasiga (keyingi o‘rinlarda — Davlat komissiyasi) kadrlar buyurtmachilarining ehtiyojidan kelib chiqib, Iqtisodiyot va moliya vazirligi taklifiga muvofiq mazkur farmoyishga 1–2-ilovalar bilan tasdiqlangan davlat buyurtmasiga davlat granti asosidagi umumiy qabul kvotalari doirasida o‘zgartirish kiritish vakolati berilsin.
III. Oliy ta’lim tashkilotlariga qabul jarayonlarini tashkil etish
4. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi quyidagilarni Davlat komissiyasiga taqdim etsin:
(a) respublikada faoliyat yuritayotgan xorijiy oliy ta’lim tashkilotlari va ularning filiallari hamda nodavlat oliy ta’lim tashkilotlariga ajratilgan 1 320 ta davlat grantining taqsimoti yuzasidan takliflarni. Bunda davlat oliy ta’lim tashkilotlarining xalqaro e’tirof etilgan tashkilotlar reytingida yuqori 300 talik ro‘yxatga kirgan xorijiy oliy ta’lim tashkilotlari bilan yo‘lga qo‘yilgan qo‘shma ta’lim dasturlari uchun ham kvota ajratilishi nazarda tutilsin;
(b) davlat oliy ta’lim tashkilotlarida o‘qish istagini bildirgan, xorijda istiqomat qilayotgan yosh vatandoshlar uchun 30 ta davlat grantining ta’lim yo‘nalishlari kesimidagi taqsimoti bo‘yicha takliflarni;
(v) davlat buyurtmasining taqsimotida ishtirok etish istagini bildirgan hamda talabalar qabulini davlat oliy ta’lim tashkilotlari uchun belgilangan tartib va shartlarda amalga oshiruvchi nodavlat oliy ta’lim tashkilotlari ro‘yxatini;
(g) davlat buyurtmasining taqsimotida ishtirok etuvchi oliy ta’lim tashkilotlarining takliflariga asosan 2025/2026-o‘quv yili uchun oliy ta’lim tashkilotlari, ta’lim shakllari va ta’lim tillari kesimidagi umumiy qabul parametrlari bo‘yicha takliflarni;
(d) Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi bilan birgalikda xotin-qizlar uchun ajratilgan 4 000 ta davlat grantining taqsimoti yuzasidan takliflarni.
5. Davlat komissiyasi bir hafta muddatda yangi o‘quv yili uchun:
(a) bakalavriat ta’lim yo‘nalishiga qabul bo‘yicha:
(i) davlat buyurtmasining taqsimotida ishtirok etuvchi oliy ta’lim tashkilotlari, ta’lim shakllari va ta’lim tillari kesimidagi umumiy qabul parametrlarini;
(ii) imtiyozga ega abituriyentlar uchun qo‘shimcha qabul parametrlarini;
(iii) tegishli bakalavriat ta’lim yo‘nalishining oldingi o‘quv yilidagi o‘rtacha o‘tish ballarini hisobga olgan holda davlat granti va to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilishning minimal o‘tish balini;
(iv) hududlar, sohalar va tarmoqlarning oliy ma’lumotli kadrlarga bo‘lgan ehtiyoji asosida davlat organlari va tashkilotlari hamda ustav fondida (ustav kapitalida) davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan xo‘jalik jamiyatlari buyurtmalariga muvofiq davlat granti asosidagi umumiy qabul parametrlari doirasida maqsadli qabul parametrlarining tuman (shahar)lar kesimidagi taqsimotini;
(v) har bir bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha oliy ta’lim tashkilotining umumiy qabul parametriga nisbatan davlat grantining ulushini;
(b) ayrim bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklarining (tillar, maxsus pedagogika, sport, san’at va boshqa) o‘ziga xos xususiyatidan kelib chiqib, ularning soha ixtisoslashuviga ko‘ra taqsimlangan qabul parametrlarini;
(v) magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha qabul parametrlarini davlat granti va to‘lov-kontraktga ajratgan holda davlat oliy ta’lim tashkilotlari va tillar kesimida tasdiqlasin.
6. Belgilansinki, 2025/2026-o‘quv yilida davlat oliy ta’lim tashkilotlariga kirishda to‘plagan baliga nisbatan ma’lum miqdordagi qo‘shimcha ball beriladigan shakldagi imtiyozga ega abituriyentlar tanlagan bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha belgilangan o‘tish bali
va undan yuqori ball to‘plagan taqdirda, to‘plagan baliga mos ravishda qo‘shimcha davlat granti yoki to‘lov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etiladi.
7. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi:
(a) oliy ta’lim tashkilotlariga qabul natijalari bo‘yicha ta’lim sifatini oshirish, xususan, ta’lim dasturlarini takomillashtirib borish, ta’lim jarayoniga malakali professor-o‘qituvchilarni jalb qilish va oliygohlarda ta’lim infratuzilmasini rivojlantirish choralarini ko‘rsin;
(b) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda davlat oliy ta’lim tashkilotlariga kirishda mavjud imtiyozlarning maqsadli va samarali qo‘llanilishini o‘rganib, ularni maqbullashtirish bo‘yicha takliflarni belgilangan tartibda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritsin.
IV. Farmoyish ijrosini tashkil etish, ta’minlash va nazorat
8. Mazkur farmoyishning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri K.A. Sharipov belgilansin.
9. Ushbu farmoyish ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining ta’limni isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari X.U. Umarova zimmasiga yuklansin.

Об утверждении параметров государственного заказа по приему на учебу в государственные высшие образовательные организации
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 24 мая 2024 года № УП–81 «О совершенствовании системы приема на учебу в высшие образовательные организации и размещения государственного заказа», а также ориентации подготовки кадров на отраслевые, региональные и целевые инвестиционные проекты постановляю:
I. Цель
1. Настоящее распоряжение разработано в целях размещения государственного заказа на подготовку кадров с высшим образованием в разрезе востребованных в сферах и отраслях направлений образования бакалавриата и специальностей магистратуры на четырехлетний период.
II. Государственный заказ
2. Утвердить параметры государственного заказа по приему на учебу в государственные высшие образовательные организации на 2025/2026 учебный год и последующие три учебных года на:
(а) ступень бакалавриата по дневной форме обучения согласно приложению № 1;
(б) ступень магистратуры по дневной форме обучения согласно приложению № 2.
3. Уполномочить Государственную комиссию по приему в образовательные организации Республики Узбекистан (далее – Государственная комиссия) вносить изменения в параметры государственного заказа, утвержденные приложениями №№ 1 и 2 к настоящему распоряжению, в рамках общей квоты приема на основе государственного гранта, исходя из потребностей заказчиков кадров, согласно предложению Министерства экономики и финансов.
III. Организация процессов приема в высшие образовательные организации
4. Министерству высшего образования, науки и инноваций представить в Государственную комиссию:
(а) предложения о распределении 1 320 государственных грантов, выделенных осуществляющим деятельность в республике зарубежным высшим образовательным организациям и их филиалам, а также негосударственным высшим образовательным организациям. При этом предусмотреть выделение квоты также на внедренные государственными высшими образовательными организациями совместные образовательные программы с зарубежными высшими образовательными организациями, включенными в топ-300 рейтингов международно признанных организаций;
(б) предложения о распределении в разрезе направлений образования 30 государственных грантов для молодых соотечественников, проживающих за рубежом и изъявивших желание учиться в государственных высших образовательных организациях;
(в) перечень негосударственных высших образовательных организаций, изъявивших желание принять участие в распределении государственного заказа и осуществляющих прием студентов в соответствии с порядком и условиями, установленными для государственных высших образовательных организаций;
(г) предложения по общим параметрам приема на 2025/2026 учебный год в разрезе высших образовательных организаций, форм и языка обучения на основе предложений высших образовательных организаций, принимающих участие в распределении государственного заказа;
(д) совместно с Комитетом семьи и женщин предложения по распределению 4 000 государственных грантов, выделенных женщинам.
5. Государственной комиссии в недельный срок утвердить на новый учебный год:
(а) по приему на направления образования бакалавриата:
(i) общие параметры приема в разрезе высших образовательных организаций, принимающих участие в распределении государственного заказа, форм и языка обучения;
(ii) дополнительные параметры приема для абитуриентов, имеющих льготы;
(iii) минимальный проходной балл приема на учебу по государственному гранту и платному контракту с учетом среднего проходного балла в предыдущем учебном году по соответствующему направлению образования бакалавриата;
(iv) распределение целевых параметров приема в разрезе районов (городов) в рамках общих параметров приема на основе государственного гранта в соответствии с заказами государственных органов и организаций, а также хозяйственных обществ, в уставном фонде (уставном капитале) которых государственная доля составляет 50 процентов и более, на основе потребности в кадрах с высшим образованием регионов, сфер и отраслей;
(v) долю государственного гранта в общих параметрах приема по каждому направлению образования бакалавриата высших образовательных организаций;
(б) параметры приема на некоторые направления образования бакалавриата и специальности магистратуры (языки, специальная педагогика, спорт, искусство и другие), распределенные с учетом специфики и специализации этих сфер;
(в) параметры приема на специальности магистратуры с разделением по государственному гранту и платному контракту в разрезе государственных высших образовательных организаций и языка обучения.
6. Установить, что в случае, если абитуриенты, имеющие льготу в форме предоставляемых в определенном размере дополнительных баллов к набранным баллам при поступлении в государственные высшие образовательные организации, набрали проходной балл и более баллов по выбранному направлению образования бакалавриата на 2025/2026 учебный год, рекомендуются в студенты на основе дополнительного государственного гранта либо платного контракта соответственно набранным баллам.
7. Министерству высшего образования, науки и инноваций:
(а) по результатам приема в высшие образовательные организации принять меры по повышению качества образования, в частности, совершенствованию образовательных программ, вовлечению в образовательный процесс квалифицированного профессорско-преподавательского состава, развитию образовательной инфраструктуры вузов;
(б) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок изучить целевое и эффективное применение действующих льгот при поступлении в государственные высшие образовательные организации, внести в установленном порядке предложения об их оптимизации в Администрацию Президента Республики Узбекистан.
IV. Организация, обеспечение и контроль исполнения распоряжения
8. Возложить на министра высшего образования, науки и инноваций Шарипова К.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего распоряжения.
9. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан по реформированию образования Умарову Х.У.