O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 24–25-iyun kunlari Mo‘g‘ulistonga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlar doirasida qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sohalarida belgilangan vazifalarning o‘z vaqtida va to‘liq amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida qaror qilaman:
1. O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston o‘rtasida 2025–2026-yillarda qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sohalarida amalga oshiriladigan chora-tadbirlarning asosiy ko‘rsatkichlari etib quyidagilar belgilansin:
(a) Mo‘g‘ulistondan O‘zbekistonga 100 ming bosh mayda shoxli mollarni olib kelish va ularni mahalliy sharoitda naslchilik-seleksiya ishlari yordamida ko‘paytirish orqali ularning sonini 2029-yil yakuniga qadar 1 mln boshga yetkazish;
(b) bosqichma-bosqich jun va kashemirni qayta ishlash hamda tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish;
(v) meva-sabzavot va oziq-ovqat mahsulotlarining Mo‘g‘ulistonga eksport hajmini har yili oshirib borib, 10 barobarga ko‘paytirish choralarini ko‘rish;
(g) O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston o‘rtasida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish sohasida tajriba almashish va mutaxassislar malakasini oshirishni yo‘lga qo‘yish.
II. Mo‘g‘ulistondan mayda shoxli mollarni import qilishni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash
2. Belgilansinki, 2025-yil 1 avgustdan 2027-yil 31-dekabrga qadar Mo‘g‘ulistondan mayda shoxli mollarni O‘zbekistonga import qilishda tadbirkorlik subyektlariga:
(a) havo transportida tashish xarajatlarining 50 foizi Davlat budjeti hisobidan kompensatsiya qilinadi. Bunda ushbu kichik bandda nazarda tutilgan xarajatlar uchun talab etiladigan mablag‘lar Davlat budjeti parametrlarida Qishloq xo‘jaligi vazirligiga chorvachilik xo‘jaliklari tomonidan xorijiy davlatlardan import qilingan nasldor qoramol, qo‘y va echki, ona baliq va jo‘jalarni sotib olish xarajatlarining bir qismini qoplab berish uchun ajratilgan mablag‘lar doirasida moliyalashtiriladi;
(b) qo‘shilgan qiymat solig‘ini to‘lash muddatini foizlar hisoblanmagan holda to‘lov ta’minotisiz kechiktirib to‘lash imkoniyati beriladi.
3. Iqtisodiyot va moliya vazirligi boshqa xarajatlarni qayta ko‘rib chiqish hisobidan 2027-yil uchun Davlat budjeti parametrlarida ushbu qarorning 2-bandi “b” kichik bandida ko‘rsatilgan to‘lovlarni qoplab berish bo‘yicha xarajatlarni nazarda tutsin.
4. Markaziy bank, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Qishloq xo‘jaligi vazirligining Mo‘g‘ulistondan mayda shoxli mollarni O‘zbekistonga import qilishda quyidagi takliflariga rozilik berilsin:
(a) chorvachilik yo‘nalishida jalb qilingan xalqaro moliya institutlarining kredit mablag‘larini tadbirkorlik subyektlariga yillik 10 foiz stavkada (shundan 3 foiz bank marjasi) 5 yil muddatga 2 yillik imtiyozli davr bilan ajratish. Bunda tijorat banklarining mazkur kichik bandda nazarda tutilgan kreditlarni imtiyozli shartlarda ajratish bilan bog‘liq xarajatlari Davlat budjetiga to‘lanadigan dividendlarini mos ravishda kamaytirish hisobiga qoplanadi;
(b) tadbirkorlik subyektlariga ajratiladigan kredit mablag‘lari uchun sug‘urta mexanizmidan foydalangan holda mol-mulk garov ta’minotini 50 foizgacha etib belgilash.
5. Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasiga (keyingi o‘rinlarda – Veterinariya qo‘mitasi) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyat hokimlarining kafilligi asosida bir oy muddatda qaytarish sharti bilan Veterinariya xizmati va chorvachilikni rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan tadbirkorlik subyektlariga Mo‘g‘ulistondan mayda shoxli mollarni yetkazib berishda moliyaviy ko‘mak ko‘rsatish huquqi berilsin.
6. Mo‘g‘ulistondan O‘zbekistonga import qilinadigan mayda shoxli mollarning hududlar kesimidagi taqsimoti 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
7. Buxoro, Jizzax, Namangan, Navoiy, Samarqand, Surxondaryo, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlari hokimlari bir hafta muddatda mayda shoxli mollarni parvarishlash uchun ozuqa yeri, chorvachilik majmuasi va mutaxassisi (veterinar) mavjud bo‘lgan tadbirkorlar ro‘yxatini shakllantirib, Veterinariya qo‘mitasiga taqdim etsin.
8. Belgilab qo‘yilsinki, Yaylov yerlaridan samarali foydalanishni tashkil etish va ularni muhofaza qilish, qorako‘lchilik, teri va jun sanoati sohalarini yanada rivojlantirish bo‘yicha respublika komissiyasi qaroriga asosan Qoraqalpog‘iston, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand va Surxondaryo yaylov xo‘jaliklari balansidagi yerlar Mo‘g‘ulistondan mayda shoxli mollarni O‘zbekistonga kamida 1 000 bosh import qilgan tadbirkorlik subyektlariga quyidagi shartlar asosida to‘g‘ridan to‘g‘ri ijaraga beriladi:
(a) naslchilik va seleksiya ishlarini rivojlantirish orqali import qilingan mayda shoxli mollarning bosh sonini ko‘paytirib borish;
(b) yaylovlarda ozuqabop o‘simlik turlaridan bo‘lgan izen, teresken, quyrovuq, kamforosma, cho‘g‘on, erkak o‘t, oq (qora) saksovul ekilishini tashkil qilish.
III. Mo‘g‘ulistonga meva-sabzavot va oziq-ovqat mahsulotlarini eksport qilish ishlarini tashkillashtirish
9. O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Savdo-sanoat palatasi bilan birgalikda 2025–2026-yillarda:
(a) Mo‘g‘ulistonning yirik savdo markazlarida “O‘zbekiston mahsulotlari” yarmarkasini tashkil etsin hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini O‘zbekistondan eksport qilib, kelgusida boshqa davlatlarga reeksportni amalga oshirsin;
(b) Ulan-Bator shahridagi yirik savdo maydonlarida O‘zbekiston mahsulotlari stendini tashkil etib borsin;
(v) O‘zbekiston-Mo‘g‘uliston savdo uyini tashkil etsin;
(g) Mo‘g‘ulistonning importchi korxonalari vakillaridan iborat delegatsiyaning O‘zbekistonga tashrifini tashkil etgan holda biznes uchrashuvlar o‘tkazsin.
IV. Mayin jundan aralash ip va mato ishlab chiqarishni tashkil etish
10. Savdo-sanoat palatasi, “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasi va Qishloq xo‘jaligi vazirligining quyidagi takliflariga rozilik berilsin:
(a) 2025-yil yakuniga qadar O‘zbekiston to‘qimachilik fabrikalarida dastlabki bosqichda sinov tariqasida aralash ip va mato ishlab chiqarish uchun Mo‘g‘ulistondan “O‘zsanoateksport” AJ orqali markazlashgan holda mayin jun va kashemir olib kelish. Bunda “Savdoni rivojlantirish kompaniyasi” AJ ushbu maqsadlar uchun “O‘zsanoateksport” AJga uning buyurtmanomasiga asosan belgilangan tartibda mablag‘ ajratadi;
(b) 2026-yil yakuniga qadar Mo‘g‘ulistondan import qilingan mayda shoxli mollardan olinadigan junni qayta ishlash bo‘yicha mahalliy mutaxassislarning Mo‘g‘ulistonning kashemir ishlab chiqarish va to‘qimachilik korxonalarida malakasini oshirgan holda junni qayta ishlash korxonasini tashkil etish.
V. Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish sohasida tajriba almashish va mutaxassislar malakasini oshirishni yo‘lga qo‘yish
11. Agrosanoatni rivojlantirish agentligi 2026-yil yakuniga qadar Mo‘g‘ulistonga sovuqqa chidamli va serhosil 10 ming dona meva ko‘chatlarini tomchilatib sug‘orish texnologiyalari bilan birga yetkazsin hamda 15 gektar yer maydonida zamonaviy sanoatlashgan intensiv bog‘ tashkil etishga ko‘maklashsin. Bunda meva ko‘chatlari va tomchilatib sug‘orish texnologiyalarini sotib olib, uni Mo‘g‘ulistonga yetkazish xarajatlarini qoplash Agrosanoatni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash davlat maqsadli jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan Agrosanoatni rivojlantirish agentligi huzuridagi “Agrosanoat innovatorlari” MCHJ tomonidan amalga oshiriladi.
12. Qishloq xo‘jaligi vazirligi 2026/2027-o‘quv yilidan boshlab Toshkent davlat agrar universiteti va Mo‘g‘uliston tabiiy fanlar universiteti o‘rtasida magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha qo‘shma ta’lim dasturlari joriy etilishini ta’minlasin.
VI. Qaror ijrosini tashkil etish, ta’minlash va nazorat
13. Bosh vazir o‘rinbosarlari J. Qo‘chqorov va J. Xodjayev ikki oy muddatda O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston o‘rtasida erishilgan kelishuvlar va loyihalarni moliyalashtirish hamda tadbirkorlik subyektlarini aylanma mablag‘lar bilan ta’minlash maqsadida Sanoatni rivojlantirish jamg‘armasiga 50 mln AQSH dollari hamda Savdoga ko‘maklashish jamg‘armasiga 50 mln AQSH dollari ekvivalentida 2030-yil 31-dekabrga qadar qaytarish sharti bilan past foizli mablag‘ jalb qilish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga taklif kiritsin.
14. Vazirlar Mahkamasi (Xodjayev) ikki hafta muddatda mazkur qarorning 2 va 4-bandlariga muvofiq quyidagilarni tasdiqlasin:
(a) havo transportida tashish xarajatlarining 50 foizini Davlat budjeti hisobidan kompensatsiya qilish bo‘yicha vaqtinchalik tartibni;
(b) Veterinariya xizmati va chorvachilikni rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan tadbirkorlik subyektlariga Mo‘g‘ulistondan mayda shoxli mollarni olib kelish uchun moliyaviy ko‘mak berish bo‘yicha vaqtinchalik tartibni.
15. Transport vazirligi o‘n kun muddatda:
(a) Veterinariya qo‘mitasi bilan birgalikda mayda shoxli mollarni Mo‘g‘ulistondan O‘zbekistonga havo transporti orqali olib kelish;
(b) O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi bilan birgalikda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini O‘zbekistondan Mo‘g‘ulistonga havo transporti orqali eksport qilishni tashkil etish choralarini ko‘rsin.
16. Veterinariya qo‘mitasi bir hafta muddatda Mo‘g‘ulistondan import qilinadigan mayda shoxli mollar nasli, vazni va yoshi bo‘yicha talablarni ishlab chiqib, hududlar va tadbirkorlarga yetkazsin.
17. 2025–2026-yillarda O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston o‘rtasida qishloq xo‘jaligi sohasida amalga oshiriladigan chora-tadbirlar bo‘yicha “yo‘l xaritasi” 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
18. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib quyidagilar belgilansin:
(a) qishloq xo‘jaligi vaziri I. Abdurahmonov – Mo‘g‘ulistonda sabzavot va poliz ekinlarini yetishtirish hamda agrar sohada ilmiy hamkorlikni samarali yo‘lga qo‘yishga;
(b) qishloq xo‘jaligi vaziri I. Abdurahmonov va Veterinariya qo‘mitasi raisi B. Norqobilov – Mo‘g‘ulistondan O‘zbekistonga import qilinadigan mayda shoxli mollarni olib kelish havo transporti xarajatining bir qismini qoplab berishga;
(v) Veterinariya qo‘mitasi raisi B. Norqobilov:
(i) Mo‘g‘ulistondan mayda shoxli mollarni O‘zbekistonga import qilish hamda naslchilik va seleksiya ishlarini rivojlantirish orqali ularning sonini mahalliy sharoitga moslashtirgan holda 2029-yil yakuniga qadar 1 mln boshga yetkazish;
(ii) Mo‘g‘ulistondan olib kelinadigan mayda shoxli mollarni mahalliy sharoitga moslashtirish, ularni ko‘paytirish bo‘yicha choralarning natijadorligi, taqdim etilgan imtiyozlarning samaradorligi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga har oy yakuni bilan hisobot kiritib borishga;
(g) O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi direktori I. Ergashev – Mo‘g‘ulistonga meva-sabzavot va oziq-ovqat mahsulotlari eksporti hajmini keskin oshirishga;
(d) Savdo-sanoat palatasi raisi D. Vaxobov – Mo‘g‘ulistondan O‘zbekistonga import qilinadigan mayda shoxli mollarning junini qayta ishlashga.
19. Qaror ijrosi uchun mas’ul vazirlik va idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish hamda nazorat qilish Bosh vazir o‘rinbosari J.A. Xodjayev zimmasiga yuklansin.

В целях обеспечения своевременной и полноценной реализации задач, определенных в сельскохозяйственной и продовольственной сферах в рамках договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан в Монголию 24–25 июня текущего года, постановляю:
1. Определить основными показателями мер, реализуемых в сельскохозяйственной и продовольственной сферах в 2025–2026 годах между Узбекистаном и Монголией:
(а) ввоз из Монголии в Узбекистан 100 тысяч голов мелкого рогатого скота и доведение их поголовья к концу 2029 года до 1 млн путем их разведения в местных условиях с помощью селекционно-племенных работ;
(б) организацию поэтапной переработки шерсти и кашемира, а также производства готовой продукции;
(в) принятие мер по увеличению в 10 раз объема экспорта плодоовощной и продовольственной продукции в Монголию с его ежегодным ростом;
(г) налаживание между Узбекистаном и Монголией обмена опытом и повышения квалификации специалистов в сфере производства сельскохозяйственной продукции.
II. Государственная поддержка импорта мелкого рогатого скота из Монголии
2. Установить, что при импорте мелкого рогатого скота из Монголии в Узбекистан в период с 1 августа 2025 года по 31 декабря 2027 года субъектам предпринимательства:
(а) на транспортировку воздушным транспортом компенсируются 50 процентов затрат за счет Государственного бюджета. При этом средства, необходимые на расходы, предусмотренные настоящим подпунктом, финансируются в рамках средств, выделенных в параметрах Государственного бюджета Министерству сельского хозяйства для покрытия части расходов на закупку импортируемых из зарубежных государств племенного скота, овец и коз, маточного поголовья рыб и цыплят животноводческими хозяйствами;
(б) предоставляется возможность отсрочки срока уплаты налога на добавленную стоимость без платежного обеспечения и без начисления процентов.
3. Министерству экономики и финансов за счет пересмотра других расходов предусмотреть в параметрах Государственного бюджета на 2027 год расходы по компенсации платежей, указанных в подпункте «б» пункта 2 настоящего постановления.
4. Согласиться с предложениями Центрального банка, Министерства экономики и финансов, Министерства сельского хозяйства, предусматривающими при импорте мелкого рогатого скота из Монголии в Узбекистан:
(а) выделение субъектам предпринимательства кредитных средств международных финансовых институтов, привлеченных в направлении животноводства, на срок 5 лет, включая льготный период 2 года, по ставке 10 процентов годовых (из них маржа банка – 3 процента). При этом расходы коммерческих банков, связанные с выделением на льготных условиях кредитов, предусмотренных настоящим подпунктом, покрываются за счет соразмерного снижения дивидендов, выплачиваемых в Государственный бюджет;
(б) определение для кредитных средств, выделяемых субъектам предпринимательства, имущественного залогового обеспечения до 50 процентов с использованием страхового механизма.
5. Комитету ветеринарии и развития животноводства (далее – Комитет ветеринарии) предоставить право оказания финансового содействия субъектам предпринимательства при поставке из Монголии мелкого рогатого скота за счет средств Фонда развития ветеринарной службы и животноводства на основе поручительства Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей с условием возврата данных средств в месячный срок.
6. Утвердить распределение мелкого рогатого скота, импортируемого из Монголии в Узбекистан, в разрезе регионов согласно приложению № 1.
7. Хокимам Бухарской, Джизакской, Наманганской, Навоийской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской и Ташкентской областей в недельный срок сформировать и представить в Комитет ветеринарии список предпринимателей, располагающих землями с наличием кормовой базы, животноводческими комплексами и специалистами (ветеринарами) для выращивания мелкого рогатого скота.
8. Определить, что на основании решения Республиканской комиссии по организации эффективного использования и охраны пастбищных земель, дальнейшему развитию сфер каракулеводства, кожевенной и шерстяной промышленности земли, находящиеся на балансе Каракалпакского, Бухарского, Джизакского, Кашкадарьинского, Навоийского, Самаркандского и Сурхандарьинского пастбищных хозяйств, предоставляются субъектам предпринимательства, импортировавшим не менее 1 000 голов мелкого рогатого скота из Монголии в Узбекистан, напрямую в аренду на следующих условиях:
(а) увеличение импортированного поголовья мелкого рогатого скота путем развития селекционно-племенных работ;
(б) организация на пастбищах посева таких видов кормовых растений, как изень, терескен, кейреука, камфоросма, галатамус, бурачок, саксаул белый (черный).
III. Организация работ по экспорту плодоовощной и продовольственной продукции в Монголию
9. Агентству по карантину и защите растений совместно с Министерством инвестиций, промышленности и торговли, Торгово-промышленной палатой в 2025–2026 годах:
(а) организовать в крупных торговых центрах Монголии ярмарки «Продукция Узбекистана», а также осуществить экспорт сельскохозяйственной продукции из Узбекистана с дальнейшим реэкспортом ее в другие государства;
(б) организовать на крупных торговых площадках города Улан-Батора стенд продукции Узбекистана;
(в) открыть Узбекско-Монгольский торговый дом;
(г) организовать визит в Узбекистан делегации Монголии в составе представителей предприятий-импортеров с проведением бизнес-встреч.
IV. Организация производства комбинированной пряжи и полотна из тонкой шерсти
10. Согласиться с предложениями Торгово-промышленной палаты, Ассоциации «Узтукимачиликсаноат» и Министерства сельского хозяйства, предусматривающими:
(а) централизованный ввоз до конца 2025 года из Монголии посредством АО «Узсаноатэкспорт» тонкой шерсти и кашемира для производства комбинированной пряжи и полотна на текстильных фабриках Узбекистана на первоначальном этапе в порядке эксперимента. При этом АО «Компания по развитию торговли» выделяет средства на эти цели акционерному обществу «Узсаноатэкспорт» на основании его заявки в установленном порядке;
(б) организацию до конца 2026 года предприятия по переработке шерсти с повышением на предприятиях по производству кашемира и текстильных предприятиях Монголии отечественными специалистами квалификации по переработке шерсти, получаемой от мелкого рогатого скота, импортированного из Монголии.
V. Обмен опытом и организация повышения квалификации в сфере производства сельскохозяйственной продукции
11. Агентству по развитию агропромышленности до конца 2026 года осуществить поставку в Монголию 10 тысяч штук морозостойких и высокоурожайных саженцев фруктовых деревьев вместе с технологиями капельного орошения и оказать содействие созданию на 15 гектарах земельной площади современного промышленного интенсивного сада. При этом закупка фруктовых саженцев и технологий капельного орошения, а также покрытие расходов на их поставку в Монголию производится ООО «Агросаноат инноваторлари» при Агентстве по развитию агропромышленности за счет средств Государственного целевого фонда по развитию и поддержке агропромышленности.
12. Министерству сельского хозяйства начиная с 2026/2027 учебного года обеспечить внедрение между Ташкентским государственным аграрным университетом и Монгольским университетом естественных наук совместных образовательных программ по специальностям магистратуры.
VI. Организация, обеспечение и контроль исполнения постановления
13. Заместителям Премьер-министра Кучкарову Д. и Ходжаеву Ж. в двухмесячный срок в целях финансирования достигнутых между Узбекистаном и Монголией договоренностей и проектов, а также обеспечения субъектов предпринимательства оборотными средствами внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложение о привлечении низкопроцентных средств в Фонд развития промышленности в эквиваленте 50 млн долларов США и Фонд содействия торговле – 50 млн долларов США с условием возврата в срок до 31 декабря 2030 года.
14. Кабинету Министров (Ходжаев) в двухнедельный срок согласно пунктам 2 и 4 настоящего постановления утвердить:
(а) временный порядок компенсации за счет Государственного бюджета 50 процентов расходов транспортировки воздушным транспортом;
(б) временный порядок по оказанию финансового содействия субъектам предпринимательства для ввоза мелкого рогатого скота из Монголии за счет средств Фонда развития ветеринарной службы и животноводства.
15. Министерству транспорта в десятидневный срок:
(а) совместно с Комитетом ветеринарии принять меры по ввозу мелкого рогатого скота из Монголии в Узбекистан воздушным транспортом;
(б) совместно с Агентством по карантину и защите растений принять меры по организации экспорта сельскохозяйственной продукции из Узбекистана в Монголию воздушным транспортом.
16. Комитету ветеринарии в недельный срок разработать требования к породе, весу и возрасту мелкого рогатого скота, импортируемого из Монголии, с обеспечением их доведения в регионы и предпринимателям.
17. Утвердить «Дорожную карту» по реализации мер в сфере сельского хозяйства между Узбекистаном и Монголией в 2025–2026 годах согласно приложению № 2.
18. Возложить персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления на:
(а) министра сельского хозяйства Абдурахмонова И. – за выращивание в Монголии овощных и бахчевых культур, а также эффективную организацию научного сотрудничества в аграрной сфере;
(б) министра сельского хозяйства Абдурахмонова И. и председателя Комитета ветеринарии Норкобилова Б. – за покрытие части расходов по ввозу мелкого рогатого скота, импортируемого из Монголии в Узбекистан, воздушным транспортом;
(в) председателя Комитета ветеринарии Норкобилова Б.:
(i) за доведение до конца 2029 года поголовья мелкого рогатого скота до 1 млн посредством его импорта из Монголии в Узбекистан и развития селекционно-племенной работы с адаптацией поголовья к местным условиям;
(ii) за внесение по итогам каждого месяца в Администрацию Президента Республики Узбекистан отчета о результативности мер по адаптации к местным условиям мелкого рогатого скота, ввозимого из Монголии, разведению мелкого рогатого скота, а также эффективности предоставляемых льгот;
(г) директора Агентства по карантину и защите растений Эргашева И. – за значительное увеличение объема экспорта плодоовощной и продовольственной продукции в Монголию;
(д) председателя Торгово-промышленной палаты Вахабова Д. – за переработку шерсти мелкого рогатого скота, импортируемого из Монголии в Узбекистан.
19. Осуществление координации и контроля за деятельностью министерств и ведомств, ответственных за исполнение настоящего постановления, возложить на заместителя Премьер-министра Ходжаева Ж.А.