Mazkur hudud Beshqo‘rg‘on va Tirsakobod mahallalari hududida joylashgan bo‘lib, 320 gektar maydonni egallagan. Kichik sanoat zonasi maqomidagi ushbu majmua Prezidentning 2023-yil 3-iyuldagi qarori asosida tashkil etilgan. Unga muvofiq, transport, muhandislik-kommunikatsiya va yo‘l infratuzilmasining yaxshilangani sanoat va tadbirkorlik rivojiga zamin yaratdi.
Bu yerda xalqaro standartlarga muvofiq energiya tejamkor, ekologik xavfsiz ishlab chiqarish quvvatlari barpo etildi. Hozirgi kunda bunday korxonalar soni 531 taga yetdi. Ularda yaratilgan ish o‘rinlari soni esa 20 mingtaga yaqinlashdi. Yillik ishlab chiqarish salohiyati ham kam emas – 6 trillion 800 million so‘m. Joriy yilda hududdagi 50 ta korxonada 180 million dollarlik mahsulot eksport qilinadi. Ilgari Chilonzorda hech qachon bunday ko‘rsatkichlar bo‘lmagan.
Davlatimiz rahbari ushbu hududdagi “Tarleplast” korxonasida bo‘lib, ishlab chiqarish jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Ushbu loyihaning umumiy qiymati 25 million dollar. Korxonaga Yevropaning yetakchi kompaniyalaridan 12 turdagi zamonaviy uskunalar keltirib o‘rnatilgan. Natijada bu yerda yiliga 90 ming tonna temir quvur va po‘lat profillar ishlab chiqarish imkoni yaratildi. Bu mahsulotlarni pulga chaqqanda 900 milliard so‘m degani. Korxonada 120 ga yaqin kishi doimiy ish bilan ta’minlandi.
Ahamiyatlisi, yuqori bosimga va tashqi ta’sirlarga chidamli quvurlar turi, hajmi va narxi bo‘yicha raqobatbardosh. Buning tasdig‘ini o‘tgan yili 4 million dollarlik mahsulot Rossiya, Qozog‘iston, Tojikiston va Qirg‘iziston kabi mamlakatlarga eksport qilinganida ham ko‘rish mumkin. Endi sotuv geografiyasi yanada kengaytirish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari mazkur industrial hududda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar ko‘rgazmasini ko‘zdan kechirdi. Yaqin istiqboldagi sanaot loyihalari taqdimot qilindi.
Jumladan, ko‘p qavatli ishlab chiqarish binosi va monomarkaz tashkil etilishi ko‘zda tutilgan. Buning natijasida hududda yana 100 ta yangi loyiha amalga oshiriladi, qo‘shimcha 3 mingta ish o‘rni yaratiladi. Loyihalar qurilish, farmatsevtika, elektrotexnika, poligrafiya avtomobilsozlik, tikuv-trikotaj va qandolatchilik kabi yo‘nalishlarni qamrab olgan.
Prezidentimiz tadbirkorlar bilan suhbatlashdi. Qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar tayyorlash, ish o‘rinlarini ko‘paytirish hamda xizmatlarni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Растет промышленный потенциал Чиланзара
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с реализуемыми проектами в промышленной зоне Чиланзарского района столицы.
Малая промышленная зона, расположенная на территории махаллей Бешқуркон и Тирсакобод на площади в 320 гектаров, создана на основании постановления Президента от 3 июля 2023 года. В соответствии с документом были улучшены транспортная, инженерно-коммуникационная и дорожная инфраструктура, что создало условия для развития промышленности и предпринимательства.
Здесь размещены энергоэффективные и экологически безопасные производственные мощности. На сегодняшний день количество таких предприятий достигло 531. Число созданных рабочих мест приближается к 20 тысячам. Годовой производственный потенциал – 6,8 триллиона сумов. В текущем году 50 предприятий планируют экспортировать продукцию на сумму 180 миллионов долларов. Ранее Чиланзар никогда не достигал таких показателей.
Глава государства посетил предприятие "Tarleplast" и ознакомился с производственным процессом.
Общая стоимость проекта составляет 25 миллионов долларов. На предприятии установлено 12 видов современного оборудования от ведущих европейских компаний. Это позволило наладить выпуск 90 тысяч тонн стальных труб и металлических профилей в год. Объем продукции в денежном выражении составляет 900 миллиардов сумов. На предприятии создано около 120 постоянных рабочих мест.
Особенность продукции в том, что трубы выдерживают высокое давление и внешние воздействия, отличаются конкурентоспособностью по ассортименту и цене. Это подтверждает экспорт продукции на сумму 4 миллиона долларов в Россию, Казахстан, Таджикистан и Кыргызстан в прошлом году. Планируется дальнейшее расширение географии поставок.
Президент также осмотрел выставку продукции, производимой в данной индустриальной зоне, и ознакомился с презентацией перспективных промышленных проектов.
В частности, планируется строительство многоэтажного производственного корпуса и создание моноцентра. В результате в промзоне будет реализовано еще 100 новых проектов и создано дополнительно 3 тысячи рабочих мест. Проекты охватывают такие направления, как строительство, фармацевтика, электротехника, полиграфия, автомобилестроение, швейно-трикотажное и кондитерское производство.
Глава государства пообщался с предпринимателями и дал рекомендации по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью, созданию новых рабочих мест и развитию сферы услуг.