Bu safargi yo‘nalish Shayxontohur va Chilonzor tumanlarini qamrab oldi. Ularni Bunyodkor ko‘chasi bog‘lab turadi. Ushbu markaziy ko‘chada san’at va madaniyat maskanlari, turli idoralar, ko‘p qavatli uylar, supermarket va restoranlar joylashgan. Bu salohiyatdan foydalanib, uning 1,5 kilometr qismi xizmat ko‘rsatish va gastroturizm ko‘chasiga aylantirildi.
Davlatimiz rahbari jamoatchilik vakillari bilan birga bu yerdagi sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Yo‘l bo‘yi obod qilingan. Ajoyib landshaft dizayni, favvoralar, turfa chiroqlar hududga yanada ko‘rk bag‘ishlagan. Odamlar sayr qilishi, ovqatlanishi, mazmunli dam olishi uchun barcha qulayliklar yaratilgan.
Shu maqsadda bu yerdagi 90 ta tadbirkorlik subyekti tun-u kun ishlash tartibiga o‘tkazildi. Shundan 45 ta korxona yangi tashkil etildi. 500 kishi ish bilan ta’minlandi.
Ko‘chaga yondosh hududdagi Kamolon, Yangi Kamolon va Kamolon darvoza mahallalarida 18 mingga yaqin aholi yashaydi. Bu o‘zgarishlar, avvalo, shu insonlar turmushida seziladi. Qolaversa, hozir bu joyga yiliga 255 ming mehmon tashrif buyurmoqda. Endi ularning sonini yiliga 1 millionga yetkazish uchun sharoit bor.
So‘nggi yillarda yurtimizda turizm sohasida 2 mingdan ortiq yangi tadbirkor ish boshladi. O‘tgan yili xorijiy sayyohlar tashrifi ilk bor 10 milliondan oshdi. Hududlarda sayohat va servis infratuzilmasi yaxshi rivojlanayapti. Turizm qishloqlari, mehmon uylari, gastronomik ko‘chalar qo‘llab-quvvatlanayati.
Poytaxtimizning Mirobod, Olmazor, Chilonzor, Yakkasaroy, Yangihayot tumanlarida shunday gavjum ko‘chalar tashkil etilgan. Bunyodkor ko‘chasi mazkur turizm halqasining bir qismi bo‘ladi. Umuman, Toshkent shahrida 26 ta ko‘chani tun-u-kun ishlaydigan gavjum ko‘chaga aylantirish, 24 soat ishlaydigan savdo nuqtalarini mingtaga ko‘paytirish rejalashtirilgan.

Гастротуризм меняет облик улицы Бунёдкор
Президент Шавкат Мирзиёев знакомится с ходом созидательной работы, условиями жизни населения и деятельностью промышленных предприятий в городе Ташкенте.
На этот раз маршрут охватил Шайхантахурский и Чиланзарский районы, соединенные улицей Бунёдкор. На этой одной из главных улиц столицы расположены крупные культурные и художественные учреждения, различные административные здания, дома, супермаркеты и рестораны. Недавно 1,5-километровый участок улицы был преобразован в зону обслуживания и гастрономического туризма.
Глава государства вместе с представителями общественности осмотрел условия, созданные на этом отрезке. Вдоль дороги проведено благоустройство, установлены декоративные элементы ландшафтного дизайна, фонтаны и освещение. Словом, созданы условия для прогулок, питания и содержательного отдыха.
С этой целью 90 объектов предпринимательства перешли на круглосуточный режим работы. Из них 45 предприятий – новые заведения. В результате создано 500 рабочих мест.
В прилегающих к улице махаллях Камолон, Янги Камолон и Камолон Дарвоза проживают около 18 тысяч человек. Изменения в первую очередь повлияют на улучшение условий жизни именно для них. Кроме того, в настоящее время это место ежегодно посещают 255 тысяч туристов. Теперь созданы условия для увеличения этого показателя до 1 миллиона человек в год.
За последние годы в сфере туризма в стране начали свою деятельность более 2 тысяч новых предпринимателей. В прошлом году количество иностранных туристов впервые превысило 10 миллионов человек. Туристическая и сервисная инфраструктура в регионах динамично развивается, активно поддерживаются туристические деревни, гостевые дома и гастрономические улицы.
Подобные оживленные улицы уже созданы в Мирабадском, Алмазарском, Чиланзарском, Яккасарайском и Янгихаётском районах столицы. Улица Бунёдкор станет частью этой туристической сети. В целом в Ташкенте планируется преобразовать 26 улиц в круглосуточные зоны, а также увеличить количество заведений с таким графиком работы до 1 тысячи.