Bu safargi yo‘nalish Shayxontohur va Chilonzor tumanlarini qamrab oldi. Ularni Bunyodkor ko‘chasi bog‘lab turadi. Ushbu markaziy ko‘chada san’at va madaniyat maskanlari, turli idoralar, ko‘p qavatli uylar, supermarket va restoranlar joylashgan. Bu salohiyatdan foydalanib, uning 1,5 kilometr qismi xizmat ko‘rsatish va gastroturizm ko‘chasiga aylantirildi.
Davlatimiz rahbari jamoatchilik vakillari bilan birga bu yerdagi sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Yo‘l bo‘yi obod qilingan. Ajoyib landshaft dizayni, favvoralar, turfa chiroqlar hududga yanada ko‘rk bag‘ishlagan. Odamlar sayr qilishi, ovqatlanishi, mazmunli dam olishi uchun barcha qulayliklar yaratilgan.
Shu maqsadda bu yerdagi 90 ta tadbirkorlik subyekti tun-u kun ishlash tartibiga o‘tkazildi. Shundan 45 ta korxona yangi tashkil etildi. 500 kishi ish bilan ta’minlandi.
Ko‘chaga yondosh hududdagi Kamolon, Yangi Kamolon va Kamolon darvoza mahallalarida 18 mingga yaqin aholi yashaydi. Bu o‘zgarishlar, avvalo, shu insonlar turmushida seziladi. Qolaversa, hozir bu joyga yiliga 255 ming mehmon tashrif buyurmoqda. Endi ularning sonini yiliga 1 millionga yetkazish uchun sharoit bor.
So‘nggi yillarda yurtimizda turizm sohasida 2 mingdan ortiq yangi tadbirkor ish boshladi. O‘tgan yili xorijiy sayyohlar tashrifi ilk bor 10 milliondan oshdi. Hududlarda sayohat va servis infratuzilmasi yaxshi rivojlanayapti. Turizm qishloqlari, mehmon uylari, gastronomik ko‘chalar qo‘llab-quvvatlanayati.
Poytaxtimizning Mirobod, Olmazor, Chilonzor, Yakkasaroy, Yangihayot tumanlarida shunday gavjum ko‘chalar tashkil etilgan. Bunyodkor ko‘chasi mazkur turizm halqasining bir qismi bo‘ladi. Umuman, Toshkent shahrida 26 ta ko‘chani tun-u-kun ishlaydigan gavjum ko‘chaga aylantirish, 24 soat ishlaydigan savdo nuqtalarini mingtaga ko‘paytirish rejalashtirilgan.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the improvement work, living conditions of the population and activities of the industrial enterprises in the city of Tashkent.
This time the route covered Shaykhantakhur and Chilanzar districts connected with Bunyodkor street. This one of the main capital’s streets accommodates large cultural and art facilities, various administrative buildings, houses, supermarkets and restaurants. Recently a 1.5 kilometer section of the street has been transformed into a service and gastronomic tourism zone.
The Head of state together with the public representatives reviewed the conditions created in this zone. Improvement works were conducted, decorative elements of the landscape design, fountains and lighting were installed along the road. Generally, conditions for walks, food and meaningful leisure were created.
With this aim, 90 objects of entrepreneurship switched to round the clock operations. 45 enterprises among them – new facilities. As a result 500 working places were created.
Around 18 thousand people live in Kamolon, Yangi Kamolon and Kamolon Darvoza mahallas adjacent to the street. The changes will primarily affect the improvement of the living conditions for them.
Additionally, currently this place is visited by 255 thousand tourists. Now conditions are created to increase this indicator to 1 million people per year.
In the past years over 2 thousand new entrepreneurs have started operations in the sphere of tourism in our country. Last year the number of foreign tourists exceeded 10 million people for the first time.
Tourism and service infrastructure in the regions is dynamically developing, tourism villages, guest houses and gastronomic streets are being actively supported.
Similar lively streets are already created in Mirabad, Almazar, Chilanzar, Yakkasaray and Yangihayot districts of the capital. Bunyodkor street will become a part of this tourism network. Overall, it’s planned to transform 26 streets in round the clock zones in Tashkent, as well as increase the number of enterprises with this working schedule to 1 thousand.