Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 9-iyul kuni yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash, infratuzilmasini yaxshilash va tirbandliklarni kamaytirish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Hududlarda bu borada muayyan ishlar qilinmoqda. So‘nggi yillarda yo‘l qurilishi va ta’mirlashga 61 trillion so‘m ajratilgan. Bu – 2017-yilgacha berilgan mablag‘lardan 3,5 barobar ko‘p.
Onlayn murojaat tizimi ishga tushib, yo‘l harakati xavfsizligi bo‘linmalariga keladiganlar 50 foizga kamaydi. Sohadagi 3 ming 365 nafar xodim elektron planshet va bodikamera bilan ta’minlandi. Qoidabuzarliklarni sun’iy intellekt asosida saralash va qaror chiqarish amaliyoti joriy qilindi. Shaharlarda jamoat transporti uchun maxsus yo‘laklar ajratildi.
O‘tgan oyda ham haydovchilarga qator yengilliklar joriy etildi. Jumladan, birinchi marta huquqbuzarlik qilganlarni jazolash emas, ogohlantirish yo‘lga qo‘yildi. Yo‘l chiziqlarini bosish holatlarini kamera orqali fiksatsiya qilish bekor qilindi. Jamoat transporti uchun mo‘ljallangan qatorlarda kechqurun boshqa haydovchilar ham yurishiga ruxsat berildi. Shaharlarda yo‘llarni kunduzi ta’mirlash taqiqlandi. Radar bor joyda yo‘l belgisini o‘rnatish majburiy bo‘ldi.
Lekin sohada hali dolzarb masalalar ko‘p. Birinchi navbatda yo‘l-transport hodisalari. O‘tgan yili 9 ming 364 ta shunday hodisa sodir bo‘lgan. Ularda qariyb 9 ming fuqaro jarohat olgan. Eng achinarlisi, 2 ming 203 nafar odam halok bo‘lgan.
– Har to‘rtinchi avariyada bir kishi yoki kuniga o‘rtacha olti kishi vafot etayotgani barchani qattiq tashvishga solishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Harakat xavfsizligi, eng avvalo, yo‘llarning holati va qulayligiga bog‘liq. Ko‘plab tumanlarda yo‘l infratuzilmasi yaxshilanib, avtohalokatlar ehtimoli kamaytirilgan. Lekin 20 ta hududda yo‘l-transport hodisalari soni yuqoriligicha qolmoqda. Umuman, yurtimizda bunday hodisalar oqibatidagi zarar yalpi ichki mahsulotga nisbatan o‘rtacha 0,4 foizni tashkil qilayapti.
Shu bois yig‘ilishda “Xavfsiz yo‘l” milliy dasturi boshlanishi ma’lum qilindi. Buning uchun “Xavfsiz yo‘l va xavfsiz piyoda” respublika jamg‘armasi faoliyati qayta tashkil qilinib, hukumat bo‘ysunuviga o‘tkaziladi. Bu yil unga barcha manbalar hisobidan 400 milliard so‘m tushishi hisob-kitob qilingan.
Shuningdek, har bir viloyatda jamg‘armaning alohida hisob raqami bo‘ladi. Ichki ishlar tizimidagi yo‘l belgilari va svetofor o‘rnatish, yo‘l chiziqlari chizishga mas’ul korxonalar ham viloyat tasarrufiga o‘tkaziladi.
Jamg‘armaning faoliyati shaffof bo‘ladi, unga viloyat YHXB va yo‘l boshqarmasi boshliqlari, jamoatchilik vakillari kiradi. Jamg‘arma mablag‘lari, birinchi navbatda, avariya o‘choqlari bo‘lgan xavfli joylarni tartibga olishga yo‘naltiriladi. Bu ishlar hozirda xavfli bo‘lib qolayotgan 175 kilometr uzunlikdagi 23 ta magistral yo‘l uchastkasidan boshlanadi.
Barcha tumanlarda yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha alohida jamg‘armalar ham tashkil qilingan. Endi yo‘llar bo‘yicha aholi fikrini o‘rganadigan elektron portal ishga tushiriladi. Odamlar u orqali qayerga belgi, piyoda yo‘lagi va svetofor kerakligi haqida ovoz berishi mumkin bo‘ladi. Yakunda portalga qilingan ishlarning video va fotolari ham qo‘yiladi, buni aholi baholaydi.
Bu imkoniyatlardan foydalanib, yo‘llarda harakatni yaxshilab, og‘ir halokatlarni keskin kamaytirish vazifasi belgilandi.
Yana bir muammo – hozirda avtomobil yo‘llarida 1 ming 200 dan ortiq qayrilib olish joyi bo‘lsa, shundan faqatgina 146 tasida yer osti va yer ustidan qayrilish mumkin. 10 mingdan ziyod piyoda o‘tish joylarining atigi 154 tasida shunday qulaylik bor.
Shu bois Transport vazirligiga Jahon banki ishtirokida Toshkent – Samarqand – Termiz, Toshkent – vodiy hamda Samarqand – Buxoro yo‘nalishidagi xalqaro yo‘llarni xavfsizlik talablariga mosligini diagnostika qilish topshirildi. Ushbu tahlillar asosida, yo‘llarda qayrilib olish hamda piyodalar o‘tishini xavfsiz qilish, belgilar va chiziqlarni qulaylashtirish loyihalari ishlab chiqiladi.
Yurtimizda shaharlararo jamoat transporti tizimli yo‘lga qo‘yilmagan. Avtobuslar jadval vaqti bo‘yicha emas, balki 40-50 ta yo‘lovchi to‘lganda yurishga o‘rgangan.
Shu bois yig‘ilishda o‘rta va uzoq masofaga qatnaydigan jamoat transportini rivojlantirish choralari belgilandi. Bunda Toshkent shahri va viloyatlararo qatnov bo‘yicha alohida yondashuv bo‘ladi.
Birinchidan, poytaxt jamoat transporti yagona aglomeratsiya tizimiga o‘tib, Toshkent viloyatining barcha tutash hududlarini qamrab oladi. Buning uchun hozirda poytaxt chekkasigacha kelayotgan 20 ta avtobus yo‘nalishi 15-20 kilometrga uzaytiriladi, yana yangi 6 ta marshrut qo‘shiladi. Sentyabrgacha poytaxtga 200 ta, keyingi yili yana mingta avtobus olib kelinadi. Buning natijasida Toshkent shahriga 25 mingta yengil mashina qatnovi kamayishi kutilmoqda.
Ikkinchidan, shaharlar va viloyatlararo jamoat transporti qatnovlari yaxshilanadi. Bu yo‘nalishdagi avtobus va mikroavtobuslar uchun yo‘lovchi boshiga subsidiya beriladi. Avtobuslar uchun utilizatsiya yig‘imidan imtiyoz yana uch yilga uzaytiriladi va bu mikroavtobuslarga ham tatbiq etiladi. Turistik avtobus va mikroavtobuslar uchun bojxona bojidan imtiyoz uch yil davomida jamoat transporti uchun ham qo‘llanadi.
Ma’lumki, tirbandlikning sabablaridan biri – avtomobil to‘xtash joylarining yetishmasligi. Oqibatda Toshkentda ham, boshqa yirik shaharlarda ham haydovchilar mashinasini yo‘l bo‘yiga qo‘yishga majbur. Ayrim vazirlik va idoralar, hokimliklar binosi joylashgan ko‘chalar yopib qo‘yilgan.
Mutasaddilarga bunday holatlarga chek qo‘yib, barcha tashkilot va mahalla ko‘chalaridagi asossiz qo‘yilgan taqiqlovchi belgilarni olib tashlashga ko‘rsatma berildi.
Transport vazirligiga haydovchilar bilan muloqot qilish, ularning muammolarini o‘rganish bo‘yicha elektron platforma tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Yo‘llarda haydovchilik madaniyatini oshirish ham jud dolzarb masala. O‘tgan yili qariyb 20 millionta qo‘pol qoidabuzarlik sodir etilgan. Ayrim haydovchilarda bu surunkali tus olgan.
Endi bunday ashaddiy huquqbuzarlarga qonun kuchini ko‘rsatish maqsadida “Surunkali qoidabuzarlar” dasturi ishga tushiriladi. Qarama-qarshi tomonga harakatlanish, qizil chiroqda o‘tish yoki tezlikni oshirish kabi qoidabuzarliklarni takroran qilganlar uchun bir yilgacha jarimadan chegirma berilmaydi. Bunday huquqbuzarliklar bir oy ichida 10 tadan ko‘p bo‘lsa, olti oygacha haydovchilik guvohnomasidan mahrum qilinadi. Me’yordan 2-3 karra tez yurganlar haydovchilik huquqidan mahrum qilishgacha jazolanishi mumkin.
Ayrim hollarda qoidabuzarlik uchun oradan bir necha oy o‘tgach jarima qo‘llash qarori chiqarilayotgani tushunmovchilik va e’tirozlarga sabab bo‘lmoqda. Endilikda qoidabuzarlik sodir etilgan kundan boshlab bir oyda qaror chiqmasa, haydovchi hech qanday jarima to‘lamasligi belgilandi.
Haydovchilarni tayyorlash bo‘yicha yangi tizim samara bera boshladi. Lekin piyodalar, ayniqsa, yoshlarning bu boradagi bilim va intizomini oshirish zarur. Shu maqsadda maktab va bog‘chalarda harakat xavfsizligi bo‘yicha dasturlar yangilanadi. “Yashil chiroq” musobaqalari qayta tiklanib, respublika g‘oliblariga Prezident sovg‘asi beriladi. Yo‘l harakati qoidalari bo‘yicha video va animatsion kontentlar yaratiladi.

On July 9, a meeting was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev on measures for ensuring road traffic safety, improving infrastructure and decreasing traffic congestion.
Targeted work is being implemented in this field. In the recent years 61 trillion soum were allocated to the construction and reconstruction of roads – this is 3.5 times more compared to the financing volumes before 2017.
An online appeal system was introduced, reducing the number of visits to road safety units by 50 percent. 3,365 road safety officers were provided with electronic tablets and body cameras. The practice of automatic recording of violations and decision-making using artificial intelligence has been introduced. Special lanes for public transport have been organized in cities.
Last month, new relaxations for drivers were also introduced. For example, drivers who violated the rules for the first time are now not fined, but receive a warning. Fixation of crossing road markings by cameras has been canceled. Movement on the lanes for public transport in the evening is allowed. It is forbidden to carry out road works in the daytime. In places where radars are installed, it has become mandatory to place an appropriate road sign.
Nevertheless, there are still many urgent problems in this sphere. Primarily - road accidents. Last year 9,364 such cases were registered, as a result of which almost 9 thousand citizens suffered, and 2,203 people died.
- The fact that every fourth accident kills a person, and on average every day we lose six lives, should be of serious concern to everyone, - said Shavkat Mirziyoyev.
Road safety primarily depends on the condition and convenience of roads. In a number of regions, infrastructure has been improved, which has helped to reduce the number of accidents. However, in 20 regions the level of road accidents remains high. Overall, the damage caused by accidents is estimated at 0.4 percent of the country's GDP.
In this regard, during the meeting, the launch of the National Program “Safe Road” was announced. The "Safe Road and Safe Pedestrian" Fund will be re-established and will be brought under the management of the government. This year the fund, according to preliminary estimates, will receive 400 billion soums from various sources.
A separate financial account of the fund will be opened in each region. Enterprises in the Ministry of internal affairs system responsible for installing road signs, traffic lights and markings will be transferred to regional subordination.
The activity of the fund will be transparent - it will consist of heads of territorial road safety departments, road services and representatives of the public. First of all, the funds will be allocated for the elimination of emergency sites. The work will begin with 23 dangerous sections on highways with a total length of 175 kilometers.
Also, separate road funds have been created in all districts. Soon an electronic portal will launch, where residents will be able to indicate places that need installation of signs, traffic lights or crosswalks.
Subsequently, photo and video materials on the implementation of these proposals will be posted on the portal, and residents will be able to evaluate the work.
The goal is to use new opportunities to improve traffic flow and significantly reduce the number of accidents with severe consequences.
Another problem is the lack of turning areas. Although there are more than 1,200 turning places on highways, only 146 of them are in the form of elevated or underground interchanges. Out of more than 10 thousand crosswalks, only 154 have such a solution.
In this regard, the Ministry of transport has been instructed, in cooperation with the World Bank, to carry out diagnostics of compliance of the international highways Tashkent-Samarkand-Termez, Tashkent-Fergana Valley and Samarkand-Bukhara with safety requirements. Based on the analysis, projects will be developed to ensure safe U-turns and crosswalks, as well as to improve the system of signs and markings.
The country's intercity public transportation system is not yet well established. Buses leave not according to the schedule, but after filling up with 40-50 passengers.
Therefore, the meeting identified measures to develop public transportation serving medium and long-distance routes. In particular, a special approach will be applied for Tashkent and interregional routes.
First, the capital's public transport will switch to a single agglomeration system covering all adjacent districts of Tashkent region. For this purpose, 20 routes reaching the outskirts of Tashkent will be extended by 15-20 kilometers, and 6 new routes will be opened. The capital will receive 200 buses by September, and another thousand next year. As a result, it is expected to reduce traffic in Tashkent by 25 thousand cars.
Secondly, inter-region bus service will be improved. A subsidy for each passenger will be provided for these transportation services. The privilege on utilization fee for buses will be extended for another three years and extended to minibuses. Customs exemptions for tourist buses and minibuses will also be extended for three years and for all public transportation.
It is known that one of the causes of traffic jams is the lack of parking spaces. Because of this, drivers in Tashkent and other major cities are forced to park their cars along the roadway. Some streets near the buildings of ministries, agencies and khokimiyats were blocked.
Responsible persons have been instructed to eliminate such cases and dismantle all unjustified prohibitive signs on streets near state institutions and mahallas.
The Ministry of transport was instructed to create an electronic platform for dialog with drivers and study their problems.
Improving driving culture also remains an extremely urgent task. Last year, about 20 million gross traffic violations were recorded. For some drivers, this is chronic.
To combat this, a program called “Persistent violators” will be introduced. Those who repeatedly violate the rules - driving in the opposite lane, running a red light or significantly exceeding the speed limit - will not be given a discount on the fine for a year. If a driver commits more than 10 such violations in a month, his driver's license may be revoked for up to six months. For speeding 2-3 times over the speed limit, it is possible to lose the driver's license permanently.
Sometimes the decision on the fine is issued several months after the violation, which causes bewilderment and protests. Now, if more than a month has passed since the violation, the fine will not be applied.
The new driver training system has started to yield results. However, it’s necessary to improve the knowledge and discipline of pedestrians, especially young people. In this regard, road safety programs in schools and kindergartens will be updated. The “Green Light” competitions will be resumed, and the winners in the national stage will be awarded the President's prize. Video content and animation clips on traffic rules will also be created.
During the meeting, information was reported by the responsible persons on the fulfillment of the set tasks.