Prezident Shavkat Mirziyoyev 8-iyul kuni mahallada jinoyatchilikni jilovlash va qonun ustuvorligini ta’minlash chora-tadbirlariga oid taqdimot bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining yil boshidagi birinchi qarori shu masalaga qaratilgan edi. 3-yanvarda imzolangan mazkur qarorda soha idoralari uchun 2025-yilda har bir mahallada huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish ustuvor vazifa etib belgilangandi hamda kriminogen vaziyati og‘ir mahallalarga mas’ul rahbarlar nomma-nom biriktirildi.
O‘tgan olti oyda har bir viloyat, tuman va mahalla bo‘yicha manzilli “yo‘l xaritalari” asosida ijtimoiy profilaktikaning samarali tizimi yo‘lga qo‘yildi, jamoat joylarini raqamlashtirish qamrovi oshirildi, huquq-tartibot oliygohlari tomonidan ilmiy-amaliy o‘rganishlar o‘tkazildi. Alohida e’tibor voyaga yetmaganlar, yoshlar, ayollar va oila-turmush munosabatlari doirasidagi jinoyatchilikni jilovlashga qaratildi. Buning natijasida 5 ming 200 ta mahallada birorta ham jinoyat bo‘lmadi.
Lekin bu borada kriminogen vaziyati og‘ir mahallalar hali ham bor. Profilaktika inspektorlari, tezkor-qidiruv, patrul-post va qo‘riqlash xizmati faoliyatini kuchaytirib, aholi xavfsizligini joylarda ta’minlash shartligi qayd etildi. Butun tizimni pastga tushirib, har bir mahallani “jinoyatchilikdan xoli hudud”ga aylantirish zarurligi ta’kidlandi.
Aholi, ayniqsa, yoshlar o‘rtasida giyohvandlik holatlari ko‘p uchrab turibdi. Bunga qarshi kurashilayotgan, zararli vositalar va laboratoriyalar yo‘q qilinayotgan bo‘lsa-da, muammo to‘la bartaraf bo‘lmagan. Shu bois videokuzatuv kameralari va sun’iy intellektni qo‘llab, giyohvandlik moddalari tarqalishini aniqlash, manbasini tag-tomiri bilan yo‘q qilish kerakligi ko‘rsatib o‘tildi.
Bugungi kundagi yana bir dolzarb muammo – kiberjinoyatchilik. Yurtimizda yil boshidan buyon sodir etilgan jinoyatlarning 42 foizini shu “illat” tashkil qilgan.
Shu jihatdan, O‘zbekiston Prezidentining 2025-yil 30-aprelda imzolangan “Axborot texnologiyalari yordamida sodir etiladigan jinoyatlarga qarshi kurashish faoliyatini yanada kuchaytirishga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori dolzarb ahamiyatga ega bo‘ldi. Undagi vazifalarni to‘la amalga oshirib, kiberjinoyatlarning oldini olish, aholining bu boradagi bilimi va ogohligini kuchaytirish, to‘lov tizimlarida mijozlarining manfaati va moliyaviy xavfsizligini ta’minlash zarurligi aytildi.
Soha xodimlarining bilim va malakasini oshirish – zamon talabi. Shu bois Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi faoliyatini takomillashtirish ko‘zda tutilgan. Jumladan, unga qabul kvotasini bosqichma-bosqich oshirish, yangi yo‘nalishlar ochish va dual ta’limni rivojlantirish rejalashtirilmoqda.
Davlatimiz rahbari ta’lim va malaka dasturlarini zamonaviy xavf-xatarlarga moslashtirish, xodimlarning jangovar va ruhiy shayligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Ichki ishlar tizimi prokuratura va boshqa huquq-tartibot idoralari bilan uzviy ish olib bormoqda. Xususan, respublikadagi kriminogen vaziyat kundalik tahlil qilinib, manzilli nazorat tadbirlari o‘tkazilyapti. Har bir jinoyatning sabablari o‘rganilib, qayta takrorlanmasligi choralari ko‘rilmoqda. Muqaddam sudlangan yoki ma’muriy nazoratdagi insonlarning ijtimoiy sharoitlarini yaxshilashga ko‘maklashilmoqda.
Huquq-tartibot idoralari ishining o‘zaro muvofiqligi va tezkorligi kuchaytirib, qonunbuzilishlarning asl omillarini o‘z vaqtida aniqlash, jinoyatchilikni keskin kamaytirish bo‘yicha qo‘shimcha vazifalar belgilandi. Mamlakatimizdagi tinchlik-osoyishtalik va qonun ustuvorligi iqtisodiyot rivoji, aholi farovonligining muhim sharti ekani ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 8 июля ознакомился с презентацией по мерам предотвращения преступлений в махаллях и обеспечению верховенства закона.
Первое постановление главы государства в текущем году было посвящено именно этой проблематике. В документе, подписанном 3 января, перед правоохранительными органами была поставлена приоритетная задача — в 2025 году обеспечить своевременное предотвращение правонарушений в каждой махалле. За каждой махаллей с тяжелой криминогенной обстановкой были закреплены ответственные руководители.
За прошедшие шесть месяцев в каждом регионе, районе и махалле была внедрена эффективная система социальной профилактики на основе адресных «дорожных карт». Расширена цифровизация мониторинга обстановки в общественных местах, а также проведены научно-практические исследования силами высших учебных заведений, входящих в систему правопорядка. Особое внимание уделено профилактике преступности среди несовершеннолетних, молодежи, женщин и в сфере семейно-бытовых отношений. В результате в 5 200 махаллях не зафиксировано ни одного преступления.
Тем не менее, в ряде махаллей по-прежнему сохраняется тяжелая криминогенная обстановка. Было подчеркнуто, что необходимо усилить работу инспекторов профилактики, сотрудников уголовного розыска, патрульно-постовой службы и службы охраны, чтобы обеспечить безопасность населения. Указано на необходимость «спустить всю систему вниз» и превратить каждую махаллю в территорию, свободную от преступности.
Отдельное внимание было уделено случаям незаконного оборота наркотиков, особенно среди молодежи. Несмотря на активную борьбу с ними, уничтожение наркотических веществ и подпольных лабораторий, проблема до конца не устранена. В этой связи подчеркнута необходимость использования видеонаблюдения и искусственного интеллекта для выявления распространения наркотических веществ и ликвидации источников их появления.
Одной из наиболее актуальных проблем сегодняшнего дня названа киберпреступность. На ее долю с начала года пришлось 42 процента всех преступлений, совершенных в стране.
В этом контексте особо отмечена значимость постановления Президента Узбекистана от 30 апреля 2025 года "О мерах, направленных на дальнейшее усиление деятельности по борьбе с преступлениями, совершаемыми с помощью информационных технологий". В документе указано на необходимость предотвращения киберпреступлений, повышения уровня знаний и осведомлённости населения в этой области, а также обеспечения интересов клиентов и финансовой безопасности в платёжных системах.
Повышение уровня знаний и квалификации сотрудников – требование времени. В связи с этим планируется усовершенствовать деятельность Академии МВД: поэтапно увеличить квоту приема, открыть новые направления и развивать дуальное обучение.
Глава государства дал указания адаптировать образовательные и квалификационные программы к современным вызовам и угрозам, а также повысить боевую и психологическую подготовку сотрудников.
Система внутренних дел тесно взаимодействует с прокуратурой и другими органами правопорядка. В частности, криминогенная обстановка в стране ежедневно анализируется, проводятся адресные надзорные меры. Изучаются причины каждого преступления, принимаются меры по недопущению их повторения. Оказывается помощь в улучшении социальных условий лицам, ранее судимым или находящимся под административным надзором.
Определены дополнительные задачи по усилению координации и оперативности работы органов правопорядка, своевременному выявлению коренных причин правонарушений и резкому снижению уровня преступности. Подчеркнуто, что мир и спокойствие в стране, обеспечение верховенства закона – важнейшие условия для развития экономики и благосостояния населения.