O‘tgan yil 31-dekabrda Jizzax viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni jadallashtirish bo‘yicha Prezident qarori qabul qilinib, zarur masalalar hal etib berilgan edi. Xususan, unda 2025-yilda 2 milliard dollar investitsiya jalb etish, eksportni 285 million dollarga yetkazish, 168 ming odamni ishli qilish chora-tadbirlari belgilangandi.
Bu vazifalar birin-ketin bajarilmoqda. O‘tgan olti oyda Jizzaxda sanoat, servis va qishloq xo‘jaligida 200 ta loyiha ishga tushdi. Viloyatga 662 million dollar investitsiya kirib keldi.
Lekin Do‘stlik, Zafarobod, Paxtakor, Mirzacho‘l tumanlari bu borada ancha orqada qolayapti. Shu bois yangi loyihalarni avvalo shu tumanlarga joylashtirib, odamlarni ishli qilish zarur.
So‘nggi vaqtlarda viloyatda 250 million dollarlik yirik turizm majmualari ishga tushgani natijasida bir yilda sayyohlar oqimi 2 karra oshdi. Buni yanada oshirish uchun hamma sharoit bor.
Yana bir katta imkoniyat – yer. Jizzaxda 1 million 300 ming gektar qishloq xo‘jaligi yerlari bo‘lgani bilan atigi 40 foizida ekin ekilayapti. Bir gektarga to‘g‘ri keladigan o‘rtacha daromad ham boshqa viloyatlarga nisbatan kam. Aslida, yerdan samarali foydalanib, oziq-ovqat mahsulotlari va chorva ozuqasini ko‘paytirish mumkin.
Davlatimiz rahbarining tashabbusiga muvofiq, Jizzax viloyatida ham mutasaddilar, soha mutaxassislari va yetakchi tadbirkorlardan iborat “Islohotlar shtabi” tuzildi.
Yig‘ilishda mazkur shtab tomonidan tayyorlangan yangi loyihalar taqdimot qilindi. Unga ko‘ra, umumiy qiymati 520 million dollarlik 200 ta loyiha shakllantirilgan. Ularning natijasida 12 mingta ish o‘rni, byudjetga qo‘shimcha 120 milliard so‘m tushum, 100 million dollarlik eksport imkoniyati yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Prezidentimiz loyihalarning iqtisodiy asosi va bozor talabi bilan qiziqdi. Hokimlar va “Islohotlar shtabi” birgalikda ishlab, sanoat, qishloq xo‘jaligi, turizm va xizmat sohalarida “katta sakrash” qilishi kerakligi ta’kidlandi. Shunda Jizzax viloyati investitsiya, ish o‘rni, aholi daromadi va eksport eng tez o‘sayotgan hududlardan biriga aylanadi.

On July 7, President Shavkat Mirziyoyev reviewed the report on the effectiveness of reforms, progress of work in the districts of Jizzakh region and resolution of problems concerning the population.
On December 31 last year, a decree of the President on accelerated socio-economic development of Jizzakh oblast was adopted, which identified priority measures. In particular, for 2025 it is planned to attract $2 billion in investments, increase exports to $285 million and provide employment for 168 thousand people.
These tasks are being gradually fulfilled. Over the past six months, 200 projects in industry, services and agriculture were implemented in the region. The inflow of investments amounted to $662 million.
However, Dustlik, Zafarabad, Pakhtakor and Mirzachul districts are significantly lagging behind the region-wide growth rates. In this regard, the President emphasized the need to locate new projects primarily in these districts in order to create jobs.
In recent months, large tourist complexes worth $250 million have been put into operation in the region, resulting in a twofold increase in the flow of tourists. All conditions are in place for further growth in this indicator.
Another important resource is land capacity. Although the region has 1.3 million hectares of agricultural land, only 40 percent of it is used for crops. In addition, the average income per hectare of land is lower than in other regions. With the rational use of land, it is possible to significantly increase the production of food and fodder for livestock.
At the initiative of the President, a “reform headquarters” was also established in Jizzakh region, which included representatives of the authorities, specialized specialists and leading entrepreneurs.
A package of new projects prepared by the headquarters was presented at the meeting. According to the plan, it is envisaged to implement 200 projects with a total cost of $520 million. Their implementation will create 12 thousand jobs, provide additional budget revenues of 120 billion soums and achieve export potential of $100 million.
The Head of State inquired about the economic feasibility and market demand for the projects. It was emphasized that khokims and headquarters should operate harmoniously, achieving a qualitative leap in industry, agriculture, tourism and services. In this case, it was pointed out at the meeting that Jizzakh region will become one of the fastest developing regions in terms of investment attraction, job creation, growth of income of population and export.