4-iyul kuni Xonkendi shahridagi Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston-Pokiston strategik sheriklik munosabatlarini qabul qilingan "yo‘l xaritasi" asosida yanada kengaytirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Turli darajalardagi muloqotlar faol kechayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo hajmi, qo‘shma korxonalar va to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar ko‘paymoqda. Karachi va Lahorda savdo uylari tashkil etilgan.
Savdo-iqtisodiyot, investitsiya va transport-kommunikatsiya sohalaridagi kooperatsiya loyihalari va dasturlarini jadallashtirish, shu jumladan Transafg‘on temir yo‘li qurilishini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Joriy yilda o‘tkazilishi rejalashtirilgan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va biznes forumini samarali o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Pokiston yetakchilari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Leaders of Uzbekistan and Pakistan discuss issues of practical implementation of agreements on the highest level
On July 4 on the on the margins of Economic Cooperation Organization summit in the city of Khankendi, a meeting took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of Islamic Republic of Pakistan Shehbaz Sharif.
Topical issues of further expanding and strengthening of Uzbek-Pakistani relations of strategic partnership based on the adopted “road map”.
The active contacts at various levels have been noted with satisfaction. The volumes of trade turnover, number of joint enterprises and direct flight are increasing. Trade houses are created in Karachi and Lahore.
Special attention has been paid to the acceleration of cooperation projects and programs in trade and economic, investment, transport and communication spheres, including promotion of Trans-Afghan railroad construction.
The importance of productive organization of the planned meeting of the Intergovernmental commission and business-forum this year, was noted.