Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2-4 июль кунлари давлат ташрифи билан Озарбайжонда бўлади ва Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) саммитида иштирок этади.
Озарбайжон Ўзбекистоннинг яқин дўсти ва вақт синовидан ўтган ишончли стратегик ҳамкоридир. Икки давлат ўртасидаги дипломатик муносабатлар 1995 йил 2 октябрда ўрнатилган. Ўшандан буён ўзаро ҳурмат ва ишонч руҳида изчил ривожланиб бораётган икки томонлама мулоқот стратегик шериклик ва иттифоқчиликнинг энг юқори поғонасига кўтарилди. Икки давлат раҳбарларининг дўстона ва ўзаро мустаҳкам ишонч асосланган муносабатлари мамлакатларимиз ўрасидаги шерикликни янада ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этмоқда.
2022 йилда Стратегик шерикликни чуқурлаштириш ва кенг қамровли ҳамкорликни ривожлантириш декларацияси ва 2024 йилда Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартнома каби ҳужжатларнинг имзоланиши билан икки томонлама муносабатлар тарихида мутлақо янги саҳифа очилди.
Мунтазам ташрифлар ва олий даражадаги учрашувлар ҳамкорликнинг барча йўналишларида юқори суръатларни белгилаб, ўзаро алоқаларни ривожлантиришнинг ҳаракатлантирувчи кучи бўлиб хизмат қиляпти. Президент Илҳом Алиевнинг 2022 йил июнь ва 2024 йил август ойларида Ўзбекистонга буюрган давлат ташрифлари, шунингдек, Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2023 йил август ойида Озарбайжонга бўлиб ўтган давлат ташрифи икки томонлама муносабатлардаги муҳим воқеалар бўлди. Ушбу ташрифлар давомида сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт, энергетика ва маданий-гуманитар соҳаларни қамраб олган ўнлаб шартномалар имзоланди.
Давлатимиз раҳбари Озарбайжонда бўлиб ўтган турли кўп томонлама форумларда, жумладан Қўшилмаслик ҳаракати Мулоқот гуруҳи ва 2023 йилда БМТнинг Марказий Осиё иқтисодиётлари бўйича махсус дастури (СПЕКА) саммитларида, Туркий давлатлар ташкилоти ва БМТнинг иқлим ўзгариши бўйича конференциясида (CОР29) қатнашди.
Ўз навбатида, Озарбайжон етакчиси 2022 йилда Ўзбекистонда ташкил этилган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Туркий давлатлар ташкилоти ва 2023 йилда Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти саммитларида иштирок этди.
2025 йилнинг 10-11 июнь кунлари Озарбайжон Бош вазири Али Асадов расмий ташриф билан Ўзбекистонда бўлди ва унинг доирасида тўртинчи Тошкент халқаро инвестиция форумида қатнашди.
Икки давлат ўртасидаги сиёсий ҳамкорлик очиқ ва конструктив мулоқот тамойилларига асосланади. Мамлакатларимиз ташқи сиёсат идоралари ўртасидаги мунтазам маслаҳатлашувлар, БМТ, Қўшилмаслик ҳаракати, ТДТ, ИҲТ, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа минтақавий ҳамда халқаро тузилмалар доирасидаги яқин шериклик минтақавий ва глобал ривожланишнинг кўплаб долзарб масалалари бўйича Ўзбекистон ва Озарбайжон позицияларининг ўхшашлигини тасдиқлайди.
Кун тартибида Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти доирасидаги ҳамкорлик алоҳида ўрин тутади. Ўзбекистон 1992 йил 28 ноябрда ИҲТга аъзо бўлди ва мазкур тузилма доирасида бошқа давлатлар билан самарали ҳамкорлик қилмоқда. Савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқаларни кенгайтириш, жаҳон бозорида рақобатбардошликни ошириш, хорижий шериклар билан ишлаб чиқариш кооперациясини чуқурлаштириш, минтақада янги транспорт йўлакларини яратиш, ривожлантириш ва улардан самарали фойдаланиш халқаро ҳамкорликнинг энг муҳим йўналишларидандир.
Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон ИҲТнинг фаол иштирокчиси сифатида логистика йўлакларини, савдо-инвестиция платформаларини ривожлантириш ва минтақада барқарор тараққиётга қаратилган муҳим ташаббусларни илгари сураётгани, улар фаол қўллаб-қувватланаётгани ва муваффақиятли амалга оширилаётганини алоҳида таъкидлаш лозим.
ИҲТ доирасида Ўзбекистон ва Озарбайжон самарали ҳамкорликни намойиш этиб, бир-бирининг ташаббусларини изчил қўллаб-қувватлаб, қўшма лойиҳаларни амалга оширишга ҳисса қўшмоқда, бу эса икки томонлама кун тартибини мазмунан бойитмоқда. 2017 йилдан буён олий даражадаги Ўзбекистон-Озарбайжон мулоқоти фаоллашгани делегациялар алмашинувининг фаоллашувига хизмат қилди. Ўтган саккиз йил давомида энг олий ва юқори даражадаги 150 дан ортиқ ташрифлар амалга оширилди.
Икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва барқарор мазмунли давлатлараро алмашинувнинг муҳим бўғини бўлган парламентлараро мулоқот буни яққол намоён этмоқда. Шунингдек, икки давлат парламентларида фаолият юритаётган дўстлик гуруҳлари ўзаро ишонч, сиёсий мувофиқликни мустаҳкамлаш, кенг кўламли ташаббусларни амалга оширишда қўшма ёндашувларни ишлаб чиқишга хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаеванинг 2025 йил февраль ойида Озарбайжонга ташрифи ва Миллий Мажлис Раиси Соҳиба Гафарованинг шу йил апрель ойида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Парламентлараро Иттифоқнинг 150-Ассамблеясидаги иштироки ҳамкорликнинг муваффақиятли намуналаридир.
Ўзбекистон Президентининг Озарбайжонга давлат ташрифи арафасида Хива шаҳрида икки мамлакат парламентлари раҳбарлари раислигида Биринчи Ўзбекистон-Озарбайжон парламентлараро форуми бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Озарбайжон парламент делегацияларининг халқаро тадбирлардаги ўзаро ташрифлари ва икки томонлама учрашувлари динамикаси томонларнинг ўзаро мулоқотни, шунингдек, минтақавий ва глобал парламентлараро тузилмалар доирасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашдан манфаатдорлигини кўрсатади.
Идоралараро даражадаги ҳамкорлик ҳам фаол ривожланмоқда. Икки мамлакат Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида мунтазам равишда сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказилиб, транспорт маъмуриятлари даражасида яқин мулоқотлар олиб борилмоқда, савдо-иқтисодий алоқалар, саноат кооперацияси мустаҳкамланмоқда.
Ўзбекистон ва Озарбайжон мос равишда Марказий Осиё ва Жанубий Кавказда йирик иқтисодий салоҳиятга эга давлатлар саналади. Бу уларни иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни чуқурлаштиришга интилаётган иқтисодий жиҳатдан истиқболли ҳамкорларга айлантиради. 2020 йилда Ўзбекистон-Озарбайжон ишбилармонлар кенгашининг ташкил этилиши бу йўналишдаги муҳим қадам бўлди. Мазкур платформа ўзаро манфаатлар кесишган янги нуқталарни аниқлаш имконини берди ва фойдали сармоявий, савдо-иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлашга кўмаклашмоқда.
Шунингдек, Озарбайжон капитали иштирокида савдо, машинасозлик ва металлга ишлов бериш, молия ва суғурта, кўчмас мулк олди-сотдиси, энергетика, хизмат кўрсатиш, заргарлик буюмлари ишлаб чиқариш, озиқ-овқат саноати, енгил саноат ва бошқа йўналишларда фаолият юритаётган 250 дан ортиқ корхона Ўзбекистон иқтисодиётини ривожлантиришга муҳим ҳисса қўшмоқда.
Озарбайжонда “UzAuto” автомобиль йиғиш заводининг очилиши саноат кооперациясининг ёрқин мисолларидан бири бўлди. Мазкур лойиҳа Ўзбекистоннинг экспорт имкониятларини кенгайтирди ва Озарбайжонда янги иш ўринлари яратди. Шу билан бирга, агросаноат, тўқимачилик саноати, логистика соҳаларидаги кооперация ҳам муваффақиятли ривожланмоқда. Ҳар икки давлат ҳам Транскаспий йўналиши лойиҳалари орқали транзит салоҳиятидан самарали фойдаланиш, шунингдек, транспорт стратегияларини интеграциялашувидан манфаатдор.
Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 2024 йил якунига кўра, 250 миллион доллардан ошди. Шу билан бирга, томонлар келгуси йилларда уни бир неча баробар оширишга интилмоқда. Бунга мамлакатлар ўртасида ўрнатилган эркин савдо режими ва жорий йилнинг июнь ойида Бокуда сўнгги йиғилиши бўлиб ўтган ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро қўшма комиссия яқиндан кўмаклашмоқда.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Озарбайжон ҳудудлараро ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқда. 2023 йил февраль ойида Тошкентда Биринчи Ўзбекистон-Озарбайжон ҳудудлараро форуми бўлиб ўтди. Унинг якунлари бўйича Самарқанд ва Ганжа, Хива ва Шуша, Бухоро ва Ланкоронь, Қўқон ва Шеки шаҳарлари ўртасида ҳамкорлик меморандумлари имзоланди. 2024 йил май ойида Озарбайжоннинг Губа шаҳрида II Ҳудудлараро форуми бўлиб ўтди. Мазкур анжуман якунида Наманган ва Мингечевир, Гулистон ва Физули, Термиз ва Билясувар шаҳарлари ўртасида ҳамкорлик алоқалари ўрнатилди. Бундан ташқари, 2024 йил август ойида Тошкентда бўлиб ўтган бизнес-форум доирасида Жиззах ва Губа, Шаҳрисабз ва Бейлаган ўртасида биродарлашган шаҳарлар тўғрисидаги муносабатларни ўрнатиш ҳақидаги баённомалар имзоланди.
2025 йил июнь ойида Боку шаҳрида III Ҳудудларо форум бўлиб ўтди. Шунингдек, икки давлат ҳудудидаги энг истиқболли лойиҳаларни молиялаштириш мақсадида 2023 йилда устав капитали 500 миллион доллар бўлган Ўзбекистон-Озарбайжон қўшма инвестиция компанияси ташкил этилди.
Мазкур тузилмаларнинг ташкил этилиши расмий Тошкент ва Бокунинг иқтисодий интеграциялашуви ҳамда савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликнинг мавжуд салоҳиятини тўлиқ амалга оширишдан ўзаро манфаатдорлигидан далолат беради. Буни кўплаб тадбирлар – кўргазмалар, бизнес-форумлар, бизнес миссиялар ҳам тасдиқлайди.
2024 йил 22 август куни Озарбайжон Президентининг давлат ташрифи арафасида Тошкент шаҳрида Ўзбекистон-Озарбайжон бизнес-форуми бўлиб ўтди. Натижада шаҳарлар инфратузилмасини ривожлантириш ва қуриш, янги логистика марказлари, таълим муассасалари, ҳамкор мамлакатларда тармоқ бирлашмаларининг ваколатхоналарини ташкил этиш бўйича икки томонлама салмоқли ҳужжатлар тўплами имзоланди.
Озарбайжон қардош давлат бўлиб, Ўзбекистон ҳам қадимий, ҳам янги тарихда ушбу мамлакат билан ҳамиша дўстона муносабатларни сақлаб келган. Маънавий-маданий яқинлик маданий-гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш учун кучли пойдевор бўлиб хизмат қилади.
Ўзбек ва озарбайжон халқларининг буюк аждодлари – Алишер Навоий, Мирзо Улуғбек, Низомий Ганжавий, Носириддин Тусий, Муҳаммад Физулий мероси нафақат туркий тилли халқлар, балки бутун инсоният мулкидир. Уларнинг меҳнати мамлакатларимиз халқлари томонидан юксак эъзозланаётгани Бокуда Алишер Навоий, Тошкентда эса Низомий Ганжавий ва Ҳайдар Алиев ҳайкали ўрнатилгани, Низомий Ганжавий номидаги Ўзбекистон давлат педагогика университети, Озарбайжондаги қишлоққа Алишер Навоий номи берилгани ҳам шундан далолат беради.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан 2023 йилда Фузули шаҳрида Мирзо Улуғбек номидаги 960 ўқувчига мўлжалланган замонавий мактаб барпо этилгани ўзбек ва озарбайжон халқлари ўртасидаги мустаҳкам дўстликнинг яна бир белгиси бўлди. Икки давлат раҳбарлари Шавкат Мирзиёев ва Илҳом Алиевнинг таълим соҳасидаги ташаббуслари гуманитар ҳамкорликни чуқурлаштиришга хизмат қилмоқда. Мамлакатларимиз ўртасида тобора кўпроқ янги қўшма лойиҳалар амалга оширилмоқда, делегациялар мунтазам равишда алмашилмоқда.
Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги маданий алоқалар ҳам жадал ривожланяпти. Делегациялар алмашинуви мунтазам равишда, жумладан, юқори даражада амалга оширилмоқда.
Икки мамлакат ижодий гуруҳлари мунтазам ўтказиб келинаётган маданият ва адабиёт кунлари, кино ва ижодий ҳафталиклари, гастроль ва бадиий кўргазмаларнинг доимий иштирокчиси ҳисобланади.
Жумладан, Озарбайжон маданият вазири бошчилигидаги делегациялар 2018 ва 2024 йилларда Халқаро мақом санъати анжуманида, 2019 йилда бўлиб ўтган Биринчи Халқаро халқ амалий санъати фестивалида ва 2021 йилда “Марказий Осиё жаҳон цивилизациялари чорраҳасида” халқаро маданият форумида иштирок этди.
Ўз навбатида Ўзбекистон маданият вазири Озодбек Назарбеков “Шуша – Туркий дунёнинг маданий пойтахти-2023” тадбирлари, VI Боку Бутунжаҳон маданиятлараро мулоқот форуми ҳамда 2024 йилда “Шуша – Ислом оламининг маданий пойтахти-2024” йилининг очилиш маросимида иштирок этиш учун Озарбайжонга ташриф буюрди.
2023 йилнинг апрель-май ойларида Ўзбекистонда Озарбайжон халқининг умуммиллий етакчиси Ҳайдар Алиев таваллудининг 100 йиллигига бағишланган бир қатор маданий-маърифий тадбирлар ўтказилди. Мазкур тадбирлар Ўзбекистондаги Озарбайжон маданият марказлари билан биргаликда ташкил этилди.
Дарвоқе, бугунги кунда Ўзбекистонда 40 мингга яқин озар диаспораси истиқомат қилади ва уларнинг барчаси халқларимиз ўртасидаги дўстликни мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшмоқда. Бу ҳисса икки давлат раҳбарияти томонидан юқори баҳоланаётир. Шу тариқа, озарбайжонлик санъат усталарининг маданиятлараро мулоқотни мустаҳкамлашдаги хизматлари эътироф этилган ҳолда Ўзбекистоннинг юксак давлат мукофотларига сазовор бўлдилар. Жумладан, Ўзбекистон Президентининг фармони билан Рашид Беҳбудов номидаги Озарбайжон давлат мусиқали театри вокалисти Гулянак Мамедова 2022 йилда “Ўзбекистон Республикаси халқ артисти”, 2024 йилда Озарбайжоннинг таниқли маданият арбоби Полад Бюльбюльоглы “Ўзбекистон Республикаси санъат арбоби” фахрий унвони билан тақдирланди. Шунингдек, бир қатор озарбайжонлик жамоат ва давлат арбоблари “Дўстлик” ордени билан тақдирланган.
Ўз навбатида, Озарбайжон Президентининг фармони билан “Ўзбекконцерт” давлат муассасаси солисти Насиба Абдуллаева “Озарбайжон Республикаси халқ артисти”, Ю.Ражабий номидаги “Мақом” ансамбли бадиий раҳбари Ҳошимжон Исмоилов, Ўзбекистон Давлат консерваторияси ректори Камолиддин Ўринбоев ва Ўзбекистон ёзувчилар уюшмаси аъзоси Али Носирли “Достлук” ордени билан тақдирланган.
Озарбайжоннинг “Ширвон” фольклор гуруҳи жорий йилнинг апрель ойида Хива шаҳрида ўтказилган IV Халқаро бахшичилик санъати фестивалида Гран-прини қўлга киритди.
Таълим, фан, соғлиқни сақлаш соҳаларида ҳам ҳамкорлик изчил ривожланмоқда. Икки мамлакат олий ўқув юртлари ўртасида талабалар ва илмий ходимлар алмашинуви йўлга қўйилган, қўшма илмий лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Жорий йилнинг 27-28 май кунлари Андижон шаҳрида Ўзбекистон ва Озарбайжон олий ўқув юртлари ректорларининг биринчи форуми бўлиб ўтди, унда икки давлатнинг 50 та олий ўқув юртлари ректорлари бошчилигидаги 130 дан ортиқ делегациялар иштирок этди.
Шу ўринда таъкидлаш жоизки, бугунги кунда Ўзбекистон ва Озарбайжон ўзаро ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариб, иттифоқчилик муносабатларини кенгайтириш учун мустаҳкам замин ҳозирлашда давом этмоқда.
Якун сўз ўрнида, айтиш жоизки, Ўзбекистон Президентининг Озарбайжонга давлат ташрифи, шунингдек, ИҲТ саммитидаги иштироки ҳар икки давлатнинг ўз минтақаларида нуфузли иштирокчи сифатидаги мавқеини мустаҳкамловчи муҳим воқеа бўлиши шубҳасиз. Мазкур тадбирлар Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги мустаҳкам қардошлик ришталари, нафақат икки томонлама даражада балки халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасида ҳам изчил ривожланиб бораётганининг яққол тасдиғидир.

2-4 июля Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетит Азербайджан с государственным визитом и примет участие в мероприятиях саммита Организации экономического сотрудничества.
Азербайджан является близким другом и испытанным временем надёжным стратегическим партнёром Узбекистан. Дипломатические отношения между двумя государствами были установлены 2 октября 1995 года. С тех пор двусторонний диалог, последовательно развиваясь в духе взаимного уважения и доверия, был поднят до высочайшего уровня стратегического партнерства союзничества. Теплый и доверительный характер придают отношениям личные и особо доверительные отношения между лидерами двух стран.
С подписанием исторических документов – Декларации об углублении стратегического партнёрства и наращивании всестороннего сотрудничества в 2022 году и Договора о союзнических отношениях в 2024 году в истории двусторонних отношений открылась совершенно новая страница.
Регулярные визиты и встречи на высшем уровне служат движущей силой развития взаимодействия, задавая высокий темп всем направлениям сотрудничества. Знаковыми событиями в двусторонних отношениях стали государственные визиты Президента Ильхама Алиева в Узбекистан в июне 2022 и августе 2024 года, а также государственный визит Президента Шавката Мирзиёева в Азербайджан в августе 2023 года. В ходе этих визитов были подписаны десятки соглашений, охватывающих политическую, торгово-экономическую, транспортную, энергетическую и культурно-гуманитарную сферы.
Глава нашего государства также принимал участие в различных многосторонних форумах в Азербайджане – саммиты Контактной группы Движения неприсоединения и Специальной программы ООН для экономик Центральной Азии (СПЕКА) в 2023 году, Организации тюркских государств и Конференции ООН по изменению климата (COP29) в 2024 году.
В свою очередь, лидер Азербайджана участвовал в организованных в Узбекистане саммитах Шанхайской организации сотрудничества и Организации тюркских государств в 2022 году, а также Организации экономического сотрудничества в 2023 году.
10-11 июня 2025 года Премьер-министр Азербайджана Али Асадов посетил с официальным визитом Узбекистан, в рамках которого он принял участие в четвертом Ташкентском международном инвестиционном форуме.
Политическое взаимодействие двух государств строится на принципах открытого и конструктивного диалога. Регулярные консультации между внешнеполитическими ведомствами, активное сотрудничество в рамках ООН, Движения неприсоединения, ОТГ, ОИС, , ОЭС и других региональных и международных организаций подтверждают солидарность позиций Узбекистана и Азербайджана по многим актуальным вопросам регионального и глобального развития.
Особое место в повестке занимает сотрудничество в рамках Организации экономического сотрудничества. Узбекистан стал членом Организации экономического сотрудничества (ОЭС) 28 ноября 1992 года и плодотворно сотрудничает с другими странами в рамках объединения. Расширение торгово-экономических и инвестиционных связей, повышение конкурентоспособности на мировом рынке, углубление производственной кооперации с зарубежными партнерами, развитие, эффективное использование и создание новых транспортных коридоров в регионе – важнейшие направления международного сотрудничества.
В данном контексте важно отметить, что Узбекистан, являясь активным участником ОЭС, выступает с важными инициативами, направленными на развитие логистических коридоров, торгово-инвестиционных платформ и устойчивого развития в регионе, которые получают активную поддержку и успешно реализуются.
В рамках ОЭС Узбекистан и Азербайджан демонстрируют эффективное взаимодействие, последовательно поддерживая инициативы друг друга и внося вклад в реализацию совместных проектов, что наполняет содержанием и двустороннюю повестку.
Активизация узбекско-азербайджанского диалога на высшем уровне с 2017 года способствовала интенсификации обмена делегациями. За 8 лет состоялось более 150 визитов на высшем и высоком уровнях.
Об этом ярко свидетельствует межпарламентский диалог, который является важным звеном в укреплении двустороннего сотрудничества и устойчивого содержательного межгосударственного обмена. Действующие в парламентах двух стран группы дружбы способствуют укреплению доверия, политической координации и выработки совместных подходов к реализации масштабных инициатив.
В качестве успешных примеров сотрудничества можно привести визит председателя Сената Олий Мажлиса Узбекистана Танзилы Нарбаевой в Азербайджан в феврале 2025 года и участие председателя Милли Меджлиса Сахибы Гафаровой в 150-й ассамблее Межпарламентского союза в апреле 2025 года в городе Ташкенте.
Накануне государственного визита Президента Узбекистана в Азербайджан в городе Хиве прошел Первый узбекско-азербайджанский Межпарламентский форум под председательством руководителей парламентов двух стран.
Динамика взаимных визитов и двусторонние встречи парламентских делегаций Узбекистана и Азербайджана на площадках международных мероприятий свидетельствует о высокой заинтересованности сторон в укреплении двустороннего диалога, а также сотрудничества в рамках региональных и глобальных межпарламентских структур.
Активно развивается сотрудничество на межведомственном уровне. Регулярно проводятся политические консультации между министерствами иностранных дел двух стран, ведется тесный диалог на уровне транспортных администраций, укрепляются торгово-экономические связи и промышленная кооперация.
Узбекистан и Азербайджан — страны с крупным экономическим потенциалом в Центральной Азии и на Южном Кавказе, соответственно. Это делает их экономически перспективными партнерами, стремящимися к углублению экономического и инвестиционного сотрудничества. Важным шагом на данном направлении стало учреждение в 2020 году узбекско-азербайджанского Делового совета. Эта площадка позволяет определять новые точки пересечения взаимных интересов и содействует укреплению взаимовыгодного инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества.
Важный вклад в экономическое развитие Узбекистана вносят более 250 предприятий с участием азербайджанского капитала, действующих в таких сферах, как торговля, машиностроение и металлообработка, финансы и страхование, операции с недвижимостью, энергетика, сфера услуг, производство ювелирных изделий, пищевая отрасль, легкая промышленность, и других.
Одним из ярких примеров промышленной кооперации стало открытие в Азербайджане сборочного производства автомобилей UzAuto, которое расширило экспортные возможности Узбекистана и позволило создать новые рабочие места в Азербайджане. Наряду с этим, успешно развивается сотрудничество и в агропромышленной сфере, в текстильной промышленности и логистике. Обе страны заинтересованы в эффективном использовании транзитного потенциала через проекты Транскаспийского маршрута, а также в сопряжении транспортных стратегий.
Объем двустороннего товарооборота по итогам 2024 года превысил 250 миллионов долларов. При этом стороны стремятся к его кратному увеличению в ближайшие годы. Этому призваны служить установленный между странами режим свободной торговли и действующая Совместная межправительственная комиссия по сотрудничеству, последнее заседание которого состоялось в июне этого года в городе Баку.
В последние годы Узбекистан и Азербайджан уделяют особое внимание развитию межрегиональных связей. В феврале 2023 года в Ташкенте состоялся первый Форум регионов «Узбекистан–Азербайджан», по итогам которого подписаны меморандумы о сотрудничестве между городами Самарканд и Гянджа, Хива и Шуша, Бухара и Ленкорань, Коканд и Шеки. В мае 2024 года в азербайджанском городе Губе состоялся второй Форум регионов, и партнерские связи были установлены между городами Наманган и Мингечевир, Гулистан и Физули, Термез и Билясувар. Кроме того, в рамках бизнес-форума в Ташкенте в августе 2024 года подписаны протоколы об установлении побратимских отношений между городами Джизак и Губа, Шахрисабз были и Бейлаган.
В июне 2025 года в городе Баку был организован третий Форум регионов.
С целью финансирования наиболее перспективных проектов на территории двух стран в 2023 году создана Совместная узбекско-азербайджанская инвестиционная компания с уставным капиталом в 500 миллионов долларов. Создание данных структур отражает высокую степень экономической интеграции и взаимную заинтересованность Ташкента и Баку в полной реализации имеющегося потенциала торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Об этом также свидетельствуют многочисленные мероприятия – выставки, бизнес-форумы, взаимные визиты бизнес-миссий.
Так, 22 августа 2024 года в преддверии государственного визита Президента Азербайджана в городе Ташкенте состоялся узбекско-азербайджанский бизнес-форум. По его итогам был подписан солидный пакет двусторонних документах в сферах инфраструктурного развития и строительства городов, создания новых логистических центров, образовательных учреждений, представительств отраслевых объединений в странах-партнёрах.
Азербайджан - братская страна, с которой и в древней, и в новой истории Узбекистан всегда имел тесную взаимосвязь и поддерживал дружеские отношения. Духовная и культурная близость служит мощным фундаментом для развития культурно-гуманитарного взаимодействия.
Наследие видных узбекских и азербайджанских классиков – Алишера Навои, Мирзо Улугбека, Низами Гянджеви, Насиреддина Туси и Мухаммада Физули являются достоянием не только тюркоязычных народов, но и всего человечества. Их творчество высоко почитается народами наших стран, свидетельством чему являются установленный в Баку памятник Алишеру Навои, а в Ташкенте – Низами Гянджеви и Гейдару Алиеву, название именем Низами Гянджеви государственного педагогического университета Узбекистана, и поселка Алишера Навои в Азербайджане.
Еще одним знаком прочной дружбы между узбекским и азербайджанским народами стало возведение в 2023 году в городе Физули по инициативе лидера нашей страны современной школы имени Мирзо Улугбека, рассчитанной на 960 учеников.
Просветительские инициативы глав двух государств Шавката Мирзиёева и Ильхама Алиева способствуют углублению гуманитарного сотрудничества, у двух стран появляются все новые и новые совместные проекты, на регулярной основе происходит обмен делегациями.
Интенсивно развиваются контакты между двумя странами в области культуры. На регулярной основе происходят обмены делегациями, в том числе высокого уровня.
Творческие коллективы двух стран являются неизменными участниками регулярно проводимых перекрестных Дней культуры и литературы, кино и творческих недель, гастролей и художественных выставок.
Так, азербайджанские делегации во главе с министром культуры принимали участие в Международном форуме искусства маком в 2018 и 2024 годах, Первом международном фестивале народно-прикладного искусства в 2019 году и Международном культурном форуме «Центральная Азия на перекрёстке мировых цивилизаций» в 2021 году.
В свою очередь, министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков посещал Азербайджан для участия в церемонии открытия мероприятий «Шуша – культурная столица тюркского мира 2023 года», VI Бакинском Всемирном форуме межкультурного диалога и открытии года «Шуша – культурная столица исламского мира 2024» в 2024 году.
В апреле–мае 2023 года в Узбекистане состоялся ряд культурно-просветительских мероприятий, посвящённых 100-летию общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева. Они были организованы в сотрудничестве с Ассоциацией азербайджанских культурных центров в Узбекистане.
К слову, сегодня азербайджанская диаспора в Узбекистане насчитывает около 40 тысяч человек, и все они вносят достойный вклад в укрепление дружбы между нашими народами. Этот вклад высоко оценивается и руководством двух государств. Так, в знак признания заслуг в укреплении межкультурных связей деятели искусства Азербайджана получают высокие государственные награды Узбекистана. Так, указом Президента Узбекистана вокалистке Азербайджанского государственного музыкального театра имени Рашида Бейбутова Гулянак Мамедовой в 2022 году было присвоено почётное звание «Народная артистка Республики Узбекистан», а в 2024 году известному азербайджанскому деятелю культуры Поладу Бюльбюльоглы - «Народный артист Республики Узбекистан». Орденом «Дустлик» награжден целый ряд общественно-политических деятелей Азербайджана.
В свою очередь, распоряжением Президента Азербайджана солистке государственного учреждения «Узбекконцерт» Насибе Абдуллаевой было присвоено почётное звание «Народная артистка Азербайджанской Республики», орденом «Достлук» награждены художественный руководитель ансамбля «Маком» имени Ю. Раджаби Хошимжон Исмоилов, ректор Государственной консерватории Узбекистана Камолиддин Уринбоев, член Союза писателей Узбекистана Али Насирли.
Азербайджанская фольклорная группа «Ширван» стала обладателем Гран-при IV Международного фестиваля искусства бахши, который прошел в апреле этого года в городе Хиве.
Развивается сотрудничество и в сфере образования, науки и здравоохранения. Вузы двух стран обмениваются студентами и научными кадрами, реализуются совместные исследовательские проекты.
27-28 мая 2025 года в Андижане состоялся первый форум ректоров вузов Узбекистана и Азербайджана, в котором участвовали более 130 делегаций во главе с ректорами 50 вузов двух стран.
Одним словом, сегодня Узбекистан и Азербайджан находятся на качественно новом уровне развития взаимодействия и продолжают создавать основу для расширения союзнических отношений.
В данном контексте государственный визит Президента Узбекистана в Азербайджан, а также участие в саммите ОЭС, несомненно, станут важными событиями, укрепляющими позиции обеих стран как влиятельных акторов в своих регионах. Эти события служат ярким подтверждением того, что Узбекистан и Азербайджан не только поддерживают прочные братские связи, но и последовательно развивают стратегическое партнерство — как на двустороннем уровне, так и в рамках международных и региональных организаций.