O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Ozarbayjonga davlat tashrifi doirasida mamlakatimizning Boku shahridagi elchixonasi yangi binosining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev ishtirok etdilar.
Yetakchilar ramziy tasmani kesib, diplomatik vakolatxonaning yangi binosini tantanali ravishda ochdilar.
Davlat rahbarlari diplomatlarning ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga qaratilgan samarali faoliyati uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Elchixona zallari O‘zbekiston hududlari nomi bilan atalgan. Prezidentimiz xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va hamjihatlik ramzi sifatida zallardan biriga Qorabog‘ nomini berishni taklif etdi.

During the state visit of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Azerbaijan, the new building of our country's embassy in Baku has been inaugurated.
The ceremony was attended by President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The leaders cut a symbolic ribbon and inaugurated the new building of the diplomatic mission.
The Heads of state got acquainted with the created conditions for effective activity of diplomats aimed at further strengthening relations of strategic partnership and alliance between the two countries.
The embassy halls are named after the regions of Uzbekistan. The President of our country proposed to name one of the halls in honor of Karabakh as a symbol of friendship and solidarity between our peoples.
At the end, the Presidents left memorable notes with wishes in the Book of honorary guests of the Embassy.