Bugun mamlakatimizda Yoshlar kuni keng nishonlanmoqda. Asosiy bayram tadbirlari Toshkentdagi Xalqaro kongress markazida bo‘lib o‘tmoqda.
O‘zbekiston yoshlarini tabriklash va qo‘llab-quvvatlash uchun bu yerga Prezident Shavkat Mirziyoyev tashrif buyurdi.
Kongress markaziga kiraverishda yoshlarning turli sohalardagi loyihalari, kashfiyot va yutuqlari taqdimot qilindi. Masalan, “Yosh innovatorlar” ko‘rgazmasida muhandislik, raqamli texnologiyalar, sun’iy intellekt, uchuvchisiz qurilmalar namoyish etilgan. “Yashil” tashabbuslar” maydonchasida ekologiya, muqobil energetika, qishloq xo‘jaligi kabi sohalarga oid ishlanmalar ko‘rsatilgan. “Kreativ loyihalar” bo‘limidan hunarmandlik, dizayn, tasviriy san’at, video va prodyuserlik faoliyatidagi yutuqlar o‘rin olgan. “Yoshlar tadbirkorligi va startaplar” maydonchasida ushbu yo‘nalishdagi muvaffaqiyatli loyihalar haqida ma’lumot berilgan.
Jumladan, toshkentlik Rustam Hamdamovning “Billz” dasturi kichik va o‘rta biznesni avtomatlashtirishga yordam beradi. Hozirgacha bu loyihaga Buyuk Britaniya, Singapur, Turkiya ishbilarmonlari 6 million 600 ming AQSH dollari miqdorida investitsiya kiritgan.
Qoraqalpog‘istonlik yosh fermer Sherzod Niyazimbetov organik pomidorlar yetishtirib, quyoshda quritib va qadoqlab, Italiya hamda Fransiya kabi davlatlarga eksport qilmoqda. Uning korxonasida 200 nafarga yaqin xodim ishlamoqda.
O‘zbekiston Prezidentining 2019-yildagi qarori bilan tashkil etilgan Yoshlar akademiyasi bugungi kunda 7 mingdan ziyod yosh olimlarni birlashtirgan. Ko‘rgazmada ular uchun keng o‘rin ajratilgan. Toshkentlik Sayfullo Qodirov ekin maydonlarini raqamli xaritalash va yuqoridan dori sepish imkonini beruvchi dronlar yasagan.
Olimlar orasida “Raqamli avlod qizlari” tanlovi g‘olibalari ko‘pligi ham diqqatga sazovor. Xorazmlik Lobar Abdullayeva onkologik kasalliklarga sun’iy intellekt orqali tashxis qo‘yishga mo‘ljallangan “AI Scan” dasturini ishlab chiqqan. Qoraqalpog‘istonlik Qumara Sagidullayeva quyosh energiyasida yuruvchi kichik traktor, toshkentlik Abdulloh Jamoliddinov bog‘ni avtomatik sug‘orish tizimini ixtiro qilgan.
Davlatimiz rahbari mazkur taqdimotlar bilan tanishib, ularning tashabbuskorlari bilan muloqot qildi.
– Yoshlarimizning har bir muvaffaqiyati biz uchun kuch-qudrat, mamlakatimiz kelajagiga tayanch. Bugun farzandlarimiz zamonaviy yo‘nalishlarni egallab, ancha ilgarilab ketyapti. Ularni qo‘llab-quvvatlasak, sifatli ta’lim berib, sharoit yaratsak, bundan ham katta natijalarga erishadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga ixtirochi yoshlarni tegishli vazirliklarga biriktirib, loyihalarini rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yurtimizda bunday iqtidorli o‘g‘il-qizlar ko‘p. Bu ta’lim sohasiga, ayniqsa, STEAM yo‘nalishlariga qaratilayotgan e’tibor natijasi. So‘nggi yillarda matematika, fizika, kimyo va axborot texnologiyalariga ixtisoslashgan ko‘plab maktablar tashkil etildi. “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida 325 ming yigit-qiz o‘qitildi.
Yosh tadbirkorlar tashkil qilgan 261 ta korxonaning yillik aylanmasi 100 milliard so‘mdan oshgan. Startaplarni moliyalashtirishga 145 million dollar venchur sarmoya kiritilgan.
Bayram munosabati bilan o‘tgan uchrashuvda Prezidentimiz yoshlar uchun yanada keng imkoniyatlarni belgilab berdi.

Сегодня в Узбекистане широко отмечается День молодежи. Основные торжественные мероприятия проходят в Международном конгресс-центре в Ташкенте.
Поздравить и поддержать молодежь в этот знаменательный день сюда прибыл Президент Шавкат Мирзиёев.
У входа в центр были организованы презентации проектов, открытий и достижений молодых людей в различных сферах. На выставке «Молодые инноваторы» представлены разработки в области инженерии, цифровых технологий, искусственного интеллекта и беспилотных устройств. Площадка «Зеленые инициативы» демонстрировала экологические проекты, решения в области альтернативной энергетики и сельского хозяйства. В разделе «Креативные проекты» были выставлены достижения в ремеслах, дизайне, изобразительном искусстве, видеопроизводстве и продюсерской деятельности. На площадке «Молодежное предпринимательство и стартапы» можно ознакомиться с успешными проектами молодых бизнесменов.
Среди них — программа “Billz” ташкентца Рустама Хамдамова, которая помогает автоматизировать процессы в малом и среднем бизнесе. В проект уже вложили 6,6 миллиона долларов инвесторы из Великобритании, Сингапура и Турции.
Молодой фермер из Каракалпакстана Шерзод Ниязимбетов выращивает органические томаты, сушит их на солнце и экспортирует в Италию и Францию. На его предприятии работают около 200 человек.
Широко была представлена и Молодежная академия, созданная постановлением Президента в 2019 году, которая на сегодняшний день объединяет свыше 7 тысяч молодых ученых. Среди них — Сайфулло Кодиров из Ташкента, разработавший дроны, позволяющие картографировать посевные площади и опрыскивать их с воздуха.
Особое внимание привлек успех девушек, победивших в конкурсе «Цифровое поколение». Так, Лобар Абдуллаева из Хорезма создала программу «AI Scan» для диагностики онкологических заболеваний с помощью искусственного интеллекта. Кумара Сагидуллаева из Каракалпакстана сконструировала мини-трактор на солнечной энергии, а Абдулло Джамолиддинов из Ташкента изобрел автоматическую систему полива сада.
Президент Шавкат Мирзиёев лично ознакомился с представленными разработками и пообщался с их авторами.
– Каждый успех нашей молодежи — это наша сила, наш потенциал, наша надежда на будущее. Сегодня наши дети осваивают передовые направления и опережают время. Если мы поддержим их, обеспечим качественное образование и условия для развития, они добьются еще более высоких результатов, – подчеркнул глава государства.
По итогам посещения выставки Президент поручил закрепить за молодыми изобретателями профильные министерства и предоставить им помощь в развитии проектов.
Как отметил Шавкат Мирзиёев, в Узбекистане немало талантливых и инициативных юношей и девушек. Это — прямой результат усилий, прилагаемых к развитию системы образования, особенно в STEM-направлениях. За последние годы были созданы десятки специализированных школ по математике, физике, химии и информационным технологиям. В рамках проекта «Один миллион программистов» обучение прошли уже 325 тысяч молодых людей.
Активно развивается и молодежное предпринимательство: 261 предприятие, организованное молодыми людьми, уже демонстрирует годовой оборот свыше 100 миллиардов сумов. А на финансирование стартапов привлечено 145 миллионов долларов венчурного капитала.
Еще более широкие перспективы и возможности для молодого поколения Узбекистана Президент страны обозначил на встрече с молодежью.