Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 26-27 июнь кунлари амалий ташриф билан Минск шаҳрида бўлади ва Олий Евроосиё иқтисодий кенгашининг (ЕОИК) навбатдаги йиғилишида кузатувчи давлат раҳбари мақомида иштирок этади.
Евроосиё иқтисодий иттифоқи Божхона иттифоқи ва Ягона иқтисодий макон негизида тузилган халқаро интеграцион иқтисодий бирлашмадир. Иттифоқ 2014 йил 29 майда Қозоғистоннинг Остона шаҳрида Беларусь, Қозоғистон ва Россия давлат раҳбарлари томонидан имзоланган Евроосиё иқтисодий иттифоқи тўғрисидаги шартнома кучга кирганидан сўнг 2015 йил 1 январдан иш бошлади. 2015 йилда Арманистон ва Қирғизистон шартномага қўшилди.
Ўзбекистон 2020 йилда ЕОИИда кузатувчи давлат мақомини олган. Бирлашма низомига кўра, кузатувчи мақомига эга давлатлар ЕОИИ органлари йиғилишларида қарор қабул қилиш ҳуқуқисиз иштирок этиши, шунингдек, Евроосиё иқтисодий комиссиясига мамлакат вакилини тайинлаши мумкин.
Ўзбекистоннинг ЕОИИ билан ҳамкорлигини ушбу форматда ривожлантириш миллий манфаатларга жавоб беради ва тенг ҳуқуқлилик, шунингдек, иштирокчи давлатлар томонидан бир-бирининг манфаатларини ҳисобга олиш тамойилларига асосланади.
Ўзбекистон Президенти мамлакатимиз кузатувчи мақомини олганидан бери мазкур бирлашма Олий Кенгашининг еттита йиғилишида қатнашди.
Жумладан, Президент Шавкат Мирзиёев 2024 йил 26 декабрь куни Санкт-Петербург шаҳрида бўлиб ўтган Олий Евроосиё иқтисодий кенгашининг навбатдаги йиғилишида кузатувчи мақомида иштирок этди ва муҳим ташаббусларни илгари сурди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида сўнгги йилларда мамлакатимиз кузатувчи сифатида Евроосиё иқтисодий иттифоқи билан 22 та йўналишда самарали ҳамкорликни йўлга қўйганини таъкидлади.
Қайд этилганидек, 2024 йилда Ўзбекистоннинг иттифоқ мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми 11 фоизга ошди. Октябрь ойида Евроосиё иқтисодий комиссияси билан савдо, саноат, молия, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва бошқа соҳаларда 40 га яқин чора-тадбирларни ўз ичига олган янги уч йиллик ҳамкорлик режаси қабул қилинди.
Ўзбекистон ЕОИИнинг савдо ва юк ташишни рақамлаштириш, электрон тижоратни жорий этиш, иқлим ўзгаришига қарши курашиш соҳасидаги қатор тармоқ дастурларида фаол иштирок этмоқда.
Давлатимиз раҳбари, шунингдек, Евроосиё иқтисодий иттифоқи билан ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг устувор йўналишларига алоҳида тўхталди.
Хусусан, мамлакатимиз етакчиси ўзаро савдодаги тўсиқларни босқичма-босқич бартараф этишга чақирди. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон ва ЕОИИ давлатлари ўртасидаги савдода тариф ва нотариф чекловларни қўлламаслик масаласини экспертлар даражасида ишлаб чиқиш таклиф этилди. Саноат кооперацияси ва маҳаллийлаштириш дастурларини қўллаб-қувватлаш механизмлари ва воситаларига қўшилишдан манфаатдорлик билдирилди.
“Қўшма лойиҳаларни илгари суриш учун ишончли молиявий манбаларни шакллантириш мақсадида келгуси йил бошида тартиб-таомилларни якунлаб, Евроосиё тараққиёт банкига аъзо бўлишни режалаштирмоқдамиз, – деган эди Ўзбекистон етакчиси.
Жумладан, жорий йилнинг 9 апрель куни давлатимиз раҳбари “Ўзбекистон Республикасининг Евроосиё тараққиёт банкини таъсис этиш ҳақидаги Битимга (Остона, 2006 йил 12 январь) қўшилиши тўғрисида“ ги Қонунни имзолади.
Битимнинг асосий мақсади инвестиция фаолияти орқали унга қўшилган иштирокчи давлатларнинг иқтисодий ўсишига ва улар ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтиришга кўмаклашишдир. Шунингдек, банк фаолияти доирасида тўлиқ ва самарали иштирок этиш ҳуқуқи таъминланади. Бундан ташқари, банкка аъзо давлатларнинг иқтисодий ўсишига кўмаклашиш, савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш ва инвестиция фаолияти орқали Евроосиё ҳудудида интеграция жараёнларини ривожлантиришга хизмат қилади.
Шунингдек, ЕОИИ доирасида рақамли технологиялар ва сунъий интеллект соҳасида тизимли ҳамкорлик қилиш муҳимлиги қайд этилди. Мамлакатимизни ЕОИИнинг интеграциялашган ахборот тизимига ва “Рақамли иттифоқ” лойиҳасига улаш ташаббуси илгари сурилди. Аграр соҳада қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ўзаро етказиб беришни енгиллаштириш, инновацион агросаноат лойиҳаларини амалга ошириш ва илмий ишланмаларни жорий этишга қаратилган кооперация дастурини тайёрлаш таклиф этилди. Сайёҳлик алмашинувларини рағбатлантириш мақсадида давлатимиз раҳбари ЕОИИ давлатлари фуқароларига Ўзбекистонга ички ҳужжатлар билан кириш имконини берувчи тартибни жорий этишга тайёрлигини билдирди.
Шу ўринда таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Президенти томонидан Олий Евроосиё иқтисодий кенгаши мажлисларида илгари сурилаётган, тузилмага аъзо ва кузатувчи мамлакатларнинг барча манфаатларига тўлиқ жавоб берадиган очиқ ва прагматик ташаббусларнинг аксарияти ҳаётга тадбиқ этиляпти. Эътиборлиси, давлатимиз раҳбарининг мазкур таклиф ва ташаббуслари иштирокчи давлатлар раҳбарлари томонидан ҳам якдиллик билан қўллаб-қувватланмоқда.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Бош вазири бошчилигида ЕОИИ мамлакатлари ва Евроосиё иқтисодий комиссияси билан ҳамкорлик бўйича идоралараро ишчи гуруҳи тузилган. Ишчи гуруҳ ЕОИИ билан ўзаро ҳамкорликни мувофиқлаштиради, иқтисодий алоқаларни таҳлил қилади ва ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқади.
2024 йил 1 октябрда Ўзбекистон ҳукумати ва Евроосиё иқтисодий комиссияси ўртасида 2024-2026 йилларга мўлжалланган Қўшма ҳаракатлар режаси имзоланди.
ЕОИИ платформасида кузатувчи давлат сифатида иштироки орқали Ўзбекистон муҳим ташаббусларни илгари сурмоқда, тузилмага аъзо барча давлатлар билан фаол ҳамкорлик қиляпти, шунингдек, савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни ривожлантирмоқда. Ушбу омиллар эса барқарор ўсиш суръатларни кўрсатаётир.
Ҳозирги вақтда ЕОИИ томонидан хорижий шериклар билан ҳамкорлик алоқалари Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ) нормалари ва тамойилларига мувофиқ тарзда ўрнатилган.
ЕОИИ халқаро ташкилотлар ва институтлар билан ҳам фаол ҳамкорлик олиб бормоқда. Жумладан, Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ), Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ), Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилоти (ОЕCД), Жаҳон божхона ташкилоти (WCО), Халқаро миграция ташкилоти (МОМ) ва бошқалар билан ўзаро алоқалар йўлга қўйилган. Шунингдек, мазкур иттифоққа аъзо давлатларнинг асосий қисми Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ)га ҳам аъзо ҳисобланади.
Ушбу омиллар ҳисобга олиниб, Ўзбекистон томони кузатувчи давлат сифатида ЕОИИнинг тўртта пилот лойиҳаларида иштирок этмоқда. Хусусан, Темир йўлда юк ташишни рақамлаштириш лойиҳаси ЕОИИ давлатлари ва Хитой ўртасида темир йўл юк ташишларини рақамлаштириш бўйича чора-тадбирларни назарда тутади.
Ушбу режа босқичма-босқич ўтишни назарда тутади ва электрон рақамли имзодан фойдаланган ҳолда электрон ҳужжат айланишига ва электрон жўнатма ҳамда унга қўшилган ҳужжатларни алмашиш бўйича чора-тадбирларни ўз ичига олади. Ўзбекистон ваколатли органлари вакиллари 2022 йил июнь ва 2023 йил январда ушбу лойиҳани амалга ошириш бўйича учрашувларда иштирок этди. Унда мамлакатлар ўртасида транспорт ва божхона ҳужжатларини электрон алмашишни босқичма-босқич амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди. Ўзбекистоннинг мазкур лойиҳада иштироки техник ва ҳуқуқий шароитларни яратилишини назарда тутади.
Шунингдек, Ўзбекистон ЕОИИ доирасида амалга ошириш босқичида бўлган Трансчегаравий (ташқи) электрон тижорат, Иқлим кун тартиби, “Евроосиё агроэкспресс” лойиҳаларининг томонлар учун самарадорлигини таҳлил қилмоқда.
Ўзбекистоннинг мазкур интеграцион уюшмада кузатувчи давлат мақомида бўлиши республикада ривожланаётган илмий ва технологик инқилоблар, халқаро савдо, капиталнинг кўчиб юриши, замонавий транспорт, алоқа ва ахборот тизимлари иқтисодий ҳаётнинг халқаролашуви жараёнининг глобал шаклланган даражага ўтишига ёрдам бермоқда.
Шу ўринда алоҳида таъкидлаб ўтиш керакки, Ўзбекистоннинг экспорт салоҳиятини рўёбга чиқариш учун ЕОИИ мамлакатлари билан савдо айланмасини кенгайтириш муҳим аҳамиятга эга.
Шунингдек, Ўзбекистон ва бошқа аъзо давлатлар ўртасидаги ўзаро интеграциаллашув ишлаб чиқариш ҳажмининг ўсишига, янги технологияларнинг кенг ва жадал тарқалишига, инфратузилмаларнинг ривожланишига, халқаро иқтисодий ташкилотлар, фондлар ролининг янада ошишига, савдо ва бозорларнинг эркинлашувига ва бошқа ютуқларга эришилишига хизмат қилаяпти.
Хулоса ўрнида таъкидлаш керакки, Ўзбекистон Президентининг Минск шаҳрида бўлиб ўтадиган Олий Евроосиё иқтисодий кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштироки, ЕОИИ мамлакатлари ўртасида инвестиция, савдо-иқтисодий ва транспорт-логистика соҳаларида яқин ҳамкорлик асосларини мустаҳкамлаш ва кенгайтириш янги суръат бағишлайди ҳамда минтақа халқлари ўртасидаги дўстлик ришталарини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

26-27 июня Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетит с рабочим визитом город Минск и примет участие в очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета (ВЕЭС).
Евразийский экономический союз – международное интеграционное экономическое объединение, созданное на базе Таможенного союза и Единого экономического пространства. Он начал свою работу 1 января 2015 года после вступления в силу Договора о Евразийском экономическом союзе, подписанного главами Беларуси, Казахстана и России 29 мая 2014 года в Астане. В 2015 году к договору присоединились Армения и Кыргызстан.
Узбекистан получил статус государства-наблюдателя в ЕАЭС в 2020 году. Согласно уставу объединения, государства-наблюдатели могут участвовать в заседаниях органов ЕАЭС без права принятия решений, а также назначать представителя страны в Евразийскую экономическую комиссию.
Развитие сотрудничества Узбекистана с ЕАЭС в данном формате отвечает национальным интересам и основывается на принципах равноправия и учёта интересов всех государств-участников.
С момента получения статуса наблюдателя Президент Узбекистана принял участие в семи заседаниях Высшего Евразийского экономического совета.
В частности, Президент Шавкат Мирзиёев участвовал в заседании ВЕЭС, состоявшемся 26 декабря 2024 года в Санкт-Петербурге, где выдвинул важные инициативы.
Глава государства отметил, что за последние несколько лет Узбекистан в качестве государства-наблюдателя наладил плодотворное взаимодействие с ЕАЭС по 22 направлениям. Президент подчеркнул, что в 2024 году товарооборот Узбекистана со странами Союза увеличился на 11 процентов. В октябре с Евразийской экономической комиссией был принят новый трёхлетний План сотрудничества, в который вошли порядка сорока конкретных мероприятий в таких сферах, как торговля, промышленность, финансовый сектор, агрокомплекс, транспорт, и другие.
Узбекистан также активно участвует в ряде отраслевых программ ЕАЭС в области цифровизации торговли и грузоперевозок, внедрения электронной коммерции, борьбы с климатическими изменениями.
Глава государства отдельно остановился на приоритетных направлениях взаимовыгодного сотрудничества с ЕАЭС.
В частности, лидер страны призвал к поэтапному устранению торговых барьеров во взаимной торговле. В этом контексте было предложено на экспертном уровне проработать вопрос подписания соглашения о неприменении на взаимной основе тарифных и нетарифных ограничений в торговле между Узбекистаном и ЕАЭС. Также была выражена заинтересованность в присоединении к механизмам и инструментам поддержки программ промышленной кооперации и локализации производства, запущенным в рамках Объединения.
«Для формирования надёжных финансовых источников продвижения совместных проектов в начале следующего года планируем завершить процедуры и вступить в Евразийский банк развития», – заявил лидер Узбекистана.
9 апреля текущего года глава государства подписал закон «О присоединении Республики Узбекистан к Соглашению об учреждении Евразийского банка развития (Астана, 12 января 2006 года)».
Основная цель Соглашения – содействие экономическому росту государств-участников и расширению торгово-экономических связей между ними посредством инвестиционной деятельности. Также будет обеспечено право на полное и эффективное участие в рамках деятельности банка. Это, в свою очередь, будет способствовать развитию интеграционных процессов в Евразийском регионе.
Президент Узбекистана подчеркнул важность системного взаимодействия в области цифровых технологий и искусственного интеллекта в рамках ЕАЭС. Выдвинута инициатива по подключению Узбекистана к интегрированной информационной системе ЕАЭС и проекту «Цифровой союз». Предложено подготовить Программу кооперации в аграрном секторе, направленную на облегчение взаимных поставок сельскохозяйственной продукции, реализацию инновационных агропромышленных проектов и внедрение передовых научных разработок. В целях поощрения туристических обменов глава государства выразил готовность внедрить порядок, позволяющий гражданам стран ЕАЭС въезжать в Узбекистан по внутренним документам.
Следует отметить, что большинство выдвинутых Президентом Узбекистана открытых и прагматичных инициатив, полностью отвечающих интересам государств-членов и наблюдателей, единодушно поддерживаются и успешно реализуются.
Кроме того, создана межведомственная Рабочая группа по сотрудничеству со странами ЕАЭС и Евразийской экономической комиссией под руководством Премьер-министра Узбекистана. Группа координирует взаимодействие, анализирует экономические связи и разрабатывает предложения по углублению сотрудничества.
1 октября 2024 года между правительством Узбекистана и ЕЭК был подписан Совместный план действий на 2024–2026 годы.
Благодаря участию в платформе ЕАЭС в качестве государства-наблюдателя, Узбекистан продвигает важные инициативы, активно сотрудничает со всеми странами-членами, развивает торгово-экономическое и инвестиционное взаимодействие. Эти факторы, в свою очередь, способствуют устойчивому росту.
Сотрудничество ЕАЭС с зарубежными партнёрами осуществляется в соответствии с нормами и принципами Всемирной торговой организации (ВТО).
ЕАЭС также активно сотрудничает с международными организациями и институтами. В частности, налажено взаимодействие со Всемирной торговой организацией (ВТО), Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС), Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), Всемирной таможенной организацией (ВТамО), Международной организацией по миграции (МОМ) и другими. При этом большинство государств-членов союза являются членами ВТО.
Узбекистан участвует в четырёх пилотных проектах ЕАЭС. В частности, проект по цифровизации железнодорожных грузоперевозок предусматривает переход к электронному документообороту с использованием электронной цифровой подписи и электронных отправлений между странами ЕАЭС и Китаем.
Представители компетентных органов Узбекистана участвовали во встречах по реализации проекта в июне 2022 года и январе 2023 года. Обсуждались вопросы поэтапного внедрения электронного обмена транспортными и таможенными документами. Участие в проекте предполагает создание необходимых технических и правовых условий.
Узбекистан также анализирует эффективность проектов «Трансграничная электронная коммерция», «Климатическая повестка», «Евразийский агроэкспресс», находящихся на стадии реализации.
Статус наблюдателя способствует интеграции Узбекистана в глобальные процессы интернационализации экономики, научно-технических достижений, международной торговли, миграции капитала, развития инфраструктуры и информационных систем.
Следует отметить, что расширение товарооборота со странами ЕАЭС имеет важное значение для реализации экспортного потенциала Узбекистана.
Интеграция Узбекистана и стран-членов ЕАЭС способствует также росту производства, быстрому распространению технологий, развитию инфраструктуры, расширению роли международных организаций и фондов, либерализации торговли и рынков.
В заключение следует отметить, что участие Президента Узбекистана в очередном заседании ВЕЭС в Минске, укрепление и расширение сотрудничества между странами ЕАЭС в инвестиционной, торгово-экономической и логистической сферах придадут новый импульс развитию и послужат укреплению дружественных связей между народами региона.