Самарқанд халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонни Ўзбекистон Бош вазири Абдулла Арипов кутиб олди.
Ташрифнинг биринчи кунида олий даражадаги музокаралар бўлиб ўтади, Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинади.
Музокаралар якунида Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини сифат жиҳатидан янги даражага кўтаришга қаратилган икки томонлама ҳужжатни имзолаш кўзда тутилган.
16 сентябрь куни Россия Президенти Владимир Путин Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарларининг навбатдаги саммитида иштирок этади.

Президент России прибыл в Узбекистан с визитом
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 15 сентября в нашу страну с визитом прибыл Президент Российской Федерации Владимир Путин.
В международном аэропорту города Самарканда высокого гостя встретил Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов.
В первый день визита пройдут переговоры на высшем уровне, в ходе которых будут обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления многопланового узбекско-российского сотрудничества.
По итогам переговоров предусматривается подписание двустороннего документа, направленного на вывод отношений стратегического партнерства между Узбекистаном и Россией на качественно новый уровень.
16 сентября Президент России Владимир Путин также примет участие в очередном саммите глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.