Prezident Shavkat Mirziyoyev 23-iyun kuni tashqi savdo va transport-logistika sohalarida kechiktirib bo‘lmaydigan choralar muhokamasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
So‘nggi kunlarda Yaqin Sharqda ro‘y bergan harbiy harakatlar shundoq ham notinch vaziyatni yanada keskinlashtirdi. Bu O‘zbekistonning jahonga chiqish yo‘llariga va tashqi savdo aloqalariga salbiy ta’sir etmay qolmaydi.
Shu bois vaziyatni to‘g‘ri baholab, tashqi savdo, investitsiya, transport sohalarida tezkor choralar ko‘rish shartligi qayd etildi.
Xususan, eksport yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish, yuklarni boshqa xavfsiz portlarga ko‘chirish zarur. Bu esa, dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, tashish xarajatining 30 foizgacha oshishiga sabab bo‘lishi mumkin. Shu bois hamkor davlatlar bilan muqobil yo‘llarni kelishish, eksportchi korxonalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Transport vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Savdo-sanoat palatasi hamda boshqa daxldor idoralar rahbarlariga tadbirkorlik subyektlari bilan yaqindan ishlab, eksport-import amaliyotlariga ko‘maklashish, mahsulotlariga qo‘shimcha bozorlar topish vazifasi qo‘yildi. Shu bilan birga, ishlab chiqarishni izchil davom ettirish, ichki bozorda narx barqarorligini ta’minlash muhimligi ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 23 июня провел совещание по обсуждению неотложных мер во внешней торговле и транспортно-логистической сфере.
Военные действия, произошедшие в последние дни на Ближнем Востоке, еще больше обострили и без того нестабильную ситуацию. Это не может не повлиять на внешнеэкономические связи и пути выхода Узбекистана на мировые рынки.
В связи с этим необходимо объективно оценить происходящее и оперативно принять меры в таких ключевых направлениях, как внешняя торговля, инвестиции и транспорт, подчеркнуто на совещании.
В частности, указано на необходимость диверсификации маршрутов экспорта и перенаправления грузов в другие, более безопасные порты. По предварительным расчетам, это может привести к увеличению транспортных расходов до 30 процентов. В этой связи даны поручения о согласовании альтернативных маршрутов со странами-партнерами и поддержке экспортоориентированных предприятий.
Перед руководителями Министерства транспорта, Министерства инвестиций и внешней торговли, Торгово-промышленной палаты и других причастных ведомств поставлена задача тесно взаимодействовать с субъектами предпринимательства, содействовать им в экспортно-импортных операциях, а также в поиске новых рынков сбыта.
Вместе с тем подчеркнута важность сохранения устойчивых темпов производства и стабильности цен на внутреннем рынке.